| arcticmonkeys a întrebat:

Eu ma consider urata si presupun ca si asa sunt.
Am 15 ani si simt ca sunt cea mai urata din clasa mea, am fete foarte frumoase in clasa, dar eu sunt nasoala rau. Colegele si prietenele mele spun ca as arata bine daca m-as machia si eu ca ele, sa imi dau cu rimel, sa imi fac sprancenele sa imi dau cu 5 straturi de ruj, etc. Singura chestie pe care o fac eu e sa ma pensez si sa am grija de tenul meu ca sa fie fin chiar daca mai am cosuri. Faza e ca am ochelari si ma simt chiar naspsa sa ma machiez si vreau sa fiu frumoasa, dar naturala si daca le spun ca am 15ani si sunt prea mica pentru fard si rimel si tus negru incep sa rada.
Sfat?

Răspuns Câştigător
| Turbo223 a răspuns:

Hmm...pai in primul rand va trebui sa iti schimbi părerea. Atunci când te uiți la tine și Îți spui "sunt o urâtă! " nu te va ajuta. Uita-te la tine și încearcă sa vezi ceva frumos cum ar fI "buzele mele sunt drăguțe" "ce par bogat am" "ochii mei sunt mari si drăgălași" eu cred ca e imposibil sa nu ai ceva care sa iti placa la tine. Poate faptul ca ești înalta sau ca ești mai scunda și Îți place să fi mai pitica, sau poate Îți place faptul ca ești potrivita. Încearcă sa iti creezi o imagine mai buna. Acum, după ce ai făcut ăsta, nu îți recomand sa te dai cu 5 straturi de ruj, un ruj simplu și îndrăzneț de o culoare potrivita e foarte bine! Fardurile nu vor face decât ca atunci când vei avea 30 de ani sa arăți mai bătrână decât ești și nu cred ca vrei asta. De ce sa rada? E absolut normal sa nu te machiezi cu fard la 15 ani! Doar ca ei la 15 ani se cred mari deoarece sunt la liceu etc.Bine acum nu sunt nici copilași de 6-7 ani dar pana la 18 ani mai au. Dacă vrei sa fi frumoasa naturala nu cred ca ochelarii sunt o problema, unele fete arata super cu ochelari și sincer toate fetele pe care le știu sa poarte le sta bine. Dacă nu îți place modelul îl poți schimba după bunul tău plac. Cat despre coșuri spală fata de 2 ori pe zi odată dimineață odată noaptea iar atunci când transpiri de la sport șterge fata cu un prosop special și schimba-te de haine. E normal sa ai coșuri la 15 ani deoarece ești în creștere și probabil ca deja ai început adolescenta. Dacă ai multe multe ai putea merge la demartolog sa iti recomande o crema ceva, dar oricum după 18 ani cosurile vor trece și poate o sa fi o femeie eleganta și frumoasa! Îți poți da cu ruj, rimel sau ceva mai ușor dar nu cu fond de ten și chestii...acele fete care vin machiate cu așa ceva își ascund fata atâta tot, dar asta e părerea mea. Nu cred ca iti va fi prea de folos rândurile astea pe care le-am scris aici dar eu sper ca te vor ajuta. Ai putea sa mai discuți cu mama ta sau cineva apropiat despre asta. Fetele din clasa ta dacă se machiază mereu nu sunt ele frumoase ci machiajul lor. Oricum, atunci când îți faci imaginea mentala mai buna despre aspectul tău fizic ai grija sa nu îți intre în cap chestia asta ca ești frumoasa iar restul sunt urâți deoarece e la fel de rău cum crezi tu acum, ca ești urâtă iar restul fetelor frumoase.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toate suntem frumoase, pentru ca avem mosteniri genetice diferite. Influenta genei tatalui, isi lasa amprenta si pe fizicul si trasaturile noastre, de aceea unele fete sunt mai frumoase ca altele.

| OldSoul a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa ramai asa cum esti, personal nu prea vad bine machiajele si toate astea, mai bine ramai naturala si aia e, e in regula un machiaj la un eveniment, dar cand deja e zilnic e gresit, plus ca acum poate te face machiajul sa arati mai bine, dar pe viitor e posibil sa te coste aceasta greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sfat vrei sa-ti dam? Daca tu ai zis ca e urata, eu n-am cum sa i mi creez o alta imagine, nu recomand machiajul, e ok sa te pensezi, atat e necesar. Pot sa-ti spun doar ca nu e deloc important cum arati. happy

| immaBeast a răspuns:

Nu esti nici urata, nici nasoala, societatea in care traiesti te-a facut sa crezi ca esti urata si cum mai zici tu, persoanele din tv si online care ne sunt prezentate noua drept " modele " ne fac sa credem ca suntem urati sau frumosi, in realitate toti suntem asa cum ne-a dat natura.
Mi-e imi place sa-i mai spun ca doar suntem, atat, nimic mai mult, eu nu sunt urat si nici frumos, doar sunt, sunt asa cum m-a dat natura, cum am scris si mai sus.

" Eu ma consider urata si presupun ca si asa sunt "
Normal, daca asa zici tu, asa este, asa incepe creierul sa gandeasca.
N-ai idee cat de mult ne schimba viata autosugestia, incepi sa-ti repeti ceva despre tine pana cand creierul incepe sa creada ca este real acel ceva.
Azi zici ca esti urata, maine zici ca esti urata, poimaine zici ca esti urata, si spui asta pana in momentul cand chiar crezi ca este real, cand de fapt este doar in mintea ta acel gand.
Machiajul o sa-ti dea o frumusete falsa, o frumusete ...de moment, in timp o sa-ti distrugi fata din cauza machiajelor.
Sfatul meu este sa te porti asa cum te simti tu cel mai bine si cel mai confortabil, nu conteaza ce zice lumea, lumea vorbeste mult si prost, fii asa cum iti place tie, fara sa-ti ascunzi fata dupa machiaje.