| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o pereche de blugi neagră care îmi place foarte mult e preferata mea. Azi am observat ca undeva in zona fundului s-a format pe ea un fel de denivelare a materialului, nu știu sa explic arată ca si cum i-am agățat in ceva deși nu am făcut-o. Știți cumva cum as putea sa ii indrept in zona aceea, e una foarte mica oricum dar se vede urat?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Denimul, tesatura din care sunt facuti blugii, reactioneaza, ca si lina pura sau alte materiale, la anumiti factori de mediu. Bagate in apa fierbinte, se micsoreaza, "intra la apa". La blugi am patit-o eu, care imi gaseam intr-o perioada (inainte de revoutie) greu, avand 2.02 m inaltime. Mi-a parut extrem de rau cand am spalat o pereche cu apa fierbinte fara sa stiu. S-au facut cu 3-4 cm mai scurti, prea mult pentru a ii purta.
Ce poti face daca denivelarea e de fapt o intindere a tesaturii?
Poti incerca sa ii calci, poate isi revine. La o temperatura a fierului de calcat mai mare. Dar cu grija, sa nu ii arzi.
Sau, fierbi o cana cu apa, si pui pe zona denivelata citiva stropi. Ca sa nu ajunga si in zonele alaturate apa sa modifice tesatura, poti face o gaura intr-o folie de plastic, de marimea denivelarii, si pui plasticul pe material, dupa ce ai pus blugii pe un suport drept si i-ai intins bine, si uzi zona denivelata. Daca denivelarea e pe crac, trebuie sa ai grija sa nu ajunga pe partea cealalata a cracului. Daca nu merge din prima, poti incerca de mai multe ori. Nu ai nimic de pierdut
La croitor nu are ce sa iti faca, iti va spune ca materialul e dus. Nu il va taia ca sa rezolve problema denivelarii, caci s-ar vedea urit, caci doar asa se mai poate rezolva, si croitorii, ca si chirurgii, stiu foarte bine sa taie happy.

2 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

La croitorie cel mai bine

| Lolasticc a răspuns:

La un croitor ar fi cel mai bine ii explici problema si apoi decizi tu daca ii lasi acolo sau nu