| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, am parul saten si vreau sa stiu daca exista vreun sampon care sa-ti faca parul brunet si gen la cateva spalari sa se ia?
Stiti vreo unul bun? Si daca da, spuneti-mi si cum se aplica corect, dau funda.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brunetul iese greu din par.

| Roxana666667 a răspuns:

Sunt nuantatoare de la Loncolor.Ti l aplici pe par, lasi sa actioneze aprox 30min, apoi clatesti.La cateva spalari se duce.

| abcdef123123123 a răspuns:

Blond cu nuantatoare Joanna – II

Cum nu e prima oara cand iti mentionez produsele brandului polonez Joanna, astazi revin la acesta, aducand in prim-plan trei nuante diferite de blond, care te pot interesa mai ales cand esti intre colorari (sau decolorari) permanente, caci promit sa te ajute sa iti pastrezi suvitele stralucitoare si hidratate intre tratamente.

Merita sa mentionez si ca, pentru obtinerea unui rezultat multumitor, e de preferat sa ai deja parul blond sau saten deschis natural, ori ca acesta sa fie decolorat pana la o nuanta deschisa. Pentru suvitele satene sau brunete, aplicarea directa a samponului nu va avea un efect observabil.

Nuanta 03 este destinata cu precadere blondelor care isi doresc o stralucire bogata, naturala si calda. Pentru ca efectul promis este unul cu reflexii aurii, acest sampon se va preta tuturor tipurilor de ten, indiferent de subtonul lor, asadar vorbim despre un produs cu o arie larga de aplicare. Insa va pune in evidenta cel mai bine ochii de culoare inchisa si pielea mai calda.

Pentru cele care isi doresc un look gata de plaja, varianta 01 reprezentata printr-un blond nisipos poate deveni culoarea semnatura a verii. Avand in vedere tonul rece, cu straluciri de platina, din pigment, o pot recomanda doar celor cu tenul mai deschis la culoare, care pot "purta" cu succes o astfel de tenta.

Nu in ultimul rand, am aflat despre sortimentul 02 ca e un blond perlat, luxos si stilat, aproape de blondul platina. In consecinta, il voi recomanda pentru trasaturi reci (tenul deschis la culoare si ochii albastri sau verzi), care vor iesi in evidenta in mod natural, facandu-te remarcata in multime.

Inca o data despre ofertele Joanna – I

Pentru ca deja ti-am vorbit despre produsele nuantatoare de la Joanna, astazi ma voi intoarce la acestea si am ales sa iti ofer mai multe informatii privitoare la doua culori pe cat de diferite, pe atat de interesante si la moda in acest an. Iar aplicarea simpla, similara vopselelor de par obisnuite, nu are efecte negative asupra scalpului, caci produsele nu contin amoniac sau oxidanti.

Sortimentul Multi Effect 04 va adera mai bine la parul deschis la culoare (blond, saten, castaniu deschis), avand drept rezultat un rosu zmeuriu intens, care persista si nu lasa urme pe haine sau asternuturi, potrivit recenziilor unor utilizatoare. Am aflat ca formula are un miros placut, iar cantitatea plicului de 35 ml e suficienta pentru a colora parul scurt sau mediu. Recomand aceasta nuanta celor cu tenul deschis la culoare, sau cu subton rece ori neutru, caci scoate frumos in evidenta trasaturile fetei.

Varianta Multi Effect 014 are drept rezultat o podoaba capilara vopsita intr-o nuanta calda de saten cappuccino, care ii va sta mai bine unei posesoare de ten cu tonuri calde. In plus, acest pachetel te poate ajuta sa iti uniformizezi nuanta naturala existenta, cel putin temporar, asa incat sa scapi pret de cateva zile de firele albe care dau tarcoale din ce in ce mai des, dupa o anumita varsta. In urma aplicarii, pletele raman hidratate, pline de viata si stralucitoare, ceea ce nu pot spune ca se intampla atunci cand folosesti vopsele permanente sau semi-permanente, cu oxidanti.

Masti Kapetil pentru parul blond si saten

In ceea ce priveste mastile pentru nuantare(temporare sau demipermanente), important e sa gasesti cat mai multe optiuni pe care sa le incerci. De aceea, daca in articolul precedent ti-am prezentat niste exemple Kapetil potrivite pentru suvitele castanii, azi vei vedea ce culori s-ar potrivi mai bine cand ai parul blond(inchis sau deschis) si saten inchis.

Crema violet ar fi recomandata cel mai inspirat utilizatoarelor care doresc o imbunatatire inedita de look. Pentru ca aceasta culoare nu poate fi purtata cu usurinta de catre oricine, iti sugerez sa optezi pentru ea doar daca subtonul tenului tau este neutru sau rece.

Daca nu stii ce subton ai, afli usor, analizand modul in care arata venele in zona incheieturilor. Atunci cand identifici nuante de verde, subtonul tau este cald(aceasta inseamna ca in lumina naturala pielea ta are o tenta galbuie sau chiar oranj). Daca identifici vene violet/indigo, subtonul e neutru, iar daca predomina albastrul, atunci e clar vorba despre unul rece.

Ca sa dau si o solutie pentru utilizatoarele a caror piele are acele nuante galbui, varianta Blond va fi cea potrivita. Din pacate nu e foarte eficienta pentru parul saten: trebuie ca al tau sa fie ori blond natural, ori sa il ai decolorat. Numai astfel vei observa cum suvitele stralucesc in tente de auriu dupa ce aplici aceasta masca. Va putea fi intrebuintata cu orice tip de par, inclusiv pe cel uscat, intrucat are o formula puternic hidratanta si fortifianta, care revitalizeaza si filamentele deshidratate, casante, ajutandu-le sa capete mai multa elasticitate.

Produse din gama Kapetil, pentru parul castaniu si saten

Inclusiv in articolele precedente am prezentat exemple de masti nuantatoare, iar pentru ca aceste solutii sunt deseori preferate de catre utilizatoare, intrucat sunt lipsite de amoniac, am decis sa mai identific si alte oferte profesionale similare, in comertul electronic romanesc.

Unul dintre brandurile care ofera aceasta tipologie de produse este si Helen Seward, fondat in Milano, in 1969. Pe langa formule de colorare si ingrijire a parului, aceasta companie ofera si tratamente pentru imbunatatirea texturii podoabei capilare.

Gama Kapetil este formata numai din masti nuantatoare, despre care am citit mai multe informatii si pe pagina oficiala a colectiei. Aceste sortimente se livreaza in recipiente a cate 200 ml volum si permit vopsirea temporara, culoarea necesitand a fi reimprospatata dupa circa 3 sau 5 spalari. Asadar, poti folosi aceasta solutie de cel putin 2 ori pe luna.

Pentru parul saten, varianta Ciocolatiu pare o solutie evidenta, deoarece va permite imbogatirea nuantei naturale si va asigura stralucirea suvitelor astfel tratate. Daca ai parul castaniu inchis, saten, castaniu deschis, blond inchis sau blond, poti opta si pentru rafinata varianta Aramiu.

Ca sa aplici tratamentul trebuie mai intai sa samponezi si sa clatesti bine parul; se aplica masca exclusiv pe suvitele ce trebuie colorate sau pe toata lungimea acestuia. Ai grija sa folosesti manusi, deoarece, ca orice nuantator, inclusiv acest produs poate sa pateze destul de tare pielea. Dupa 5 minute in care ai lasat formula sa actioneze, clateste cu apa curata, calduta, pana ce indepartezi toata crema de pe firele de par. Ulterior il poti usca si coafa asa cum faci de obicei dupa ce il speli.

Masti de par in culori inedite

Atunci cand ai parul deschis la culoare sau decolorat, ii poti schimba rapid nuanta, folosind chiar produse in tente saturate sau neobisnuite. Acestea vor rezista la un numar limitat de spalari si de aceea nu constituie schimbari prea drastice.

Daca te gandesti ca mediul in care lucrezi impune o tinuta sobra, vei alege o masca nuantatoare cu care sa iti transformi suvitele doar cand esti in concediu. Asadar, azi iti propun 3 produse din gama Oro Therapy 24K(oferita de brandul Fanola), care te vor ajuta sa ai par ca din vata de zahar.

Alegerea clasica ar fi nuanta de roz, insa te avertizez ca o recomand mai degraba persoanelor cu varsta pana in 30 de ani, avand o tenta foarte deschisa, usor copilareasca. E esential sa decolorezi mai intai parul brunet sau saten, daca vrei sa obtii rezultate cu aceasta culoare.

Daca vrei un boost cromatic, iti propun sa optezi pentru Fuchsian, care e de fapt un roz mult mai intens, identificat deseori cu magenta. De preferat ar fi sa imbini cele 2 culori, astfel incat sa obtii un efect ombre, cu varfurile parului mai inchise.

Daca acum 20 de ani violetul era nuanta clasica pentru parul facut permanent in cazul doamnelor trecute de prima tinerete, in prezent a devenit emblema noii generatii de tineri, popularizata si de Kylie Jenner in celebrele sale schimbari de look. Asadar, te intereseaza suvite mov? – Daca da, vei alege varianta Lavanda.

Va trebui sa ai parul decolorat sau blond ca sa poti lucra cu aceste tente pastelate, iar suvitele trebuie spalate si uscate prealabil, timpul de actiune dupa aplicare fiind de 5 minute. Se clateste ca orice alt sampon nuantator, iar avantajul este ca formula include keratina, ulei de argan si aur, comportantu-se ca un ser fortifiant pentru par.

Masti nuantatoare pantru parul saten

Daca ai parul saten si consideri ca nuanta ta ar putea parea banala sau vrei sa beneficiezi de o schimbare rapida de look, sfatul meu e sa nu incerci din start solutii prea drastice, cum sunt vopselele permanente, pe baza de amoniac, ci mai degraba sa alegi colorarea temporara, cu sampon sau intensificator de culoare. Datorita timpului de actiune scazut, de pana la 5 minute, mastile din gama Oro Therapy 24K de la Fanola se comporta exact ca niste sampoane nuantatoare.

Aceste produse nu contin amoniac si se recomanda a fi utilizate pe parul deschis la culoare sau cel mult saten mediu. Totodata, vor da rezultate bune si pe suvitele prealabil decolorate. Produsele sunt etichetate cu termenul "masca" intrucat au si potential de a fortifia parul, hranindu-l in profunzime. Keratina, moleculele de aur si uleiul de argan intaresc fibra capilara si fac filamentele sa straluceasca.

Daca ai tenul cu subton neutru sau rece, atunci alternativa potrivita pentru a-ti pune in valoare trasaturile va fi masca nuantatoare violet. Poti aplica pe toata suprafata formula respectiva, sau doar pe varfuri, pentru a obtine un efect ombre.

Daca esti adepta solutiilor traditionale, iar pielea ta are subton cald, consider ca mai bine ti s-ar potrivi sortimentul ciocolatiu.

Aplicarea e un pas destul de simplu, numai ca iti impune rabdare. Mai intai se spala parul si se usuca in intregime. Apoi se aplica produsul pe suvitele sau portiunile pe care le doresti nuantate. Dupa expirarea timpului de actiune, nu trebuie decat sa indepartezi crema colorata, clatind cu apa din abundenta si uscand la loc parul.

Sampoane pentru parul grizonant II

Dupa cum spuneam in articolul precedent, produsele de ingrijire a parului care contin particule de pigmenti in nuante reci, cum sunt albastru, violet sau indigo, vor neutraliza usor parul incaruntit, cu reflexe galbene, conferindu-i un aspect stralucitor, argintiu. Azi am mai identificat doua oferte ce pot fi considerate eficiente si iata ce informatii iti pot oferi despre acestea:

Phyto Phytargent reuseste sa obtina rezultate asemanatoare, insa nu pe baza vreunui pigment, ci folosind extracte din plante, care accelereaza procesul natural de oxidare. In mod firesc, formula este deopotriva adecvata pentru barbati si femei, mai ales deoarece nu produce o schimbare drastica de nuanta. Producatorul iti recomanda sa o folosesti atat pe parul carunt sau decolorat, cat si pe cel blond natural, daca vrei sa ii confere un luciu ca de oglinda.

Include extract de albastrele, care va incuraja hidratarea, permitand totodata descalcirea rapida si usoara a suvitelor. Esentele din frunze de nuc si cele de lupin fac parul matasos si placut la atingere. Se aplica o doza normala la samponare, masandu-se scalpul si restul parului timp de 3, pana la 5 minute. Dupa clatire, parul se usuca si se coafeaza fara restrictii. Se recomanda utilizarea acestui sampon de circa 2 ori pe saptamana, la intervale regulate, pentru efecte adecvate.

Produsul Biosilk Color Therapy va avea rezultate asemanatoare; daca te supara aspectul usor galbui al parului carunt, dar afectat de poluare, vei scapa dupa cateva utilizari de subtonul cald. Indiferent ca esti blonda natural sau vopsita, vei obtine efecte similare, daca intrebuintezi aceasta formula la interval de 4-5 zile.

Sortimentul are o nuanta de violet si nu include surfactanti care sa afecteze activitatea normala a radacinilor firelor de par. Include proteine din matase, bambus si roiboos, permitand nu numai ingrijirea delicata, ci si infuzarea fibrei capilare cu substante nutritive, care fac suvitele sa para mai sanatoase, mai stralucitoare in lumina. Cei 355 ml de produs din recipient iti promit suficient de multe spalari.

Sampoane pentru parul grizonant – I

Chiar daca ai parul carunt, asta nu inseamna ca nu poti sa profiti de acest aspect, mai ales odata cu aparitia nuantatoarelor neutralizatoare de culoare, care au scopul de a anula tonurile de oranj si galben din firele de par decolorate. Indiferent ca vorbim despre depigmentarea naturala, ce vine odata cu varsta, sau de cea artificiala, realizata pe baza unor substante chimice, poti miza pe un produs cu micropigmenti de albastru si indigo, pentru a fi aliatul tau in ingrijirea podoabei capilare.

Schwarzkopf Professional BC Bonacure Color Freeze este una dintre formulele profesionale, recomandate pentru parul blond natural, decolorat sau incaruntit. Vor rezulta reflexe argintii, la utilizarea regulata a acestui produs. Include pigmenti care neutralizeaza subtonurile calde ale parului, mai ales galbenul, fiind vorba de mici particule violet. Este una dintre alternativele care pot influenta aspectul parului grizonant, intrucat ii confera un luciu cu aspect sanatos.

Se spala parul, se adauga acest sampon si se maseaza inclusiv scalpul timp de minim 3 minute, ulterior clatindu-se. Pentru rezultate drastice, poti lasa produsul sa actioneze peste perioada minima indicata. Daca vrei sa vezi ce schimbari subtile poate aduce, iti propun sa vizionezi si tu aceasta recenzie.

Joico Color Endure este o alta alternativa pe care o poti procura prin comanda online, iar faptul ca nu contine sulfati constituie un important atu pentru doamnele si domnisoarele al caror par este mereu uscat si are aspect imbacsit. Desi putin mai costisitor decat prima formula prezentata, acest sampon lucreaza bine cu nuantele de blond ingalbenit si cu parul carunt, eliminand din subtonul cald.

Totusi, e important de amintit ca are o consistenta apropiata de cea a unui balsam, iar daca parul tau are tendinta de ingrasare, vei observa ca nu elimina atat de bine sebumul. Dupa cum vei observa si din comentariile de pe pagina de comercializare, utilizatoarele se declara majoritar multumite.

Ce sampoane pentru nuantarea parului Joanna gasesti de cumparat online luna asta

Pe langa formulele disponibile in magazine, site-urile mari care comercializeaza cosmetice pot fi o sursa mai buna de produse pentru nuantarea parului. Recent am descoperit oferta Joanna, un brand polonez care, mai nou, vinde produse si pe piata din Romania. Pe site-ul lor oficial ai acces la tot felul de informatii despre misiunea si profilul de producator.

Din perspectiva pur practica, daca ai incercat sampoanele nuantatoare Trendy Colors, probabil nu ai fost foarte impresionata de rezultate, mai ales in cazul in care nici nu ai decolorat parul. Colectia Multi Effect de la Joanna ofera nuante similare, insa cu un coeficient ceva mai ridicat de colorare. Mai mult, modul de aplicare si pretul stabilesc o paralela clara cu ce are de oferit gama Trendy Colors.

Imi voi indrepta atentia asupra a doua nuante, pentru a ilustra, cu acest prilej, si tendintele cromatice specifice toamnei actuale. Am observat ca multi beauty guru prevad o revenire spectaculoasa a violetului in topuri anul acesta. Sunt apreciate totodata sortimente de visina putreda, indigo si vanata coapta. De aceea, consider ca nuanta 08 e "pe val".

Daca o alegi, tine cont de subtonul pielii tale – eu o vad adecvata pentru persoanele cu subton neutru si rece, in timp ce doamnele si domnisoarele cu piele in tonuri calde ar face bine sa se fereasca de ea.

Ca alternativa, nuanta 010 este orientata spre o zona ceva mai calda. E vorba despre un saten castaniu, care inchide foarte bine suvitele cu tenta naturala de saten deschis. Daca ai parul cret, buclele vor incadra bine fata si vor sublinia frumos ovalul acesteia, in contrast cu pielea. In schimb, culoarea nu ti se va potrivi, daca subtonul tenului tau este unul rece.

Sampoane nuantatoare de incercat in toamna 2018

E clar ca sunt momente in care te-ai saturat sa folosesti vopsea de par, intrucat oricate substante nutritive ar include produsele noi, ingredientele chimice vor deteriora firul de par, la folosirea pe termen lung. Toamna asta poti gasi ceva mai multe formule de sampoane nuantatoare in magazinele online romanesti, iar daca vrei sa incerci ceva de calitate si cu efecte vizibile rapide, iti recomand L’Oreal Serie Expert Silver.

Acest produs a fost lansat inca din 2004(surprinzator de ce in comertul online a fost mai greu de procurat, pana nu demult), motiv pentru care in prezent gasesti o sumedenie de recenzii pe aceasta tema, cum ar fi cea de aici. Ca orice formula dedicata parului blond, va avea efect numai daca suvitele tale sunt deja deschise la culoare.

Are in compozitie microparticule pigmentate albastru indigo, care vor neutraliza nuantele de oranj si galben. Produsul fiind profesional, da rezultate dupa minim 3 minute de expunere, deci daca il lasi sa actioneze mai mult si ai parul foarte decolorat, s-ar putea sa te alegi cu o tenta violet. Vestea buna e ca acest produs poate fi utilizat deopotriva de femei si barbati, fiind o editie unisex.

Pe de alta parte, nu se poate sa nu vorbesc si despre unul dintre singurele sampoane nuantatoare care actioneaza inclusiv pe parul inchis la culoare, anume Color Bug de la Kevin Murphy. E drept, produsul este temporar, asa ca va fi eliminat de pe par la prima spalare. Mai mult, necesita aplicarea peste un produs de styling(spray de fixare, de volum, de texturare etc.), astfel incat sa aiba aderenta pe firele de par.

Gasesti cateva nuante interesante de cumparat online, si, in ciuda cantitatii reduse de produs si a pretului oarecum piperat, aceasta formula merita incercata macar o data, pentru un look extravagant. Ca sa stii cum sa il aplici, vezi un tutorial util aici.

Solutii rapide de nuantare a parului

Daca doresti sa iti revitalizezi si intensifici culoarea podoabei capilare, intre vopsiri sau in cazul parului nevopsit, solutia cea mai sanatoasa o reprezinta sampoanele nuantatoare, produse de ingrijire care nu doar curata, ci accentueaza nuanta si ofera stralucire. Noi am ales doua sampoane pe care ti le recomandam cu incredere.

Cauti o metoda de a-ti pastra mai multa vreme nuanta parului, de a-l face sa arate proaspat spalat si de a elimina ingrasarea acestuia? In acest caz, noi iti recomandam sa incerci samponul uscat Dark Brown Batiste, un produs util si foarte usor de folosit. Nu doar ca e eficient in eliminarea sebumului in exces intre doua spalari pe cap, oferind podoabei capilare un aspect proaspat si stralucitor, ci contribuie la intensificarea culorii. Este destinat celor cu parul castaniu, fie acesta natural ori vopsit. In plus, apreciem efectul de volum pe care-l confera, dar si faptul ca face coafarea si stilizarea podoabei capilare mai simpla.

Parul in nuante de argintiu este la moda, de aceea multe femei aleg sa il coloreze in astfel de culori, altele aleg sa nu il vopseasca in momentul in care devine grizonant. Totusi, exista o mica problema si anume tentele inestetice de galben pe care-l prinde adesea podoaba capilara gri. Noi iti sugeram sa incerci samponul nuantator Keune Silver Reflex, ce elimina cu succes orice nuanta galbuie si revitalizeaza culoarea, oferind o stralucire aparte datorita proprietatii sale de hidratare. In plus, alte beneficii le reprezinta efectul de volum si de curatare completa a fibrelor capilare. Este un produs 3 in 1: curata, trateaza si hraneste si intensifica nuanta parului.

Nuantatoare lejere, pentru luna August

Sampoanele nuantatoare sunt ideale atat pentru ingrijirea parului natural, cat si a celui vopsit, contribuind la intensificarea si mentinerea culorii mai mult timp si conferind o stralucire aparte podoabei capilare. Daca doresti sa incerci un produs de calitate, noi iti oferim doua optiuni pe care merita sa le iei in vedere.

Daca esti satena si doresti sa duci culoarea spre brunet, acest sampon cu henna Corpore Sano este o alegere buna, fiind potrivit atat pentru parul natural, cat si pentru cel vopsit. Henna contribuie atat la mentinerea vreme indelungata a nuantei de brun inchis sau negru, cat si la revitalizarea firelor de par.

Vei avea o podoaba capilara de invidiat, supla si stralucitoare. Samponul are o formula delicata, cu ulei din seminte de Limanthes Alba, care are proprietati hidratante si de protejare a pigmentilor; contine si extracte naturale de nuca de cocos si ulei de palmier, fiind un produs care imbina beneficiile curatarii cu cele ale protejarii parului.

Cele dintre noi care au parul decolorat sau grizonant stiu ca adesea acesta poate capata inestetice tente galbui. Joc Color Protection Anti Yellow Silver este exact samponul care va preveni aceste tonuri de galben, continand pigmenti argintii si albastri care le neutralizeaza, rezultatul fiind o culoare naturala si uniforma.

Hidrateaza fibrele capilare si le confera suplete si stralucire, iar un alt beneficiu major il reprezinta filtrul de protectie impotriva radiatiilor UV, care afecteaza atat culoarea, cat si sanatatea parului. Este un produs din gama profesonala, testat dermatologic, fiind tolerat si de catre cele cu scalp sensibil.

Ce sampoane nuantatoare au succes in luna iunie

Indiferent daca parul tau este natural sau vopsit, vrei bineinteles sa mentii cat mai mult intensitatea culorii si sa o pui in valoare. Pentru aceasta, sampoanele nuantatoare sunt solutia ideala, care nu va agresa in nici un fel structura fibrelor capilare, insa va contribui la obtinerea unor reflexii stralucitoare si la rezistenta pigmentilor. Exista astfel de produse special proiectate pentru intretinerea podoabei capilare in functie de nuanta sa, iar noi iti prezentam doua dintre cele mai apreciate variante.

Foarte multe sampoane nuantatoare se adreseaza celor cu parul deschis la culoare, dar iata ca exista si formule pentru nuantele mai inchide, precum acest sampon cu henna pentru parul castaniu sau saten Corpore Sano. Este potrivit atat pentru parul natural, cat si pentru cel vopsit, contribuind la mentinerea si intensificarea culorii si a stralucirii podoabei capilare.

Ofera un aspect plin de sanatate si de vigoare, cu o formula bio imbogatita cu henna si cu ulei din seminte de Limnanthes alba, ce ajuta la revitalizarea si intarirea firelor. Curata eficient si hidrateaza parul, datorita extractelor din nuca de cocos si ulei de palmier. Este un tratament optim pentru firele delicate, subtiri sau degradate, fiind o solutie sanatoasa de intretinere a podoabei capilare.

Fie ca ai parul blond rece natural sau vopsit, sau ca ai fire carunte, samponul Indola Color Silver va pastra si va intensifica nuanta argintie si stralucirea fibrelor capilare, indepartand tendintele inestetice de ingalbenire. Formula este special proiectata pentru a curata si proteja fibrele uscate, arse sau degradate, contribuind la refacerea structurii acestora in profunzime (contine molecule minerale).

Lasa podoaba capilara matasoasa, supla si stralucitoare, eliminand orice exces de sebum. Pentru obtinerea unor reflexii argintii atractive, in cazul parului grizonant timpul de actiune dupa samponare si masare este de 3 minute, dar pentru parul blond vopsit sau natural, formula se utilizeaza ca orice sampon. Mentine sanatatea podoabei capilare, fara substante care ar ataca integritatea firelor.

Cel mai bun sampon nuantator – Recomandarile noastre pentru 2018

Daca vrei sa-ti pastrezi culoarea naturala si sa nu expui parul la posibilele efect negative ale vopselelor permanente, dar sa-i poti totusi uniformiza si imbunatati aspectul, sigur ai ajuns cu lista de optiuni si la un sampon nuantator de calitate. Majoritatea formulelor curata firele in profunzime, le hranesc si le ofera o stralucire deosebita si reflexe pline de personalitate, care imbunatatesc considerabil coafura. Citeste acest ghid si afla cum sa alegi corect un produs de calitate, sau, daca te grabesti, focuseaza-te direct pe variantele incluse de specialistii nostri in topul listei cu exemple. Keune Silver Reflex este un produs 3 in 1 care curata parul cu blandete, hraneste si hidrateaza firele datorita proteinelor si vitaminei B5 din compozitie si ii confera reflexe argintii in doar cateva minute. Daca vrei o optiune care sa adauge aspectului tau natural un luciu deosebit, pe baza de perle, poti alege ca alternativa Alfaparf Ti Never Brass.

Tabel de comparatie

PlusuriMinusuriConcluzie Cel mai bun! Keune Silver ReflexClick aici pentru pret!
Poti sa revitalizezi cat se poate de eficient culoarea parului natural grizonat sau pe a celui blond, de asemenea natural sau vopsit, deoarece aceasta formula va neutraliza prompt, in decurs de cateva minute, nuantele de galben.

Desi un produs semiprofesional, eficienta ii este demonstrata numai in cazul nuantelor deschise, iar persoanele care au plete roscate, satene sau brunete nu-l pot folosi.

Reprezinta o metoda rapida si eficenta de a elimina tentele galbui si oranj din parul decolorat, carunt sau blond, conferindu-i un aspect platinat elegant.

Cel mai bun pretAlfaparf Ti Never Brass Click aici pentru pret!
Este o formula profesionala, care actioneaza eficient, cu rezulate vizibile, intr-un timp scurt de la aplicare si confera parului blond sau alb o nuanta cenusie placuta, eliminand nedoritele tonuri galbui. Compozitia este imbogatita cu perle, ingredient care intensifica luciul parului oferindu-i un aspect sanatos si stralucitor.

Pentru ca este un produs de calitate ridicata si intr-un recipient destul de generos, presupune o investitie financiara ceva mai mare decat alte optiuni similare.

Produs din gama celor utilizate in saloanele profesionale, ideal pentru a oferi luciu, vitalitate si frumoase irizatii reci, cenusii, parului alb si blond.

Cel mai bun pretLive Ultra Bright 92Click aici pentru pret!
Vopsea nuantatoare de tip crema, semi-permanenta, usor de aplicat, care permite obtinerea unei varietati de nuante si intensitati de roscat, prin amestecarea partiala cu balsamul prezent in cutie, oferind posibilitatea de a obtine culori puternice sau pastelate. Hraneste si hidrateaza parul, facand firele matasoare si usor de pieptanat si coafat.

Pentru a evita patarea tegumentului sunt necesare masuri de protectie precum purtarea de manusi cosmetice si tratarea in prealabil a zonelor marginale cu crema.

Produs cu rol de nuantator, cu adaptabilitate ridicata a culorii si balsam care protejeaza parul si ofera un luciu sanatos si un aspect de invidiat.

Cel mai bun pret

Cum alegi un sampon nuantator bun

Ghidul cumparatorului
Majoritatea doamnelor si domnisoarelor sunt de parere ca cea mai facila schimbare de look posibila este vopsirea parului. Chiar si asa, ce e de facut atunci cand hotararea nu este definitiva sau cand nuanta obtinuta nu se potriveste prea bine cu fizionomia? Raspunsul nu sta in schimbarile drastice, ci in cele care presupun accentuarea unor trasturi naturale.

Din acest motiv, samponul nuantator este apreciat de catre o multitudine de utilizatoare, pentru ca pune in valoare nuanta naturala a parului, fara a necesita eforturi deosebite si avand minimum de impact asupra sanatatii firelor de par. Daca vreti sa aflati unde se gasesc sampoane nuantatoare la preturi bune si cum sa alegeti produsul potrivit pentru dumneavoastra, va recomandam sa luati in considerare o serie de criterii de selectie simple:

Cel mai bun sampon nuantator

Tipologia parului: Oricine a mai folosit un asemenea produs cosmetic stie ca diferenta de nuanta nu este una exagerata, chiar si dupa multiple utilizari, insa modul in care samponul respectiv actioneaza asupra firelor de par poate diferi. Cand podoaba capilara este acoperita de un strat natural de sebum, colorarea poate fi ceva mai dificila, drept pentru care, parul ingrasat se lasa mai greu invins de formula samponului nuantator.

Nu trebuie sa uitati ca rolul produsului este si unul de curatire si de aceea il veti adapta corespunzator tipului de par pe care il aveti. In caz contrar, el nu-si va face eficient treaba, iar rezultatul va fi unul nu prea laudabil. Starea si grosimea firului de par vor modera modul de absorbtie al substantelor active, menite sa dea efectul de colorare.

Timpul de actiune: trebuie sa fie suficient pentru a lasa substantele active sa actioneze, insa nu exagerat de extins, astfel incat sa perturbe o sedinta conventionala de spalat. Persoanele care utilizeaza un astfel de sampon doresc sa beneficieze, pe cat posibil, de ambele avantaje: un par curat si reflexe colorate de o stralucire aparte. Din acest motiv, va sugeram sa optati mereu pentru produse care trebuie lasate sa actioneze intre 3 si 5 minute.

Majoritatea exemplelor de pe piata actioneaza rapid, insa reusesc doar sa dea o stralucire aparte suvitelor. Daca doriti un sortiment mai agresiv ca eficienta in colorare, va trebui sa petreceti putin mai mult timp cu el aplicat pe par, insa efectele se vor pastra doar pana la prima spalare, cand tratamentrul trebuie reinoit.

Nuanta parului: Un numar impresionant de pareri despre cele mai bune sampoane nuantatoare vehiculeaza ideea ca, nu culoarea propriu-zisa a firelor se va schimba, ci reflexele pe care acestea le capata in lumina. Daca aveti parul brunet si utilizati un sampon pentru cel de tip blond in mod natural, sa nu va surprinda faptul ca nu veti observa nici o schimbare dupa utilizare.

Din acest motiv, consultati in prealabil schema indicata in descrierea produsului si tabelul cu nuante pentru care el este recomandat, in caz contrar, veti face o investitie in zadar. Unii experti considera reflexele roscate ca fiind cele mai usor de evidentiat, dar si cele care se pierd cel mai rapid, chiar si sub actiunea radiatiilor solare. Asadar, nuanta initiala a parului constituie un factor important ce influenteaza rezultatul final.

Sampon nunantator bun

Formula: Ca in cazul oricarui sampon, este recomandat ca produsul folosit si ca nuantator sa includa o serie de nutrienti importanti pentru fortificarea firelor de par. Cel mai important aspect despre compozitia unui astfel de produs cosmetic este faptul ca nu contine amoniac si oxidant, astfel incat sa arda podoaba capilara.

Dimpotriva, multe variante disponibile pe piata sunt imbogatite cu extracte de aloe vera, care ofera hidratare optima si protejeaza scalpul impotriva agresiunilor, prin proprietatile puternic cicatrizante. De asemeni, se obisnuieste adaugarea acizilor grasi sau a extractelor de urzica si ulei de avocado, care au scopul de a netezi porozitatile firelor si de a evita aparitia matretii. Pentru a hrani optim firele de par, keratina constituie o solutie adoptata de catre multi producatori renumiti in domeniu.

Nu in ultimul rand, parfumul adaugat creeaza un contrast categoric, fata de mirosul neplacut al vopselelor permanente. Totusi, atunci cand stiti ca va iritati usor sau suferiti de alergii, documentati-va mai amanuntit in legatura cu ce compusi chimici includ produsele vizate.

Cu ajutorul acestor sfaturi si argumente, acum puteti incepe sa cautati un sortiment adecvat parului dumneavoastra, investind pe masura necesitatilor si fara a cadea prada unor campanii publicitare agresive.

Daca vreti sa stiti unde gasesc sampoane nuantatoare la un pret bun si alte cumparatoare, va sugeram sa analizati ofertele disponibile online. Pe langa o mai mare diversitate de nuante decat cele ce se gasesc in magazine, puteti beneficia si de un pret mai avantajos. Pe internet puteti comanda chiar si produse profesionale, care nu se gasesc atat de usor in comert, iar calitatea si garantia sunt aceleasi.

Formule recomandate in 2018

Keune Silver Reflex

1. Keune Silver ReflexAcest sortiment de sampon facut special pentru revitalizarea culorii parului este dedicat cu predilectie doamnelor cu parul grizonant si chiar celor care au o podoaba capilara colorata natural blond. Ingredientele active din formula produsului au rolul de a neutraliza culoarea galben, lasand astfel firele stralucitoare, cu reflexe de un argintiu regal.

Culoarea va fi improspatata si potentata, pe baza unui efect de curatare care are si rol fortificator. Samponul include niste proteine derivate din grau, care hranesc filamentele si le confera mai mult volum. Pentru a hidrata parul uscat, compozitia are si vitamina B5, care il lasa matasos si ii da un aspect ingrijit.

Se poate folosi acest produs si pe parul decolorat prin metoda cu pudra, intrucat nu agreseaza firele lipsite de pigment si nu usuca. Pe baza tuturor aspectelor astfel mentionate, putem afirma ca nu este numai nuantator, ci si un tratament destul de eficient.

Timpul de actionare este de numai 2 sau 3 minute, insa folosirea se limiteaza la maximum 3 spalari pe saptamana. Este livrat in flacoane de 250ml si asigura astfel o utilizare de cel putin cateva luni.

AvantajeReprezinta tratament si nuantator totodata, oferind reflexe argintii si hranind cu proteine firul de par. Poate fi intrebuintat si pe parul agresat prin decolorare, deoarece include vitamina B5 care hidrateaza. Curata parul, avand formula de sampon. Actioneaza in mai putin de 3 minute. DezavantajeNu are efect decat pe parul grizonant, blond sau decolorat.
button 1

Alfaparf Ti Never Brass

Un sampon nuantator din gama profesionala pe care ti-l propunem este Alfaparf TI Never Brass, un produs pentru par alb sau blond rece, extrem de apreciat de catre utilizatoare.

Produsul este disponibil intr-un recipient elegant, cu o capacitate de 250 ml, astfel incat iti va ajunge pentru un numar variabil de spalari, in functie de lungimea pe care o are parul tau. Concentratia de pigmenti speciali este mai mare decat la alte produse similare, prin urmare el va intensifica reflexele parului vopsit alb sau blond rece, sau cu suvite din aceasta categorie cromatica.

Datorita actiunii eficiente, solutia are capacitatea de a intensifica tonurile reci si de a neutraliza reflexele galbene, atat de temute de catre persoanele care opteaza pentru acest tip de look. Adaosul de perle care reflecta lumina imbogateste paleta de culori cu nuante unice. Aplicarea se face extrem de usor, pe parul ud, care se maseaza uniform si se clateste cu apa dupa 5 minute.

AvantajeSampon profesional pentru par alb sau blond rece Actiune energica si eficienta intr-un interval de timp scurt Imbogatit cu perle care reflecta lumina, pentru nuante unice Neutralizeaza notele de galben, urate de toate femeile. DezavantajePretul de achizitie este pe masura cantitatii si a eficientei produsului.

Live Ultra Bright 92

Fara a oferi si functia de curatare a parului, dar cu aceeasi proprietate de nuantare temporara, se incadreaza in lista noastra si vopseaua Light Ultra Bright 92 de la Schwarzkopf. Este o solutie perfecta pentru a-ti schimba culoarea podoabei capilare intre doua vopsiri permanente, de la adaugarea de reflexe subtile care sa energizeze aspectul natural si pana la modificari evidente si de impact.

Printre avantajele ingenioase oferite de aceasta formula se numara posibilitatea de a gestiona personal intensitatea dorita a culorii. Pentru o nuanta puternica si vibranta, foloseste vopseaua exact asa cum este, iar in cazul in care vrei sa obtii o culoare mai soft, in tonuri pastelate, ai la dispozitie balsamul inclus in cutie cu ajutorul caruia poti diminua concentratia de pigmenti. Vei obtine astfel o nuanta de roscat adaptata perfect preferintelor tale si un par lucios si matasos. Iti atragem insa atentia ca daca parul tau fost vopsit anterior, este posibil ca nuanta sa influenteze rezultatul obtinut.

Iti reamintim de asemenea ca spre deosebire de nuantatorul de tip sampon, aceasta varianta pateaza pielea, motiv pentru care iti recomandam sa iti acoperi mainile cu manusi si sa aplici un strat subtire de crema pe linia firelor de par, pentru a nu ramane cu zone colorate pe frunte, tample sau urechi.

AvantajeVopsea semi-permanenta ideala pentru nuantari intre doua vopsiri permanente.Permite modificarea concentratiei de pigmenti pentru obtinerea intensitatii dorite.Contine balsam pentru hranirea parului.Lasa parul matasos si stralucitor. DezavantajeProdusele din aceasta categorie pot pata pielea, motiv pentru care necesita masuri de protectie.

L’Oreal Paris Magic Retouch

O alta varianta de nuantator foarte apreciata, in special de catre persoanele sacaite de necesitatea vopsirii repetate a radacinilor, este aceasta formula spary de la L’Oreal, conceputa pentru parul saten inchis. Daca te confrunti cu problema firelor albe de par, iti putem da o veste buna, pentru ca acest produs acopera si foliculii maturi, care nu mai reusesc sa pastreze pigmentul natural prin forte proprii.

Aceasta formula ofera rezultate optime de acoperire pentru situatiile in care radacinile au o nuanta mai deschisa decat cea a parului vopsit si se aplica pe parul gata uscat si coafat, ca un ultim retus inainte de plecare. Pentru eficienta optima iti recomandam sa mentii spray-ul la o distanta de 10 – 15cm de zona tratata.

Este disponibil in recipient de 66ml, pe care il vei putea folosi pentru mai multe aplicari, deoarece este o varianta cu acoperire ridicata care nu necesita folosirea unei cantitati mari la o singura utilizare. Se indeparteaza usor prin spalarea obisnuita a parului, cu sampon.

AvantajeNuantator de tip spray cu aplicare rapida si usoara, prin pulverizare.Camufleaza eficient radacinile intre doua colorari si firele albe de par.Se aplica din cateva miscari pe parul uscat.Este o solutie de nuantare temporara care se indeparteaza la prima samponare. DezavantajeEficienta poate fi influentata de culoarea radacinilor, mai ales in cazul in care acestea sunt mai inchise decat restul parului.

Corpore Sano Chestnut Hair

corpore-sano-chestnut-hairStim ca majoritatea formulelor de sampoane nuantatoare din comert sunt mai degraba recomandate pentru parul alb sau blond, insa in acest caz avem o sugestie utila si pentru doamnele si domnisoarele cu plete satene si castanii.

Formula are la baza ingrediente bio, deci nu sunt sanse de alergie sau de deteriorare a firelor de par(intrebuintare saptamanala). Ingredientul activ este extractul de henna, o planta folosita si pe post de vopsea naturala.

Samponul se va utiliza deopotriva pe parul castaniu natural, pentru a-i conferi o nuanta mai saturata si mai stralucitoare, cat si pe cel deja vopsit, pentru a-l hrani si hidrata, caci include extract de Limnanthes Alba, care asigura si volum, pe langa hidratare.

Se foloseste ca orice alt sampon normal, cu actiune de 2-3 minute si clatire abundenta. Rezultatele de imbunatatire a structurii firelor de par se vor simti inca de la prima utilizare, dar culoarea se va intensifica dupe 3-4 spalari.

AvantajeConceput cu ingrediente bio, deci hipoalergenic si sanatos Hraneste si intensifica nuantele parului saten, fie acesta vopsit sau natural colorat, avand henna Confera volum, caci are ulei din seminte de Limnanthes Alba Actioneaza doar 2 - 3 minute DezavantajeEfectele cromatice se vad dupa cateva spalari.
button 1

Wella Professionals SP Silver Blond

Este o formula profesionala, special conceputa pentru parul blond, grizonat sau suvitat, care are rolul de a diminua nuantele galbui ale firelor, inlocuindu-le cu tonurile placute de gri care sunt acum in trend. Il poti folosi pentru a scoate la iveala atuurile culorii naturale, prin simpla samponare si spalare, obtinand diferente subtile, dar de efect.

Pentru ca nu este doar un nuantator, ci si sampon, produsul are in compozitie substante active ce au rolul de a reface hidratarea firului de par si a-i reda elasticitatea si frumusetea. Ii vei aprecia cu siguranta rolul de hranire, mai ales daca apelezi la oxidanti pentru a-ti mentine culoarea deschisa a parului.

Protejeaza in acelasi timp culoarea obtinuta prin vopsire permanenta, intensifica irizatiile naturale si curata impuritatile, lasand parul matasos si stralucitor. Se aplica usor, ca orice sampon, fara a necesita pregatire prealabila. Iti atragem atentia ca nu continte oxidanti, deci nu are efect de deschidere a culorii.

AvantajeNuantator de tip sampon, usor de folosit la spalarea obisnuita a parului. Diminueaza tonurile de galbui din culoarea naturala sau vopsita.Adauga o nuanta placuta de gri si hidrateaza fibrele capilare.Protejeaza culoarea parului vopsit, oferindu-i un luciu sanatos. DezavantajePentru ca este un nuantator, diferenta de culoare nu este foarte puternica.

Kallos Silver Reflex

3. KALLOS SILVER REFLEXCel mai adesea, femeile care obisnuiesc sa-si decoloreze parul si adopta nuante foarte deschise la culoare, se confrunta cu o problema inestetica. Dupa mai multe spalari, suvitele blonde capata reflexii galbene, care nu pun in valoare orice tip de ten. Utilizatoarele care doresc sa inlature aceasta nuanta neplacuta din par, au la dispozitie un produs creat special in acest sens.

Este vorba despre Silver Reflex, produs in laboratoarele Kallos. Acesta este un sampon delicat, ce actioneaza bland asupra firului de par. Prezinta eficienta maxima pe suvitele decolorate sau pe cele naturale, albe ori carunte. Nuantatorul curata efectiv culoarea galbuie din structura firului de par, oferind nuante platinate de gri.

Persoanele cu parul alb sau grizonant pot apela cu incredere la acest produs. Pe masura ce utilizeaza samponul, vor observa ca suvitele incep sa capete diverse tonuri platinate, delicate, extrem de elegante.

In plus, produsul nu ofera senzatia de par vopsit, ci creeaza impresia de natural. Kallos Silver Reflex dispune de o textura catifelata, ce invaluie eficient fiecare suvita in parte, lasand parul moale, hidratat, usor de pieptanat. Produsul prezinta un raport excelent intre calitate si pret. Este disponibil in recipiente mari, de 350 ml.

AvantajeConceput cu ingrediente bio, deci hipoalergenic si sanatos Hraneste si intensifica nuantele parului saten, fie acesta vopsit sau natural colorat, avand henna Confera volum, caci are ulei din seminte de Limnanthes Alba Actioneaza doar 2 - 3 minute DezavantajeEfectele cromatice se vad dupa cateva spalari.
button 2

Loncolor Treendy Colors

1. Loncolor Trendy ColorsDoamnele si domnisoarele care doresc sa-si schimbe usor culoarea parului, trebuie sa stie ca produsele din gama Trendy Colors reprezinta cele mai bune sampoane nuantatoare Loncolor. Pe langa beneficile oferite si disponibilitatea mare de culori, trebuie mentionat ca pretul de achizitie se dovedeste a fi extrem de atractiv.

Produsul este livrat in doua plicuri, fiecare avand cantitatea de 25 ml. Utilizatoarele cu parul scurt sau mediu au nevoie de un singur plic pentru o aplicare, ceea ce inseamna ca a doua cantitate de produs va putea fi pastrata intacta pentru urmatoarea aplicare sau poate fi oferita cadou.

In schimb, un par lung si bogat va necesita aplicarea intregii cantitati, pentru a obtine o culoare uniforma. Samponul Loncolor actioneaza exact ca o vopsea semi-permanenta, oferind nuante stralucitoare, ce rezista intre 4 si 10 spalari, in functie de culoarea folosita.

Formula fara amoniac si oxidant este blanda cu firul de par si sigura pentru scalp. Produsul poate fi utilizat pentru nuantarea intregii podoabe capilare sau doar pe anumite portiuni sau suvite.

Indiferent de nuanta aleasa, trebuie sa stiti ca aceasta vopsea nu este recomandata pentru deschiderea culorii naturale. Mai mult, nu este indicata folosirea nuantatorului pe parul alb sau grizonant. Samponul se aplica simplu, usor si necesita un timp de actionare cuprins intre 20 si 30 minute.

AvantajeConceput cu ingrediente bio, deci hipoalergenic si sanatos Hraneste si intensifica nuantele parului saten, fie acesta vopsit sau natural colorat, avand henna Confera volum, caci are ulei din seminte de Limnanthes Alba Actioneaza doar 2 - 3 minute DezavantajeEfectele cromatice se vad dupa cateva spalari.
button 3

Blond B11 Loncolor Trendy Color

5. Loncolor Trendy Colors Blond B11

Acest produs Loncolor este un sampon bun si avantajos ca pret, ce face parte din gama Trendy Color. Actioneaza precum vopsea semi-permanenta, asigurand acoperire uniforma si o culoare vibranta. Efectul se mentine pana la 6-8 spalari. Produsul nu contine amoniac si nici oxidanti, fiind sigur pentru par si pielea capului. Culoarea propusa este perfecta pentru nuantele de blond, in special pentru cele foarte deschise. Formula originala are la baza ingrediente care ingrijesc si protejeaza firul de par.

Uleiul extras din planta exotica Limnanthes Alba are rol activ in intensificarea culorii, oferind suvitelor un aspect sanatos, volumos si plin de stralucire. Loncolor este foarte usor de utilizat. Se poate aplica pe toata podoaba capilara, pe integralitatea firului de par sau doar pe anumite portiuni, in functie de efectul pe care doriti sa il obtineti.

Timpul de actionare al vopselei este cuprins intre 20 si 30 minute. Pentru a diminua intensitatea culorii obtinute, trebuie doar sa reduceti durata de aplicare. Samponul nuantator poate fi achizitionat la un pret foarte avantajos. Acesta contine doua plicuri de vopsea, insotite de instructiunile de utilizare si manusi de protectie.

AvantajeActioneaza bland asupra firului de par, deoarece nu contine amoniac sau oxidant Textura cremoasa permite aplicare usoara si uniforma, oferind culori vii si stralucitoare Gama variata de culori asigura posibilitatea utilizatorilor de a comanda nuanta dorita DezavantajeNu este recomandat parului natural blond, alb sau grizonant, colorarea acestuia necesitand o vopsea permanenta
button 1

Red R5 Loncolor Trendy Color

6. Red R5 Loncolor Trendy Color

Persoanele interesate sa afle care este cel mai bun sampon nuantator roscat, trebuie sa testeze acest produs de la Lonolor. Este o vopsea cu caracter semi-permanent, cu formula usoara, fara amoniac sau oxidant. Nu irita scalpul si este blanda cu firul de par.

Culoarea prezentata asigura o nuanta placuta de rosu, potrivita unei categorii largi de utilizatoare. Eficienta maxima a produsului este dovedita pe parul blond si saten inchis, nefiind recomandata aplicarea acestuia pe parul brunet sau negru inchis.

Ca toate nuantele din gama Color Trends, trebuie mentionat ca si acest sampon are la baza ulei natural, ce protejeaza structura parului si accentueaza culoarea. Poate fi utilizat pe parul vopsit, dar si pe cel natural, insa numai pentru a-i oferi un ton mai inchis.

De asemenea, samponul reprezinta cea mai buna si sigura metoda de a revitaliza culoarea parului, intre vopsiri. Utilizatoarele ce se bucura de suvite roscate stiu cat de greu este sa mentii aceasta nuanta dupa fiecare spalare. Formula cremoasa permite acoperire uniforma si aplicare facila, chiar din confortul propriei locuinte.

Produsul ofera rezistenta crescuta, pana la 8-10 spalari. Raportul calitate-pret este foarte avantajos. Setul de livrare contine doua plicuri de vopsea, fiecare avand cantitatea de 25 ml.

AvantajeFormula blanda curata delicat culoarea galbuie de pe suvitele decolorate sau carunte Nu irita scalpul, aspect ce permite utilizarea pe toata lungimea firului de par Are o durata de actiune redusa, de doar cateva minute, fiind un produs ideal pentru persoanele aflate mereu pe fuga DezavantajeDesi unii dintre utilizatori sunt incantati chiar de acest aspect, trebuie spus ca samponul poate oferi mai mult reflexii pe suvite, in detrimentul unei culori uniforme
button 2

Cum se foloseste un sampon nuantator

Spre deosebire de o vopsea de par, samponul nuantator poate aduce podoabei capilare o binevenita, dar temporara schimbare. Pe langa asta, samponul este bland cu firul si nu il usuca cum fac multe dintre solutiile permanente de schimbare a culorii naturale. Desi la prima vedere pare simplu, nu e mereu usor sa stii cum si in ce context sa folosesti acest produs.

Foloseste un sampon nuantator adecvat parului tau
Samponul nuantator nu are aceeasi putere ca alte produse de colorare a parului. El poate doar sa modifice nuanta acestuia in mod pozitiv si sa ii confere reflexe stralucitoare si un aspect sanatos. De asemenea, el nu iti poate modifica culoarea podoabei capilare in mod radical, ci doar cu cateva tonuri, asa ca, daca ai parul inchis la culoare si vrei ceva mai deschis, samponul s-ar putea mai degraba sa-ti dauneze decat sa te ajute.

Majoritatea produselor disponibile pe piata vor functiona bine pe culori deschise sau grizonante sau pe parul vopsit deschis, imbunatatind nuanta acestuia, dar vei avea nevoie de un produs profesional care sa poata opera o schimbare pozitiva pe parul castaniu, brun sau negru.

Fii sigura ca posezi un produs de calitate
Chiar si pentru o schimbare minora de nuanta, trebuie sa te asiguri ca vei obtine efectul scontat. Desi un produs relativ nou, piata a fost repede invadata de o miriada de formule de sampon nuantator care promit luna de pe cer.

Dupa cateva spalari cu un sortiment de calitate indoielnica, s-ar putea sa observi ca luciul culorii a disparut si a fost inlocuit de o nuanta mata, neplacuta la aspect. Foloseste numai produse care garanteaza calitatea si iti ingrijesc parul prin formula folosita – vei observa imediat stralucirea sisanatatea reflectate.

Citeste specificatiile produsului
Sampoanele nuantatoare sunt create cu un anumit scop: unele pot elimina nuanta galbuie care apare in parul vopsit, conferindu-i un aspect platinat, altele functioneaza bine doar pe par grizonant sau blond natural, lasand in urma o pelicula de stralucire.

Este crucial sa citesti pentru ce nuante este indicat produsul, inainte sa il folosesti si sa te declari dezamagita ca parul tau inchis la culoare a ramas aproape la fel, dupa utilizarea unui produs pentru fir blond. De asemenea, folosirea unui sampon de acest tip pe parul vopsit, in neconcordanta cu indicatiile de pe eticheta acestuia, poate avea efecte inestetice asupra culorii.

Aplica-l pe parul curat
Exista studii care au aratat ca samponul nuantator functioneaza mai bine pe parul curat si fara mult sebum, permitand o colorare mai eficace. Desi rolul lui este si unul de curatare, daca pletele tale au tendinte de ingrasare excesive, e posibil ca efectul de colorare sa nu fie evident la prima spalare.

Verifica durata de aplicare
Durata ideala de aplicare a unui sampon nuantator este estimata intre 3 si 5 minute. Daca il lasi sa actioneze mai putin de atat, efectele nu vor fi vizibile, iar daca il lasi mai mult, acesta ar putea sa afecteze firul de par. Ca sa fii sigura ca ai folosit produsul cat trebuie, tine un ceas sau telefonul mobil langa tine, in timpul aplicarii.

Marci populare:

Pentru ca nu intotdeauna iti doresti ca schimbarea culorii parului sa fie una permanenta, una dintre cele mai populare modalitati de a beneficia de un look original este folosirea samponului nuantator. Pe piata poti identifica mai multi furnizori de astfel de produse, insa daca vrei sa alegi o formula de calitate, trebuie sa ai incredere si in brand. De aceea, iata care ar fi cateva dintre cele mai apreciate firme producatoare pe acest segment: Indola, Keune si Kallos.

A fost fondata in 1929, specializandu-se in sectorul productiei de cosmetice. Inca de la inaugurare a avut ca tinta principala oferta de echipamente si formule pentru saloane de coafura, profilandu-se un real interes in domeniul optiunilor de ingrijire profesionale.

Intre timp, in anul 1953 a fost infiintata o fabrica moderna in portul olandez Rijswijk, care avea ca scop prepararea produselor pentru par, dar si a altor formule cosmetice(deodorante). Succesul nu intarzie sa apara, cu magazine deschise in Dusseldorf si Paris, in anii ’60. Mai departe, afacerea se extinde cu birouri la Viena, Bruxelles, Zurich, Voorburg, Paris si Neuss.

Ulterior, compania incepe sa produca diverse piese si electrocasnice mici, cum ar fi mixere sau prajitoare de paine. Istoria brandului continua cu cu anul 1983, cand firma este preluata de un concern american, insa la 21 de ani de la evenimentul respectiv este preluata de celebra companie Henkel.

Cele mai laudate produse Indola sunt in prezent: gama Profession Color(vopsele de par profesionale), seria Indola Innova(produse pentru hairstyling), Indola Designer(produse de ultima generatie pentru modelarea parului, permanent sau indreptare) si kiturile 4+4(truse specializate pentru saloane de coafura).

Povestea Keune incepe in 1922, in Amsterdam, cand chimistul Jan Keune pune bazele companiei. Timp de 5 ani, petrecuti in laborator, acesta lucreaza la o formula revolutionara de produs. Astfel, Securit, cum se numea sortimentul, devine prima solutie profesionala pentru fixarea permanenta a parului in bucle.

In scurt timp, saloane de coafura din intreaga lume incep sa foloseasca Securit, faima micului producator olandez extinzandu-se la nivel mondial. In 1950, o alta inovatie Keune devine apreciata in cele mai pretentioase cercuri de hairstyling: fixativul de par profesional. La putin timp(1956), pe acelasi segment de piata, compania lanseaza primul fixativ cu aerosoli din Europa.

In 1977 a fost lansat primul gel de par din lume, determinand popularizarea "wet look" in trendurile setate de casele de moda de la acea vreme. Tinta Color, lansata in 1990, constituie prima vopsea de par profesionala permanenta delicata cu scalpul si firele de par.

Avand in spate un istoric presarat de inovatii, Keune exporta in prezent pe toate continentele: Cele mai cautate produse pe care le ofera sunt: vopselele de par permanente, demipermanente si temporare si produsele de styling si modelare.

Acest brand este un producator de cosmetice din Ungaria, care a ajuns foarte popular pe piata din Romania incepand cu anul 1999. Distribuitorii si depozitele Kallos se gasesc in orase ca: Bacau, Tirgu Mures, Bucuresti, iar produsele sunt prezente in magazine specializate, dar chiar si in supermarketuri.

Gama de oferte pentru larg consum include mai multe categorii. Cele mai importante sunt formulele pentru ingrijirea parului, cu nenumarate variante de sampoane, vopsele de par, produse de hairstyling, geluri, lacuri, spume fixative si de modelare.

De asemenea, Kallos ofera si cosmetice decorative, printre care mai cautate sunt rujurile si produsele de machiaj pentru ochi. Nu in ultimul rand, orice utilizatoare poate beneficia de un adevarat rasfat, cu ajutorul sortimentelor de gel de dus si al lotiunilor.

Nu trebuie sa omitem si faptul ca saloanele din Romania sunt cele care au popularizat initial compania, intrucat produsele profesionale de coafura Kallos sunt utilizate si in prezent de catre hairstylisti respectati. Sunt furnizate atat ustensile de coafare(foarfeci, masini de tuns, uscatoare), cat si produse pentru colorarea/modelarea parului(vopsele, creme oxidante, solutii permanente etc).

Alte produse recomandate, momentan indisponibile

Loncolor Silver Reflex

4. Loncolor Silver Reflex

Gratie performantelor oferite si pretului avantajos de achizitie, Lonolor Silver Reflex este unul dintre acele sampoane ieftine si bune, pe care merita sa il achizitionezi cu incredere. Se adreseaza unei categorii largi de cumparatori, astfel ca isi gaseste utilitatea in orice locuinta. Poate fi folosit atat de femei, cat si de barbati, de persoanele cu parul vopsit, dar si de cei care se bucura de suvite naturale.

Asadar, este un produs versatil, ce ofera rezultate uimitoare pe mai multe tipuri de par. Rolul acestui sampon este de a neutraliza tenta galbuie de pe firele blonde si a oferi stralucire argintie, cat mai apropiata de cea naturala. Aplicat pe parul alb sau grizonant, acesta asigura tuse platinate, cu aer elegant si nobil. Produsul are la baza pigmenti nuantatori, ce produc tente gri-argintii, uniforme, fara a lasa senzatia de colorare.

Contine keratina si proteina de casmir, ce curata eficient si delicat firul de par, lasandu-l moale si catifelat, usor de aranjat. Produsul actioneaza in timp record, in doar cateva minute. Se aplica pe parul umed, proaspat spalat si sters cu prosopul. Samponul poate fi utilizat pe integralitatea firului de par sau doar pe anumite portiuni. Pretul mic reprezinta un avantaj greu de trecut cu vederea.

AvantajeEstompeaza tenta galbuie a parului, oferind reflexe gri-argintiiIngredientele atent selectionate, actioneaza bland asupra firului de parPoate fi utilizat de o categorie larga de utilizatori, pretul de achizitie fiind accesibil si avantajos DezavantajeRezultatele oferite depind foarte mult de nuanta parului pe care se aplica

Indola Silver

Multe dintre doamne si domnisoare au observat ca parul blond, la o anumita perioada de la vopsire, tinde sa capete o nuanta de galben. Pentru anumite persoane, tenta aceasta poate fi deranjanta. Daca va ganditi ca singura solutie este aceea de a trece rapid la o noua sesiune de vopsire, cu un produs de colorare permanent, e timpul sa aflati despre beneficiile oferite de samponul Indola Silver.

Acest produs reuseste sa indeparteze toate reflexiile nedorite de pe parul blond. Formula cu agent de ingrijire special neutralizeaza tenta galbuie, oferind in schimb, o tusa cenusie si stralucitoare. Cu toate ca prezinta eficienta sporita si rapida, produsul nu ataca firul de par si nu irita scalpul ci dimpotriva, repara si catifeleaza podoba capilara.

In plus, trebuie mentionat ca samponul nuantator este destinat inclusiv persoanelor cu parul alb natural sau grizonant. Dupa o singura aplicare, suvitele deschise la culoare vor capata o tenta placuta de gri, cu aspect natural. Indola Silver este un produs profesional, poate cel mai bun sampon nuantator pentru parul blond.

Permite utilizarea saptamanala sau la fiecare spalare. Timpul de actionare este foarte redus, de 1-3 minute. Acest produs poate fi comandat din magazinele specializate on-line, la un pret extrem de avantajos.

AvantajeProdus profesional, ce repara structura firului de par, oferind stralucire Actioneaza rapid si eficient pentru a indeparta nuantele de galben de pe parul decolorat Calitate generoasa la pret avantajos DezavantajeSe adreseaza doar parului blond sau decolorat si suvitelor grizonante natural.

Aveda Camomille

avendaProdusul propus de Aveda este o formula special conceputa pentru ingrijirea si hidratarea parului blond natural si in general a suvitelor cu tenta de culoare deschisa(nuante de saten).

Unul dintre avantajele apreciate de catre persoanele ce prefera un stil de viata sanatos este acela ca samponul include ingrediente de origine naturala, cum ar fi extractele de galbenele, din musetel, frunze de aloe, migdale, coaja de copac si chiar cirese salbatice.

Bogatia si delicatetea naturii este sintetizata astfel intr-o formula nu numai usor coloranta, ci si hranitoare, comportandu-se delicat cu scalpul si fara a avea efecte neplacute, chiar si utilizata pe termen lung.

Avand in vedere caracterul profesional al produsului, efectele vor fi vizibile inca de la primele utilizari. Esenta de musetel are rolul de a deschide nuantele de galben, dandu-le o stralucire aurie, asa cum o confirma milenii de intrebuintare a acestei plante.

Datorita actiunii delicate, samponul se intrebuinteaza saptamanal fara riscuri. Apreciem si timpul scurt de actiune, de pana la 5-10 minute.

AvantajeFacut cu ingrediente naturale, perfect pentru persoanele sensibile si chiar pentru parul vopsit Actioneaza asupra suvitelor blonde, facandu-le mai stralucitoare, aurii, datorita extractului de musetel Se utilizeaza frecvent, fara riscuri Actioneaza rapid DezavantajePretul acestei achizitii poate fi considerat cam piperat de catre utilizatoare.

Alte articole recomandate pentru tine:

Cum alegi un umidificator bun pentru camera copilului

Vopsele de par de la Loncolor

Rame foto frumoase

Cea mai buna vopsea pentru par saten deschis

Cel mai bun ulei de cocos pentru ten

Leave a Reply
2 Comments on "Cele mai bune sampoane nuantatoare"

Join the discussion
Subscribe
newest
oldest
most voted
Dana Rodica
Guest
Dana Rodica
Buna ziua, sunt saten inchisa cu fire de par groase dar au aparut destul de multe fire albe si nu stiu cum sa le acopar, va rog sa-mi recomandati un sampon nuantator care sa le acopere macar sa le faca cenusiiastfel incat sa nu ma mai vopsesc, multumesc mult

0 ReplyDecember 11, 2017 2:42 pm
Team Clovis.ro
Author
Team Clovis.ro
Buna, Dana, In cazul firelor albe, daca vrei o acoperire eficienta, din pacate singura solutie garantata e vopsirea – fie cu vopsea pe baza de amoniac, fie cu henna(si aici trebuie sa tii macar 4 ore amestecul pe par). Ai mentionat ca nu vrei sa te mai vopsesti, asa ca o sa incercam sa iti oferim cateva alternative. Prima ar fi nuantatorul sub forma de sampon. Problema aici e ca la noi se gasesc mai mult formule care neutralizeaza galbenul din firele de par ce incaruntesc, deci nu o sa fie gri foarte inchis rezultatul, ci gri mai deschis(depinde si… Read more »
-1 ReplyDecember 11, 2017 8:34 pm
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 4.67 out of 5)
Cauti ceva mai specific?
Cele mai bune sampoane
IeftineDe la ElseveDe la KallosDe la KerastaseDe la L’OrealDe la VichyDe la Wella