| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am piercing in buric si as vrea sa il schimb, problema e ca nu pot desuruba capacelul de sus. Ce sa fac sa il scot? Si imi puteti da ceva sfaturi de igiena cind imi schimb piercingul daca voi reusi in final sa scot prezentul?

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Nu iti recomand sa schimbi niciun piercing inainte sa se vindece pentru ca vei forta fistula (canalul piercing-ului) si vei ingreuna vindecarea. Daca nu te mai doare absolut deloc atunci cand misti cercelul, poti sa-l schimbi. Ajuta-te de un prosop pentru bilutele care nu se desfac usor. Pentru vindecarea mai rapida a oricarui piercing, iti poti pune comprese cu apa cu sare. Piercing-urile in buric se vindeca in cateva luni pana la un an. Agreseaza-l cat mai putin in perioada asta. Si nu te duce cu un piercing nevindecat la mare sau la piscina - risti o infectie.

2 răspunsuri:
| EdiC a răspuns:

Du-te la cine ti la pus ca stie el sigur sa il si scoata!

| Cheryl24 a răspuns:

De scos, nu stiu ce sa zic; mai incearca sa-l fortezi, dar nu prea tare ca sa nu te ranesti. Cat despre igiena, ideea ar fi sa te speli bine si sa dezinfectezi cu putin spirt. Nu ar trebui sa fie mare diferenta fata de alt piercing (gen cel din urechi), numai ca in buric se aduna mai multi microbi si mai multe mizerii, deci trebuie sa igienizezi mai bine si mai des.