| adrian_7273 a întrebat:

Astazi mergand pe strada o domnisoara ma oprit si m-a intrebat daca am timp pentru a imi da cateva detalii despre agentia lor de moda care este in cautare de modele, i-am zis ca am timp si ca poate sa imi explice. M-a poftit in sediul firmei care era chiar pe intr-o cladire din strada respectiva si a inceput sa imi ofere detaliile respective(ca o sa semnez un contract cu ei, o sa le dau o taxa, si voi apararea in doua prezentari, iar mai apoi daca ma voi descurca voi fi chemat si pentru alte prezentari sau sporturi publicitare)Mi s-a parut a fi teapa asa ca am intrebat-o ce siguranta am ca nu imi va lua banii si mi-a aratat certificatul de inregistrare al firmei si ca in baza contractului ma voi putea plange pentru orice nerespectare a unei clauze care va fi incalcata. Oferta e foarte avantajoasa numai ca eu cand o sa semnez contractul trebuie sa dau acea taxa, iar ei ma vor contacta intr-o saptamana(asta e problema nu stiu daca peste o saptamana o sa mai fiu contctat sau daca firma nu o sa dispara)

Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc!

20 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si mie mi se pare putin trasa de par situatia. In definitiv daca sunt atat de disperati sa te aiba trebuie sa-ti asigure ei contractul si apoi sa ia cota parte din castigul tau pe viitoarele oferte de publicitate. Nu mi se pare ceva in regula.

| anad a răspuns:

De ce n-ai scris si numele firmei si taxa?
Poate cineva chiar a fost fraierit de acea firma sau, din contra, a avut beneficii! Primeai un raspuns mai concret si stiai sigur ce sa faci!

| 009 a răspuns:

Daca taxa nu e mare poti incerca poate nu e una din firmele care trag tepe, cine stie poate o sa ajungi model happy

cum tiam mai zis daca nu e mare taxa merita sa incerci

| madalinutza a răspuns:

Buna
eu te sfatuiesc sa nu dai taxa aceea
pentru ca cunosc multi care au mai patit asaoh go on
le-a cerut mult.si dupa accea nici nu i-au mai sunatoh go on
ai grija.
te sfatuiesc sa nu accepti.
succeswinking

| Abcfunny a răspuns:

Bună!
Eu sunt din Bucuresti, dar am mers o dată in centru să-mi fac ochelari ...pe mine si pe fratele meu ne-a oprit un barbat si a zis asa cum ti-a zis şi tie. am mers dupa el, era intr-o scara de bloc. si mi-a dat tot asa detaliichatterbox zicea că taxa costa 500 de mii [am zis in gandul meu că e vrajeala si am plecat] am zis că ma mai gandesc, iar iei mi-au spus că ma vor contacta.
Şi nu am primit niciun telefonlaughing
Eu zic că e ţeapăbig grin

| mihaibrasov a răspuns:

E teapa sigur. Nu semna si eventual, mergi la politie sa spui problema. Eu m-as duce peste ei cu jandarmii si OJPC-ul sa ii ia de par ca sa stie de frica jegosii.

| Laura a răspuns:

Şi cu ce te-ar avantaja lucrul ăsta? Cu nimic! E o risipă de bani.

| Izu.Punk a răspuns:

Buzau cumva? rolling on the floor

| anamariamj a răspuns:

Cum se numeste agentia?

| adrian_7273 explică:

Nu sunt din cluj si nu o sa dau detalii despre firma respectiva.

| Zuzy a răspuns:

P mine m. a abordat asa una asa la muntelaughingrolling on the floor:d

| AdDeEa a răspuns:

Nu da taxa sub nici o forma! e cea mai mare teapa! am patit si eu.winking iti scoate ochii eventual cu niste poze "de profesionisti" si apoi spun ca or sa te sune ei daca te cauta cineva pentru reclame sau chestii de genu. si nu te mai suna niciodata laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit la fel te cheama dar dupa ce faci poze zice ca te suna si nu te mai suna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti din Cluj?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avea incredere in asa ceva astea cu modeling sunt ţepe am patit si eu la fel. Un domn m-a oprit pe strada sa fac parte din ceva modeling si cica ma asteapta niste fete dar eu am refuzat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu la tomis si nu am platit pe loc apoi am invercat sa sub si nu a raspuns nimeni asta pe 1 aprlie

| ✿puffa✿ a răspuns:

Eu zic sa nu accepti.straight face

| inutsa a răspuns:

:-)) asta e teapa 100%. eu spun cum fac astia: iti iau banii, te cheama sa faci pozici si apoi te lasa cu ochii in soare.nu tu bani, nu tu fotomodel, nu tu nimic...asa ca nu te baga.Cunosc multe persoane care au patit asa kiss

| Sylar a răspuns:

Cunosc si eu un astfel de caz. ma exista posibilitatea sa dai taxa faci poze pe ruma o sa ti se mai ceara sa aite taxe mai mare. Cunoscun caz in buzau. Sunt 100 % ca este teapa.

O agentie de moda nu abordeaza persoane pe strada!

O zi buna in continuare!

| antonela99 a răspuns:

Si eu am patit la fel. Sunt doar niste mincinosi care vor sa ia bani de la oameni. Cum se numeste aceasta agentie?