| eU777 a întrebat:

Salut, cam de cate ori pe saptamana ar fi recomandat sa se spele pe cap o persoana in varsta de 13 ani, avand in vedere ca foloseste head&shoulders?

Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Nu puteai sa pui o intrebare mai stupida?!
Pai de 2 ori pe saptamana.
Daca parul tau e uscat sau ai probleme cu el ma poti contacta.
O zi frumoasa!

| eU777 explică (pentru Lariiiiiiii):

Crede-ma pot sa pun si o intrebare mai stupida, chiar mai multe, sincer problema ar fi nici nu stiu daca e matreata fiindca nu mi s-a mai intamplat dar am o senzatie mare de mancarime in a 2 a zi de la spalat si dupaceea, ma scarpin, si ma gandesc ca a afectat scalpul, si repet nu stiu daca e matreata sau ceva de genul, si acum sper ca am o sansa sa dispara chestia asta, si sa nu mai am senzatia asta de mancarime tot la a 2-a zis cu head&shoulders, peste cateva zile o sa vad daca e vreo schimbare ce am observat si a fost chiar tare, am formula cu menthol si e chiar o senzatie placuta, cand te speli...

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru eU777):

Buna pai mancarimea aceea probabil e cauzata de la sampon, exista tratamente speciale, dar eu iti recompand samponul Pantene Milky Damage Repair.
Daca nu iti trece probabil ai o scoarta.
Dar cel mai bine sa te duci la dermatolog.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru eU777):

Daca te mananca pielea capului sau se cojeste, un amestec de lamaie si ulei de masline (organic, bineinteles!) poate opri decojirea pielii si hidrata scalpul, astfel incat sa scapi de senzatia de mancarime. Amesteca aproximativ un sfert de cana de suc de lamaie cu un sfert de cana de ulei de masline si un sfert de cana de apa pura, de izvor, si maseaza acest amestec pe scalp, inainte sa te samponezi. Lasa-l sa actioneze 30 de minute inainte sa te speli. Daca ai pielea capului extrem de sensibila, s-ar putea sa simti o usoara usturime de la sucul de lamaie. Clateste-te imediat daca senzatia e neplacuta.
Daca ai un par uscat, care se electrizeaza usor, apeleaza la miere si avocado. Mierea hidrateaza parul, iar avocado, bogat in uleiuri nutritive si proteine, lasa parul matasos. Zdobeste jumatate de avocado si amesteca-l cu un sfert de cana de miere (daca e bruta, neprelucrata, cu atat mai bine). Maseaza acest amestec pe scalp si pe par. Daca ai parul lung, va trebui sa dublezi cantitatile si sa-l prinzi in varful capului cu un elastic sau o agrafa. Lasa amestecul sa actioneze timp de 15-20 de minute inainte sa-l clatesti.
Daca ai parul incarcat de prea multe produse de styling, il poti "curata" cu o simpla spalare cu praf de copt. Amesteca cateva lingurite de praf de copt cu apa, pana obtii o pasta groasa. Maseaz-o pe scalp si pe par si lasa-o 15-20 de minute inainte sa o clatesti. Parul ar trebui sa se simta mai usor si mai curat.

| eU777 explică (pentru Lariiiiiiii):

Sincer sa fiu, eu fiind baiat, pana acum ma spalam doar cu sampoanele mamei mele care erau pentru volum, si tot felul... si ma gandesc ca e posibil sa fie de la sampon, poate nu ma clatesc bine habar n-am, momentan nu cred ca e atat de grav, dar multumesc oricum pentru tratamente si, daca problema va continua voi incerca ce mi-ai spus...

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru eU777):

Cu placere, o zi frumoasa!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea des ca nu e bine pentru par. De 2 ori pe sapt e suficient

| BTWIN a răspuns:

De 2-3 pe saptamana.

| al9264 a răspuns:

De 7-8 ori pe luna e in regula.

| lalalalala6323 a răspuns:

Pentru inceput numai folosi acel sampon, nu e bun si te speli de cate ori vezi ca ai parul jegos, doar nu o sa iesi asa pe strada.

| eU777 explică (pentru lalalalala6323):

Atunci tu ce sampon recomanzi?

| lalalalala6323 a răspuns (pentru eU777):

Elseve, nivea si syoss.

| pisicuta2001r a răspuns:

De 2 ori pe saptamana

| radu69 a răspuns:

Pe cap trebuie sa te speli de 2 ori pe saptamana maxim3.