| energia a întrebat:

Salut.

Ce parere aveti despre barbatii care se machiaza, facand referire strict la japonezi, chinezi si coreeni?

Dupa parerea mea, fizionomia lor este construita perfect SI pentru asa ceva. Nu mi se pare deloc vulgar, machiajul excesiv nici ca se pune in discutie. (facand o paralela cu comunitarea de beauty din America).
Este adevarat ca tehnicile de machiaj sunt cu mult diferite de cele europene si mai ales americane, punandu-se destul de mult accentul pe un ten foarte deschis la culoare, ca de portelan si nu numai.

Am vazut numeroase poze in care machiajul nu este cel mai natural, rezultatul nu va fi niciodata de prost gust sau too much.

Sustineti sau sunteti oarecum reticenti?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Ei nu se macheaza strident, vulgar, dupa parerea mea par foarte naturali.Eu oricum am o parere extraordinara de asiatici in special de coreeni pe care ii ador si machiati si nemachiati

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tot nu suport machiajul pe bărbați, e o chestie pe care n-o s-o suport și accept niciodată și îmi face greață, dar comparând americanii și chiar și puținii care exista în România cu poporul coreean, într-adevăr, ăia parcă nu te zgârâie atât pe ochi, dar tot mi se pare că un bărbat își strică masculinitatea când își pune așa ceva pe față. Hai poate un fond de ten mai înțeleg dacă vrea să-și ascunda imperfecțiunile, dar tot ce trece de aici mi se pare de prost gust

| christine99 a răspuns:

Mie barbatii asiatici mi se par foarte feminin asa cum sunt. Treaba lor pe mine nu ma intereseaza. Conteaza caracterul.

| lolyanna a răspuns:

Complet de acord. Trăsăturile lor sunt destul de "neutre"( comparativ cu cei din vest care au trăsături bine definite-structura osoasa proeminenta) asa ca li se potrivește foarte bine și nu se îndreaptă spre a părea din spectrul LGBT, cum se întâmplă cu restul(not judging here ) Personal îmi place cum arata, machiați natural/ strident. Ii înțeleg pe cei care se uita ciudat la ei, este un culture shock puternic, mai ales când la noi de ex nici nu se pune problema folosirii unei creme de fata, nu mai vorbim de alte lucruri.
În estul Asiei este și o presiune sociala imensa sa arati bine( chiar te ajuta sa ai un job mai bun, indiferent ca ești femeie /bărbat), dar parca o duc puțin în cealaltă extrema.
Dar da, le asta foarte binehappy