| ĿФsт a întrebat:

Salut ...cum se scoate guma de pe haine?happy

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Depinde din ce cauciuc este făcută guma de mestecat, ar putea să fie bună și treaba cu congelatorul că sub o anumită temperatură elastomerii își pierd proprietățile elastice și intervine „ o înghețare" și sunt mai casante și poate vei reuși să dezlipești o parte din gumă, și atunci vei utiliza mai puțină benzină.
La treaba cu fierul de călcat este cu cântec.
În jur de 80-120 de grade elastomerii ies din starea înalt elastică și trec într-o stare plastică și acest proces este folosit în industrie la extrudarea compozițiilor de cauciuc.
Deci se va face ca o măzgă, care se va lipi de hârtie!
Dacă este vorba de cauciucuri dienice, de la 165 grade apare auto-reticularea!
Dacă haina este cu fire sintetice, nu este indicată chestia cu fierul de călcat.
Oricum tu nu știi ce temperatură ai la talpa fierului de călcat și nu îți recomand procedeul.

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui ziarul dedesubt apoi dai cu fierul de calcat sau cu gheata.

| Samarra a răspuns:

Pui in congelator haine respectiva su dupa 2 ore ori o iei cu mana ori cu o periuta veche de dinti periezi acel loc. 100% se duce.winking Bafta

| RazvA_4621 a răspuns:

Daca pui o hartie si dai cu fieru de calcat peste si dupa o dezlipesti cu grija poate iese. Depinde si de material.

| Samarra a răspuns:

Haina* si* scuze pentru greseli dar am o tastatura noua si nu ma prea descurc cu ea big grin

| Miky a răspuns:

Le bagi in congelator pana se intareste guma adica cam 1 h si dupa aia se intareste si o scoti usor

| laAAal a răspuns:

Buna! pai din cate stiu pui o bucata de hartie cub haina si dai cu fierul de calcat. bafta:*

| MMihai a răspuns:

Cu neofalină sau benzină!
Cauciucurile se dizolvă în produse petroliere!
Vezi să ai țigări aprinse sau foc deschis ca să facă explozie, vaporii de benzină!

Dacă nu vrei să ai necazuri, faci asta afară și nu în casă.

Te duci cu haina pătată cu ciungă / gumă afară și cu o sticluță cu benzină și cu un sul de curpapirus. / hârtie igienică. și soluția de benzină cu cauciuc o îndepărtezi cu hârtia de șters la fundulea.

Sau moi hârtia igenică, de preferință din aia aspră în benzină și ștergi cu ea bucata pătată cu ciungă și schimbi mereu hârtiile igenice!

| chrystyan21 a răspuns:

bagi un pic la congelator, apoi racai guma cu un cutitas mic, si gata sau cu firul de calcat si cu o hartie pusa intre fier si guma. Incearca trebuie sa mearga ceva

| Rachel_8278 a răspuns:

Pui o sugativa, hartie igienica sau hartie creponata mai groasa pe guma lipita, apoi calci cu fierul de calcat peste hartie pana iese pata. Succes!

| MMihai a răspuns:

Văd că toți laudă asta cu fierul de călcat.
Deci pui sugativă și sub ea hârtie igenică și apoi este haina iar tu calci pe sugativă.
Dar trebuie să schimbi mereu hârtiile igenice și să nu sari / treci de 120 de grade la talpa fierului de călcat.
Ciunga acum este la fața exterioară a țesăturii prin procedeul cu fierul de călcat măzga // cauciucul fluidizat // să zic topit // va intra adânc în material și va fi greu de scos din material!

Nu este o soluție bună, că vei utiliza mai multă benzină să scoți cauciucul intrat adânc în material.
Congelator și apoi benzină așa este mai bine!
Deci încerci să scoți partea tare // „îngețată " și apoi ce nu a mers, scoți cu benzină.
La nevoie poți să dai și cu un ciocan, peste zona înghețată.

| chupachups1234 a răspuns:

Am incercat si eu toate porcariile de pe net, pana la urma am reusit cu acetona. Pur si simplu imbibi o bucata de vata cu acetona si dai pe guma, dupa care ea se face moale si se desprinde. Si o iei usor tragi cate putin si repetat daca intelegi tu ce vreau sa zic eu aici. O sa dureze ceva si e cam migalos dar nu lasa nicio urma. Eu am folosit penseta.hee hee

| ĿФsт explică:

Dar daca folosesc acetona...o sa se ia culoare? bluzei este neagra!

| ĿФsт explică:

Culoare bluzei este negru!**

| MMihai a răspuns:

și acetona este tot un solvent!
oja de unghi este un polimer+un solvent care se evaporă +ceva culoare și acetona dizolvă polimerul când ștergi unghiile de oja veche.
Solvenți tipici pentru polimeri deci inclusiv pentru cauciucuri, care se se numesc și elastomeri, sunt benzenul și toluenul, dar este mai complicat să faci rost de asemenea solvenți.
În industriile de prelucrare ale cauciucului se fac soluții de cauciuc folosind drept solvent diverse benzine deoarece benzinele sunt mai ieftine decât benzenul și toluenul.
Eu am lucrat într-o industrie de prelucrare a compozițiilor de cauciuc și ți-am recomandat dintre cei mai accesibil solvenți benzină sau neofalină.
Poți să ei o bucată de cârpa care nu îți trebuie și să lipești de ea gumă și să vezi cum se curăță guma de pe cârpa aia. O bagi în congelator ca să înghețe elastomerul și apoi ce nu ai putut desprinde după înghețare, încerci cu benzină sau cu neofalină.
Acetona este un solvent polar și nu este foarte bun pentru polimeri nepolari!
Ce ți-a explicat fetița că pui acetonă și se face moale este valabil pentru toți solvenții și se numește gonflarea polimerului în solvent, proces ce are loc anterior dizolvării polimerului în solvent!
Fata și-a spus să folosești vată și eu ți-am recomandat hârtie igenică aspră, pentru îndepărtarea soluției polimere de pe țesătură, și vata și hârtia igenică trebuie schimbate, de mai multe ori.

| ĿФsт explică:

Pai multumesc ...am sa le incerc pe toate si cea mai buna metoda va primi fundita.happy:d

| chupachups1234 a răspuns (pentru ĿФsт):

Nu se ia culoarea. A si sa o bagi la spalat dupa ca ramane cu acetona aia.

| AncaGeanina a răspuns (pentru chupachups1234):

Eu am incercat cum ai spus tu ai a iesit. Mc :*

| AncaGeanina a răspuns (pentru chupachups1234):

A*

| chupachups1234 a răspuns (pentru AncaGeanina):

Cu placere. happy

| Oty_Otylya_1985 a răspuns:

Nu recomand fierul de calcat.

| TheMargean a răspuns:

Am incercat si eu cu acetona! Merge la fix! 5 stelute (*****) pentru cei care au scris mai sus metoda cu acetona!