| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ce unii batrani aur dinte de aur? In special batranele

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca se lucra cu aur in stomatologie, cu ani in urma.

| Simpatic a răspuns:

Mai mult ca sigur nu este aur! este aur de conserva cum se zicea in trecut
la noi la romani nu a fost in trecut nicio moda cu dinti de aur asa cum vezi in filme
iar in perioada comunista nu se imbracau dintii cu aur
acela este un "aliaj" care imbraca dintele atat tot

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Te contrazic. Se lucra cu aur inainte dar numai anumiti medici si erau verificati la sange pe vremea aia. Maica-mea a fost asistenta la stomatologie pana a iesit la pensie.
La noi in oras erau doar doi care lucrau cu asa ceva. Din care unul era evreu.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Corect, dar eu ma refeream fix la acel aliaj de care zici mai jos, care arata aparent ca aurul...

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Am inteles. Dar asa cum ti-am zis, se lucra si cu aur, bineinteles cine isi permitea.

| ReddY25 a răspuns:

Cred că sunt plombe

| Xox0 a răspuns:

E aur sigur?
Înainte de implanturi și coroane dentare din porțelan, ceramică șamd, oamenii își puneau dinți de metal care semăna cu argint și aur.

| darrio2007 a răspuns (pentru Xox0):

Nu ai auzit de aur la dantură? Esti mic.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu sunt de aur, sunt de metal.La romi in unele părti este o traditie sa iti pui un dinte de aur.Multe babe au, insa nu sunt de aur ci doar seamăna.Inlocuiesc practic fațetele de acum, caci mai demult nu faceau atatea implanturi si nici materiale pentru un alb natural nu gaseai si isi faceau din metale de genul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ilovedinero):

La un moment dat aparuse un aliaj cu proprietati aproximativ asemanatoare cu aurul. Gaudent.
https://www.qmagazine.ro/destainuirile-unui-medic-celebru/