| mtw123 a întrebat:

Salut.
De fiecare dată când mă barbieresc mă irit foarte tare şi-mi apar nişte bubiţe rosii pe gât. Precizez că am şi acnee. Ce pot face sa scap de aceste iritatii?

9 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Aftershave ul de la nivea am înțeles ca este bun happy da te cum el după ce te bărbierești.

| Țoglă a răspuns:

Renunță la lamă și treci la aparat de bărbierit.
Nu vei mai întîmpina probleme.

| mtw123 explică (pentru Țoglă):

Aparat folosesc

Răspuns utilizator avertizat
| SimonaSimona01 a răspuns:

După bărbierit incearca crema Baby Nappy Cream sau ce mi-a recomandat doctorul dermatolog, apa termala de la Roche-posay. E în jur de 85 de lei, dar merită. E buna și pentru acnee cât și pentru iritații. O zi frumoasa!

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Înainte de toate, ai putea sa schimbi lama sau spuma de ras pana găsești ceva ce ti se potriveste. Dacă nu merge asa, si ai fire de par crescute sub piele, incearca sa le iei cu o crema de fata scrub, destul de abraziva încât sa ia pielea moartă si sa elibereze firele de sub piele (faci asta seara ca dimineata sa nu fie pielea sensibila). Altceva, nu stiu ce sa spun, te duci la salon sa ti ia barba cu ceara ca sa nu ti mai crească des rolling on the floor

| sIncognito a răspuns:

Dezinfectezi lama de ras cu spirt, iar daca e posibil cumperi lame de calitate.

| ErykaMy a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un dermatolog, un medic iti poate recomanda o crema sau o solutie care te-ar putea ajuta. Nu e rusinos sa consulti un astfel de medic. Apeleaza cu incredere.