| Encore a întrebat:

Salutare, am si eu o problema, am 20 de ani si de fiecare data cand ma barbieresc pe fata ma irit si imi ies multe bubite urate sad, desi dupa barbierit ma dau si cu crema... pe gat ma irit de obice... ce sa fac? thinking

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

I-ati aparat de barbierit gillete si foloseste o spuma sau gel gillette nivea de care vrei tu. Dar inainte sa te barbieresti fa o baie sau daca nu da cu apa calda cat mai calda pe fata si pe urma aplica spuma. Barbierestete si dupa aia clateste fata cu apa rece ca gheata. Sterge cu prosopul dar nu freca doar atinge un prosof fin de bumbac pe fata. Si incearca sa folosesti after-shave pe baza de alcool. Eu toate astea le folosesc si nu ma irit absolut deloc. After-shave-ul pe baza de alcool o sa te usture putin si o sa ai o senzatie ciudata parca te strange piele de pe fata. Dar sa dai bine cu after-shave nu doar miros sa aiba sa simti cum te arde pe fata.

4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

@Encore, la inceput m-ai speriat "tu fata frumoasa sa faci asa ceva" laughing, dupa m-am dumirit si eu ca esti baiat. blushing
Eu zic ca "datorita" cremei iti ies acele bubite, te irita, te ustura. Pune-ti ceva, gheata.

daniela
| daniela a răspuns:

Consulta un dermatolog sau un alergolog iti pot da sfaturi utile in acest sens

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Exista posibilitatea ca acea iritatie sa o capeti chiar de la lama de ras.
Incearca aparatul de ras de ultima generatie de la Gillet, o crema aftershafe calmanta.
Poti consulta si un medic dermatolog, ai un ten foarte sensibil.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai te barbierirolling on the floor. e cool. daca as fi baiat.eu asta as face...