| bibi5961 a întrebat:

Salut, e recomandată banda de alergat pentru slabit? Vreau sa cumpar una. La sala nu am timp sa merg, acasa ar fi mult mai usor. Si aveti cumva informații bune despre dieta și mâncare?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, e foarte bun alergatul pentru slabit. Cu dieta e relativ simplu, nu te infometezi dar te feresti cat poti de alimentele care ingrasa precum: zahar (dulciuri), fast-food, patiserie, paine alba, sucuri din comert, prajeli. Mananca cat mai multe mancaruri crude sau preparate prin fierbere/inabusire/la gratar. Bea si minim 2L de apa pe zi, poti adauga si lamaie, cam 1-2 lamai la 2L de apa pentru ca ajuta suplimentar la arderea grasimilor
Referitor la banda, in fiecare zi sa faci cu 5/10 minute mai mult

| RoCkKiD a răspuns:

Merge dar probabil o sa iti traumatizezi vecinii deoarece zgomotul tinde sa fie enervant... daca nu cumva planuiesti sa te opresti la mers.

Eu sugerez sa iti iei o bicicleta mai degraba, e mai ieftina si mai silentioasa.

| bibi5961 explică (pentru RoCkKiD):

Nu e problemă de zgomot. Stam la casa

| RAY a răspuns:

Se recomanda o dieta in putine calorii si alergarea in aer liber nu in camera

| bibi5961 explică (pentru RAY):

Nu prea am cum. Avem un copil mic si cand lucrează soția eu stau acasa si invers. De-asta ma gândeam la dieta si banda.

| RAY a răspuns (pentru bibi5961):

Te inteleg, atunci urmeaza ce isi spun dimineata o pulpa de pui, porc, dupa masa orez cu morcovi, seara = cartofi fierti

| Sn4k3 a răspuns:

E buna banda, iar cat despre dieta, trebuie sa fii in deficit caloric daca vrei sa slabesti, dar sa mananci proteic. Eu ti-as recomanda sa ridici greutati, asa mai pui si niste muschi si te definesti decat sa slabesti pur si simplu.

| bibi5961 explică (pentru Sn4k3):

Sa cumpar si gantere? nu ar fi o problema. Gasesc de cumparat!

| Sn4k3 a răspuns (pentru bibi5961):

Da, poti lua si haltera. Poti cauta programe de antrenament pe net (in engleza ar fi mai bine, gasesti mai multe, 4 day workout de exemplu ).
https://www.bodybuilding.com/ aici ai multe.

| bibi5961 explică:

La ce sa tin cont cand cumpăr o bandă?

| alyyyyy2018 a răspuns:

Iti las câteva sfaturi:
Contează foarte mult cum gândești. Daca e prima dată când faci ceva sa slăbești, vei vedea că nu e ușor, dar daca vei avea ambiție, vei reuși.
Probabil ca atunci când iti e foame sau pofta de ceva iti vine sa te lași de slăbit. Permite-ti momentul ăla de slăbiciune sa mănânci, sa prinzi putere și apoi continuă cu sportul si dieta.
Daca vei exagera cu sportul, vei avea mai multa pofta de mâncare și îți vei pierde energia. Iti scriu cum a slăbit soțul meu, care nu e ambițios, dar m-am ascultat atunci.
Cand te trezești, manca bine sa te saturi, la amiază cât să nu îți fie foame și seara la fel sau chiar mai puțin.
Ce sa nu mănânci decat o data pe săptămână: suc, dulciuri, prăjit.
Ce să mănânci de luni până sâmbătă inclusiv: legume, fructe, carne de pui și peste.
Nu combina carbohidrați cu proteine. De exemplu: nu manca carne cu piure de cartofi.
Îți dau exemple de mâncăruri:
Dimineata poți mânca lapte cu cereale sau cu biscuiți eventual doar putina cacao sau miere. Așa simți că mănânci ceva dulce sau sandwich.
La amiază cartofi natur cu salata verde sau fasole scăzută cu ceapa și usturoiul sau mazăre cu putina carne, sau carne cu salata. Insista mai mult pe legume decat pe carne. carne de 2-3 ori pe saptamana.
Seara : supa falsa de burta ( adica de ciuperci), poti repeta ce ai mancat la amiaza mai ales daca nu are carne sau are putina ( fasole, mazare, linte) si poti manca cu salata sau poti opta doar pentru o salata mai mare cu ton, porumb.
Evita pâinea in fiecare zi. Mănâncă eventual doar la micul dejun și dacă mănânci la amiază sau seara, mananca o felie, doua prajite sau uscate la cuptor. Noua ne plac uscate.
Intre mese fructe, de preferabil mar.
Acum vine partea buna. Duminica avea dezlegare la a manca cateva din pofte.
Faceam cartofi cu carne de pui la cuptor (ceea ce nu avea voie celelalte 6 zile) cu salata, eventual manca si o bucatica doua de chec si bea suc cam doua pahare. Astea isi permitea doar duminica.
Sportul. Doar seara dupa cina cu o ora, exerciții. Cina pe la ora 19:00 și la 20:00 exerciții. Se încep cu câteva si in f zi se fac mai multe. Prima zi 20 abdomene scurte, 20 abdomene pe lateral stâng și 20 lateral drept.
A doua zi mai adaugi și 20 genuflexiuni. A 3a zi mărești la 25 de fiecare. și tot așa până ajungi la 50 de fiecare exercițiu si faci vreo 5-6 feluri. Nu îți ia mai mult de 20 de minute exercițiile, dar sunt obositoare.
După care stai la tv sau faci ce vrei. Poti face o plimbare usoara sau doar sa stai sa te relaxezi. Daca îți mai e foame înainte să dormi mai mănânci doar un măr. Dar încearcă să nu stai până târziu că îți va fi tot mai foame.
Lasa poftele pe dimineață. Daca nu reziști 6 zile fara ceva dulce, mănâncă dimineața, că e mult mai bine decât dupa amiaza. Dar incearca sa eviti.
Așa a slăbit soțul în ffiecare zi cate 500 g timp de 3 săptămâni ca apoi am plecat in vacanta. Menționez ca înainte de cele 3 săptămâni, incercase sa slabeasca la sala, dar nu slabise in 2 luni nici jum de kg ca venea flamand si cu pofte la cat de epuizat era.
Eu i-am propus o saptamana sa ma asculte si daca nu slabeste deloc, renuntam. Si eu m-am mirat de cat de bine a functionat la el metoda asta. Si in fiecare zi se cantarea ca vedea tot mai putin si se ambitiona.
Mult succes.