| Rina_2681 a întrebat:

Salut, fetelor imi spuneti si mie ce pot sa le fac la unghiile mele pentru a fi mai tari sa nu se rupa rapid si sa le pot creste mari.Va multumesc...

13 răspunsuri:
| stweety10 a răspuns:

Eu mi le dau cu intaritor de la Avon si este foarte bun

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Si eu am folosit cu ulei de masline... dar si cu lapte happy Trebuie incalzit dupa masezi toate unghiile si apoi le lasi in ulei aproximativ 10 minute

| anonimmmmm a răspuns:

Nu folosi diferite lacuri si intaritoare,mai bine foloseste ceva natural,tine-ti macar 10 min pe zi unghiile in apa cu lamaie,iti intareste unghiile si sporeste cresterea acestora.Sfaturi pentru unghii frumoase

Alt tratament eficient menit să confere unghiilor un aspect sănătos este şi cel pe bază de sare şi lămâie. Nu trebuie decât să amestecaţi sarea de bucătărie cu câteva picături de lămâie şi puţin ulei şi să vă masaţi unghiile. Amestecul este foarte bun dacă aveţi unghiile decolorate. Alt sfat, de pe vremea bunicii, spune că, dacă înmuiaţi unghiile timp de două minute în lapte, datorită efectelor sale naturale, acesta hrăneşte unghiile şi le întăreşte. Alt tratament de urgenţă ar fi să ungeţi unghiile cu ulei de măsline sau cu conţinutul unei capsule de vitamina E. Astfel, unghiile vor fi mai flexibile. Şi produsele naturiste ajută la întărirea unghiilor şi dau sănătate mâinilor, căci uleiurile esenţiale acţionează ca substanţe nutritive asupra unghiilor, făcându-le mai flexibile şi mai tari. Înainte de toate însă, foarte importantă este alimentaţia. Fragilitatea unghiilor poate fi cauzată şi de lipsa vitaminei B8, biotina, prezentă în carne, ficat, gălbenuş de ou, produse lactate. „Suplimentele pe bază de vitamina B, calciu, vitamina D ajută la întărirea unghiilor, dar trebuie recomandate de medic", a completat Camelia

| anonimmmmm a răspuns:

Nu folosi diferite lacuri si intaritoare,mai bine foloseste ceva natural,tine-ti macar 10 min pe zi unghiile in apa cu lamaie,iti intareste unghiile si sporeste cresterea acestora.Sfaturi pentru unghii frumoase

Alt tratament eficient menit să confere unghiilor un aspect sănătos este şi cel pe bază de sare şi lămâie. Nu trebuie decât să amestecaţi sarea de bucătărie cu câteva picături de lămâie şi puţin ulei şi să vă masaţi unghiile. Amestecul este foarte bun dacă aveţi unghiile decolorate. Alt sfat, de pe vremea bunicii, spune că, dacă înmuiaţi unghiile timp de două minute în lapte, datorită efectelor sale naturale, acesta hrăneşte unghiile şi le întăreşte. Alt tratament de urgenţă ar fi să ungeţi unghiile cu ulei de măsline sau cu conţinutul unei capsule de vitamina E. Astfel, unghiile vor fi mai flexibile. Şi produsele naturiste ajută la întărirea unghiilor şi dau sănătate mâinilor, căci uleiurile esenţiale acţionează ca substanţe nutritive asupra unghiilor, făcându-le mai flexibile şi mai tari. Înainte de toate însă, foarte importantă este alimentaţia. Fragilitatea unghiilor poate fi cauzată şi de lipsa vitaminei B8, biotina, prezentă în carne, ficat, gălbenuş de ou, produse lactate. „Suplimentele pe bază de vitamina B, calciu, vitamina D ajută la întărirea unghiilor, dar trebuie recomandate de medic", a completat Camelia

| anonimmmmm a răspuns:

Nu folosi diferite lacuri si intaritoare,mai bine foloseste ceva natural,tine-ti macar 10 min pe zi unghiile in apa cu lamaie,iti intareste unghiile si sporeste cresterea acestora.Sfaturi pentru unghii frumoase

Alt tratament eficient menit să confere unghiilor un aspect sănătos este şi cel pe bază de sare şi lămâie. Nu trebuie decât să amestecaţi sarea de bucătărie cu câteva picături de lămâie şi puţin ulei şi să vă masaţi unghiile. Amestecul este foarte bun dacă aveţi unghiile decolorate. Alt sfat, de pe vremea bunicii, spune că, dacă înmuiaţi unghiile timp de două minute în lapte, datorită efectelor sale naturale, acesta hrăneşte unghiile şi le întăreşte. Alt tratament de urgenţă ar fi să ungeţi unghiile cu ulei de măsline sau cu conţinutul unei capsule de vitamina E. Astfel, unghiile vor fi mai flexibile. Şi produsele naturiste ajută la întărirea unghiilor şi dau sănătate mâinilor, căci uleiurile esenţiale acţionează ca substanţe nutritive asupra unghiilor, făcându-le mai flexibile şi mai tari. Înainte de toate însă, foarte importantă este alimentaţia. Fragilitatea unghiilor poate fi cauzată şi de lipsa vitaminei B8, biotina, prezentă în carne, ficat, gălbenuş de ou, produse lactate. „Suplimentele pe bază de vitamina B, calciu, vitamina D ajută la întărirea unghiilor, dar trebuie recomandate de medic", a completat Camelia

| anonimmmmm a răspuns:

Nu folosi diferite lacuri si intaritoare, mai bine foloseste ceva natural, tine-ti macar 10 min pe zi unghiile in apa cu lamaie, iti intareste unghiile si sporeste cresterea acestora. Sfaturi pentru unghii frumoase

Alt tratament eficient menit să confere unghiilor un aspect sănătos este şi cel pe bază de sare şi lămâie. Nu trebuie decât să amestecaţi sarea de bucătărie cu câteva picături de lămâie şi puţin ulei şi să vă masaţi unghiile. Amestecul este foarte bun dacă aveţi unghiile decolorate. Alt sfat, de pe vremea bunicii, spune că, dacă înmuiaţi unghiile timp de două minute în lapte, datorită efectelor sale naturale, acesta hrăneşte unghiile şi le întăreşte. Alt tratament de urgenţă ar fi să ungeţi unghiile cu ulei de măsline sau cu conţinutul unei capsule de vitamina E. Astfel, unghiile vor fi mai flexibile. Şi produsele naturiste ajută la întărirea unghiilor şi dau sănătate mâinilor, căci uleiurile esenţiale acţionează ca substanţe nutritive asupra unghiilor, făcându-le mai flexibile şi mai tari. Înainte de toate însă, foarte importantă este alimentaţia. Fragilitatea unghiilor poate fi cauzată şi de lipsa vitaminei B8, biotina, prezentă în carne, ficat, gălbenuş de ou, produse lactate. „Suplimentele pe bază de vitamina B, calciu, vitamina D ajută la întărirea unghiilor, dar trebuie recomandate de medic", a completat Camelia

| tpufpe a răspuns:

Dai cu zeama de lamaie pe ele, folosesti intaritor si oja mata.

| cristiancristir a răspuns:

Eu nu sunt fata dar pot sa iti spun ca unghiile casante sunt semn de nesanatate. Poate o lipsa de calciu dar nu numai...si petele albe pe ungii indica probleme de sanatate. Singura solutie este o alimentatie adecvata si poate suplimente de calciu.

| cocolina a răspuns:

Eh... uite o reteta naturista sper sa te ajute: incalzesti bine ulei de masline apoi masezi bine fiecare unghie in parte cu ulei, dupa ce termini masajul iti stergi unghiile cu o felie de lamaie

repeti asta o perioada buna de timp si vei avea unghii minunate:p

Sau tratament cu parafina

| M.D.Eveline a răspuns:

Am auzit de la fetele de la scoala... putin lapte de cocos si vata eu nu am incercat da o prietena da si a spus ca are efect

| yodenymarya a răspuns:

Iti recomand un intaitor de unghi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dale cu bicarbonat. ( o prietena zicea ca intareste unghia )
Sau cumara intaritor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma am încercat uleiul de măsline e cel mai bun și pentru întărirea unghiilor și pentru căderea parului. O data pe săptămâna tine unghiile într-un amestec de ulei de măsline și un pic de zeama de lămâie timp de 10-15 min. Vei observa încă din primele zile ca unghiile tale devin mai tari, nu se mai rup, nu se exfoliază și cresc repede.