| danielyonut1273dan a întrebat:

Salut, port marimea 170-176 la bluze si nu stiu daca aceasta marime inseamna marimea s sau xs. Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
| Laura48 a răspuns:

Am cautat un site unde se poate face conversie de marimi, dar nu am gasit ceva concret / difera informatiile. La incaltaminte sigur gasesti...
Din cate cunosc eu, cand marimea este exprimata asa, 170-176 se refera la inaltime. In general, hainele de adolescenti de firma (gen Atmosphere, C&A) au marimea in inaltime, iar cifrele sunt din 6 in 6 cm.
Ce pot sa zic sigur este ca pentru 164, corespondentul e xs la unele firme (Nike, de ex), la altele S (mai rar, M).
Cel mai indicat ar fi, daca intentionezi sa cumperi haine de pe internet, sa verifici ghidul lor de marimi - unde iti vor spune ce dimensiuni considera ei ca are fiecare marime, si sa iti iei masurile.
Pe scurt: eu as spune ca e marimea M sau L.