| anonim_4396 a întrebat:

Salut, recent m-am tuns si nu-mi place. Aveam parul lung si i-am spus sa ma tunda doar din varfuri, imi ia o suvita apoi spune : atat? Eu zic da, bineinteles ca a tuns triplu. Eu aveam parul de 12cm iar acum de 7-8 si bretonul imi ajungea pana la obraz iar acum abia trece de frunte. Ce as putea sa folosesc pentru cresterea parului? Mentionez ca am par gras, ma spal odata la 2 zile si sunt baiat. Mai trebuie sa ma duc si la scoala asa sad as vrea ceva care ar putea da rezultat in primele zile.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Parul creste in jur de 1mm pe zi, mai mult nu.
Eu folosesc o masca de par care include si uleiul de ricin, este o masca regenatoare, dar nu face minuni. Uleiul simplu de ricin e foarte gras, ingrasa parul plus ca se duce foarte greu cand te speli.
Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

| Totenn a răspuns (pentru LaLaura):

Eu mananc foarte multe fructe si legume (Banane, kiwi, mere, brocoli, morcovi ) ajuta la cresterea parului? daca da in cat timp creste, am inteles ca 1mm pe zi dar cu alimantatia asta poate ajunge la 2mm?

| LaLaura a răspuns (pentru Totenn):

Fructele, legumele, deci vitaminele si mineralele ajuta la stimularea cresterii parului, dar nu mai mult decat el creste normal, deci circa 1mm pe zi.

| Totenn a răspuns (pentru LaLaura):

Mersi de raspunsuri, esti foarte inteligenta

| LaLaura a răspuns (pentru Totenn):

Nu ai pentru ce, si eu iti multumesc!

5 răspunsuri:
| mititelumarius a răspuns:

Remediu rapid si eficient: http://www.frunza-verde.ro/ulei-de-ricin