| Kedoaka79 a întrebat:

Salut, sora mea s-a dat cu ulei de ricin timp de 6 saptamani continuu in fiecare seara si nu a avut nici un efect asupra sprancenelor... Trebuia sa ii se indeseasca dar nu... De ce?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Are cresterea parului lenta. Mai sunt si asa. Mie mi s-au indesit foarte repede dupa uleiul de ricin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e un mit

| CuriousStuff a răspuns:

Daca uleiul de ricin ar ajuta la cresterea parului nu ar mai exista chei, la fel cum daca produsele de slabit 5k in 2 zile ar functiona nu ar mai exista oameni grasi si la fel cum daca "dieta pe care trebuie sa o tii ca sa nu faci cancer" ar functiona nu ar exista oameni cu cancer si lista continua.
Au un mic adevar acolo, insa nimic ce nu e atestat medical si cu studii in spate care sa spuna "Da, in urma studiilor s-a dovedit ca 90% dintre persoanele care au folosit x nu au mai avut problema y" nu ai cum sa te astepti la rezultate. Poate o sa se intample, poate daca te dai cu ulei de ricin o sa-ti creasca parul, poate iti crestea si daca nu te dadeai, poate o sa ti se rareasca dupa ce te dai... Nu ai de unde sa stii.

| Kedoaka79 explică (pentru CuriousStuff):

In concluzie acesta este doar un mit? nu este adevarat?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kedoaka79):

Are un sambure de adevara, insa nu face minuni, pe unii ii ajute, pe altii nu. Rezultate sigure nu exista.

| ALGator a răspuns:

Ca multe alte leacuri, nu are efect. Cine o să reușească cu un așa leac va lua Premiul Nobel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu are nici un efect, singurul efect posibil pe care il poate avea este cel placebo. Nu exista studii care sa dovedeasca eficacitatea utilizarii uleiului de ricin pentru cresterea parului.

| CdeMetal a răspuns:

Faza cu uleiul de ricin e o prostie.

| LoredanaS19 a răspuns:

Uleiul de ricin este cunoscut dupa,, efectele" lui dar ar trebui sa încerce mai mult, eu folosesc ulei de ricin pentru par si creste destul de bine doar ca parul meu e foarte ars si trebuie sa il tund cam mereu, părerea mea este ca uleiul de ricin pe sprâncene nu prea are efecte miraculoase, dar ea poate încerca mai departehappy

| purpleicetwice a răspuns:

Faptul ca uleiul de ricin intarescte si stimuleaza cresterea parului nu e o chestie sigura, e doar o formula generala. Uleiul pur si simplu nu a avut acelasi efect pentru sora ta ca restul utilizatorilor.