| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti careva cum se poate scoate eficient mirosul de fum de tigara dintr-o geaca de piele naturala?
Mersi happy

Răspuns Câştigător
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Las-o mult afara (pe balcon) la aerisit.

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dusa la nufarul si ei au acolo solutii de curatare.

| maphiotul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Hmm...buna idee.
Nu ataca pielea solutiile?

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru maphiotul):

Ba da.

| maphiotul explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Hm...ma gandeam eu.
De aia am mentionat ca e vorba de piele naturala
Multumesc

| maphiotul explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Asa o sa fac happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maphiotul):

Salut, nu stiu de aceea trebuie sa mergi cu geaca la ei sa o vada si o sa i ti spuna ei, de obicei gecile din piele se curață chimic au solutii in care nu baga geaca in apă, au mai evoluat si ei cu tehnologia.

| maphiotul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersii,o sa merg oricum maine sa intreb.
Dar mie cam frica, e vorba de o geaca foarte tare laughing

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru maphiotul):

Las-o mult afara (pe balcon) la aerisit.

| dullcat a răspuns:

Buna. Pe langa solutiile deja mentionate, poti incerca si cu deodorizant pentru articole din piele naturala, sau chiar carbune pentru acelasi scop (dar nu din ala pentru gratar). Apoi, aeriseste zilnic si dulapul in care tii hainele, impreuna cu geaca.Acum cat e cald poti lasa geaca zilnic pe balconul deschis la aerisit, sau pe sarma de haine(daca ai din asta in afara balconului). Doar ai grija sa nu ploua.

| gabicoo a răspuns:

O bagi in butoiul cu varză murată!
winking

Și nu mai suge pixul că îl strici și nu mai ai cu ce desena mâine la ora de matematica!
laughing

| 199onur7 a răspuns:

Hai salut boss cu ăsta îți iese si dușmanii si aerul din casa https://endlich-sicher.at/......ningsspray

| Natalie4u a răspuns:

Buna!

Pentru a elimina mirosul de fum de tigara dintr-o geaca de piele naturala, poți încerca urmatoarele metode:

1. Curatarea manuala cu solutie de otet si apa: Amesteca o parte otet cu doua parti apa si umeziti o carpa cu solutia rezultata. Apoi, stergeti suprafata geacei cu carpa umeda si lasati sa se usuce complet. Acest proces ar trebui sa ajute la eliminarea mirosului de fum de tigara.

2. Folosirea bicarbonatului de sodiu: Presara bicarbonat de sodiu pe suprafata geacei si lasa-l sa actioneze timp de cateva ore sau chiar peste noapte. Apoi, curata cu o carpa uscata sau cu o perie moale pentru a indeparta bicarbonatul.

3. Utilizarea unei solutii de spalare speciala pentru piele: Exista solutii de curatare special concepute pentru a elimina mirosurile si petele din piele. Verifica eticheta pentru a te asigura ca produsul este sigur pentru geaca ta de piele si urmeaza instructiunile de utilizare.

Indiferent de metoda pe care o alegi, este important sa eviti sa folositi alcool sau alte produse chimice agresive care ar putea deteriora pielea. De asemenea, asigura-te ca geaca este lasata sa se usuce complet inainte de a fi purtata din nou.

| maphiotul explică (pentru Natalie4u):

Super!
Mersii.
Imi pare rau ca nu pot sa iti dau funda pentru ca m-am grabit si am dat-o mai devreme

| Natalie4u a răspuns (pentru maphiotul):

Cu drag. Dar să ști că eu de fapt nu prea merit. M-am apucat de curând să dau răspunsuri generate de inteligența artificială de dragul de a ajuta comunitatea. Nu știu de ce lumea nu folosește chat GPT.

| maphiotul explică (pentru Natalie4u):

Nu conteaza, important e ca te-ai implicat.
Si mai mult decat atat eu apreciez foarte mult ca esti sincera happy
Eu nu folosesc GPT sau cum i spune, pentru ca e in engleza.Stiu engleza oarecat, dar nu incat sa inteleg tot.

| Natalie4u a răspuns (pentru maphiotul):

Da, mulțumesc!? așa sunt eu sinceră, îmi place să fiu corectă.
By the way, nu știu cum ai dat tu de chat GPT-ul ăla în engleză.
Eu îl știu pe ăsta și îmi este de ajutor: https://chat.openai.com/chat

| maphiotul explică (pentru Natalie4u):

O sa incerc imediat, mersihappy

| Natalie4u a răspuns (pentru maphiotul):

Să ști că mai are și el erori dar în general e util.

| Natalie4u a răspuns:

Există mai mulți factori care pot contribui la creșterea incidenței anxietății în rândul tinerilor și adulților.

Unul dintre factorii principali este stresul. În societatea noastră actuală, mulți oameni se confruntă cu niveluri ridicate de stres în fiecare zi, din cauza cerințelor ridicate ale vieții profesionale și personale, presiunilor sociale, a dezvoltării tehnologiei și a altor probleme. Aceste stresori pot declanșa anxietatea sau o pot agrava la cei care deja se confruntă cu aceasta.

De asemenea, factorii genetici și biologici pot juca un rol în apariția anxietății. Unii oameni pot avea o predispoziție genetică pentru anxietate, iar nivelurile anumitor substanțe chimice din creier, cum ar fi serotonina, pot fi implicate și în dezvoltarea acesteia.

Factorii socio-economici, cum ar fi sărăcia, lipsa de acces la educație și îngrijirea sănătății, pot contribui, de asemenea, la creșterea incidenței anxietății.

Pe lângă acești factori, stilul de viață și obiceiurile pot juca, de asemenea, un rol în apariția anxietății. Un somn insuficient, o dietă necorespunzătoare, lipsa exercițiului fizic și consumul excesiv de alcool sau droguri pot agrava anxietatea sau pot fi factori declanșatori.

Este important să reținem că fiecare persoană este unică, iar factorii care contribuie la anxietate pot varia în funcție de circumstanțele individuale și a personalității fiecăruia. Este important să căutăm ajutor specializat dacă avem probleme cu anxietatea și să abordăm această problemă din mai multe perspective pentru a îmbunătăți calitatea vieții și starea de sănătate.

| maphiotul explică (pentru Natalie4u):

Nu este in romana, doar engleza.cum am zis...

| Natalie4u a răspuns (pentru maphiotul):

Ia spune-i să srie în română să vezi că știe?

| Natalie4u a răspuns:

Nimfele sunt animale sociale și afective și au nevoie de atentie din partea proprietarului și interactiune regulata cu oamenii.

Lăsarea lor singure pentru perioade indelungate de timp poate avea un impact negativ asupra starii lor de sanatate si fericirii.

In cazul in care trebuie sa pleci pentru o perioada mai lunga de timp, cel mai bine este sa gasesti un ingrijitor de incredere.
Ingrijitorul ar trebui să îi asigure pasarii apa proaspata pentru că apa este cel mai important lucru fără de care un papagal nu poate trăi mult.

Daca gasesti pe cineva de incredere care să aibă grijă de ea, nimfa ta ar trebui sa supravietuiasca fara probleme o perioada de o saptamana sau doua fara sa fie supusa riscului de boala sau deces.

| maphiotul explică (pentru Natalie4u):

Ai dreptate, acum merge in romanahappy
Dar mai demult era doar in engleza
Mersi