| Cosmin89321 a întrebat:

Salut. Știe cineva ce model de bocanci au jandarmii, pompierii mapn în dotare? A venit sezonul rece și îmi place cum arata.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primii bocanci au fost din piele si apoi din inlocuitori. La cadrele militare s-au dat, pe la inceputul anilor '80 cei din iuft. Erau de prosta calitate. M-a prins o ploaie, bocancii erau maro, m-am udat leoarca si ciorapii kaki au devenit rosii. Acum sunt din inlocuitori sau din panza. Bocancii sunt maro sau kaki la M.Ap.N. si negrii la M.A.I. Daca vei cauta pe net bocanci militari vei gasi ca sunt diferite modele. Nu se mai respecta nici o regula. Cum vine un sef nou face comanda de alt model ca sa castige si el "parandaratul".

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Provoacă-i pe jandarmi și vei afla!winking

| Ciprian09 a răspuns:

Salut,de obicei nu se poarta ceea ce primesc. unii cumpăra bocanci diferiți pentru confortul lor, ca de exemplu Haix, Belleville, Bates, Lowa...

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Instituțiile de dimensiuni mari își fac comenzi speciale direct de la furnizori, nu le comandă de pe eMag.
Țin minte la un moment dat că o fabrică din România era furnizor pentru armata americană.
Dar poți să te interesezi pe diferite site-uri de specialitate de modele asemănătoare.

| Motisor a răspuns:

Anumite modele de echipament pot fi rezervate exclusiv pentru uz militar sau de aplicare a legii, iar achiziționarea sau utilizarea lor în scopuri civile poate fi restricționată.