| StefanPrintzy a întrebat:

Salut TPU
As vrea sa îmi pun Cercel in urechea stânga, am auzit ca e posibil sa se infecteze si cu aur sau argint in prima luna...
Când îți faci gaura e recomandat sa mergi la specialist sau sa îți faci tu?

Răspuns Câştigător
| 60Prof a răspuns:

Nu neaparat..pt mai multa siguranta, da, te duci la un salon de piercinguri sau ceva de gen.dar decat sa dai banii acolo mai bine rogi un prieten sa iti dea el, un prieten care are cercel si se pricepe catusi de cat. poti sa incerci si tu singur dar iti trebuie curaj si rabdare. si stai linistit ca nu se infecteaza asa degeaba, doar daca e pirceul murdar sau urechea. sper ca te-am ajutat

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
De preferat sa te duci la un salon sa iti dea gaura cu pistolul si timp de circa 2 saptamani o sa ai cercel medicinal ( ti-l da odata ce faci gaura gratis, de fapt pretul la cercel e inclus cu tot cu gaura), apoi dupa 2 saptamani poti sa iti pui de aur si argint ( nu se infecteaza, eu am avut la inceput argint, iar acum am aur, dar eu ma inteleg cu argintul mai bine).
Nu iti iti faci gaura acasa singura, se poate infecta, mai ales ca nu ai cercel medicinal. Eu prima data mi-am facut singura gaura si m-am trezit dupa 4 zile cu o infectie si e nasoala infectia.
Deci mergi la un salon/specialist, care sa aiba si cercel medicinal ( e musai, nu te infectezi de la el in primele 2 saptamani pana se vindeca rana), decat sa capeti o infectie.

| neutrino a răspuns:

Pana si pentru un porc, atunci cand este cazul sa-i pui belciug, chemi un specialist!

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

Poti sa iti faci si singur. Eu am avut 3 gauri, nu una si nu am patit nimic. Si nici macar nu am avut cercei de aur sau argint. In fine, ideea e sa dezinfectezi urechea si cercelul.