| Sasukesmecherul a întrebat:

Salut, TPU!
De la ce se face matreata? Cum pot scapa de ea? Am cumparat si sampon balea anti matreata si tot nu scap de ea, help pls

6 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Pentru matreata ai nevoie de tratament medical.
Cred ca dermatologul te poate ajuta, dar medicul tau de familie te va indruma mai bine.

| mihaela000ela a răspuns:

Matreata, la modul general, este o supraaglomerare de celule moarte care se depun pe suprafata scalpului si care se pot desprinde, in cazul matretii uscate, sau pot ramane lipite de pielea capului provocand iritatii si chiar leziuni, in cazul matretii grase.
Cel mai bun tratament pentru a elimina definitiv matreata este samponul antimatreata. Acesta trebuie folosit in mod regulat deoarece contine substante active cu rol in anihilarea bacteriei Malassezia si reduce inflamatia de la nivelul scalpului. In plus, samponul antimatreata nu doar curata eficient parul, dar si contribuie la prevenirea aparitiei matretii, trateaza in acelasi timp iritatiile si calmeaza senzatia de mancarime. Concomitent, pentru un efect mai rapid, se poate urma o dieta bazata pe fructe si legume bogate in vitamine, in special vitamina C si E, si pe alimente bogate in proteine, zinc si fier, limitandu-se consumul de dulciuri, grasimi si lactate.

| AndrElle a răspuns:

Era înainte Eucerin foarte bun.

| 50anonim a răspuns:

Încearcă sa pui mereu când te clătești pe păr oțet în apă, nu mult, o sa scapi garantat!