| Drami a întrebat:

Doresc sa ma lumineze cineva in privinta cu taxe vamale si tva.
Doresc sa comand ceva de pe aliexpress/amazon/ebay.Platesc taxe vamale doar pentru coletele care vin din afara UE? Sau si pentru coletele trimise din tari din UE.Si cam ce ar mai trebui sa stiu? Ce alte taxe mai sunt percepute in afara de pretul coletului?
Nu am mai comandat pana acum de pe aceste site-uri.Coletele vin la adrese sau unde? Poti plati doar cu cardul?

Astept raspunsuri!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru coletele primite din tarile UE nu se plateste vama si nici TVA.
Se plateste vama si TVA numai pentru cele primite din tari care nu fac parte din UE.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru cele din UE platesti doar transportul daca este scris pe pagina. Pentru cele din afara UE, pana la 10 EU nu platesti nimic, Intre 10 si 150 EU platesti TVA (19% pentru alte obiecte, 9% pentru alimente si medicamente, cred!) Peste 150 EU platesti TVA si Taxe Vamale. https://www.customs.ro/......comerciala

| Annya206 a răspuns:

Pe Alliexpress poti plati doar cu cardul. Cat despre vama momentan e un pic haos. Unele colete vin la vama altele la posta de cartier. In mod normal toate coletele sub 10dolari vin la posta de cartier, insa au mai fost si exceptii.