| ArinaD a întrebat:

funda, ce as putea sa folosesc ca parul meu sa nu fie aspru? cind mil spal si se usuca e aspru, cind il indrept nu e chiar asa de aspru, da nu vreau mereu sa-mi indrept parul ca sa nu fie aspru.am incercat multe sampoane cu balsam si nu ma prea ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

Amesteca un ou cu o lingura de ulei de ricin. Aplica acest amestec la radacini, masand usor. Inveleste-ti capul intr-un prosop pentru a pastra caldura si ramai asa timp de 30 de minute. Spala-ti parul cu sampon, apoi usuca-l si aranjeaza-l ca de obicei. Oul este cel mai eficient balsam natural, iar uleiul de ricin grabeste cresterea parului.
Amesteca jumatate de pahar de ulei de masline cu sase picaturi de ulei essential de rozmarin. Maseaza bine scalpul dar ai grija sa ungi si varfurile. Inveleste-ti capul intr-un prosop si ramai asa jumatate de ora. Spalat-ti parul si aranjeaza-l ca de obicei.
Asa cum am spus, oul singur poate fi folosit ca un adevarat balsam de par. Separa albusul de galbenus si bate albusul cu un tel pana se transforma intr-o spuma groasa apoi adauga si galbenusul. Maseaza-ti aceasta spuma in parul curat, dupa spalare, si ramai asa cateva minute. Dupa ce clatesti parul tine-l putin sub un jet de apa rece. Pentru si mai multa stralucire clateste-l cu un litru de apa calaie in care ai dizolvat doua linguri de otet. Nu-ti face griji, mirosul de otet nu va ramane in par.
Paseaza jumatate de banana si amestec-o cu o lingura de ulei de masline si o lingurita de iaurt. Daca parul tau este vopsit, poti adauga si cateva picaturi de vitamina E uleioasa. Aplica acest amestec pe par si lasa-l asa un sfert de ora.
Intr-o cana de apa calda pune o lingurita de miere si una de orez. Amesteca bine si inmoie pieptanul in lotiunea obtinuta. Trece-l de mai multe ori prin parul proaspat spalt, ud apoi lasa parul sa se usuce la aer.

2 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna Arina.
In primul si in primul rand de fiecare data cand te speli pe cap sa folosesti obligatoriu un balsam, il ajuta foarte mult si o sa vezi ca la sfarsit o sa ai parul moale si nu va mai fii asa cum spui tu.O alta metoda ca parul tau sa numai fie aspru este ca inainte sa te speli sa folosesti ulei de masline si sa masezi pe scalp.Cred ca te la placa parul tau e aspru foloseste un ser termoprotector de fiecare data cand ti-l intinzi.Balsamul de la Dove este foarte bun si ti-l recomand cu mare placere si un pont foarte important atunci cand te dai cu balsam sa aplici o cantitate si pe scalp daca ai varfurile despicate tunde-te putin acest lucru va ajuta foarte mult parul sa se regenereze.Un lucru foarte important este sa nu perii parul cand e ud daca nu poti descurca parul afla ca sunt multe produse Leav-in care il ajuta ca sa fie moale si nu va mai trebuii sa il descurci.Legat de sampon poti alege unul pentru copii deoarece au o formula mai usoara si nu incarca parul.Evita folosirea elasticelor foarte stranse. Daca vrei sa te vopsesti poti folosii cea henna pentru ca e mai recomandata ca cea din comert. Sper ca ti-am putut fii de folos multa sanate iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca BALSAM de par, potrivit tipului tau de par. Il pui mai mult spre varfuri. Daca il aplici de la radacina, unge scalpul.