| Asrian66 a întrebat:

Recent am cumparat o pereche de pantaloni scurti, insa acestia sunt prea lugi si sunt foarte largi.Cum ii pot face mai mici?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ii duci la un croitor si-i spui ce vrei. La varsta de de 14-15 ani ii indoiam, ii calcam cu fierul de calcat si-i resulfilam. Invatasem asta de la un croitor batran.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de putina indemanare + cateva ace cu gamalie + ac si ata de cusut. happy
Scurterea este relativ simpla: indoi manecile pantalonului spre INTERIOR, pana ce rezultatul va avea lungime potrivita. Daca lungimea este mult prea mare, atunci poti taia din plus cu foarfeca, dupa care faci indoirea spre interior (partea indoita sa aiba latime de 2-3cm). Dupa indoire, fixezi temporar cu acele cu gamalie, verificand ca lungimile celor doua maneci sa fie identice. Dupa fixare cosi laolaltecu ac si ata.

In latime, problema este ori foarte simpla, ori complicata.
Versiunea simpla este sa folosesti o curea de pantaloni, cu care poti strange cu 1-2 numere.
Versiunea mai complicata este sa fie desfacut pantalonul la cusatura din spate si re-cusut la talia dorita (asta necesita putina pricepere de croitor).

Ceea mai sigura metoda este: sa-ti probezi hainele inainte de a le cumpara!
La magazinele care se respecta ti se fac gratuit si eventuale ajustari, la nevoie.