| thunder11 a întrebat:

Salut TPU stiti cumva ce cauzeaza matreata? Si cum scapi de ea?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matreata este generata de scalpul care este infestat cu o bacterie si care produce Dermatita Seboreica.

Poti scapa de matreata spalandu-te cu un sampon special, pe care-l gasesti numai la farmacie si se numeste "sampon cu nizoral".

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai cum sa scapi de matreata, dar o poti tine sub control cu o metoda simpla, clatirea cu apa calduta si putin otet de mere, dupa ultima samponare.Cred ca merita incercat, nu ai nimic de pierdut. Tatal meu de asemenea se confrunta cu matreata si se impaca bine cu trucul asta, plus ca e si ieftin.Eu il folosesc de ani buni in loc sa balsam si nu as mai renunta. Daca folosesti prea mult risti sa mirosi a salata, insa o lingura la 2 litri e suficient si nu persista deloc mirosul de otet.

| Hyperion7 a răspuns:

De mătreața nu scapi, măreața o tii sub control.
Daca nu ai folosit până acum șamponul Vichy dercos, cred că e un moment bun sa îl folosești.Eu am avut mătreața care îmi provoca o mâncărime a scalpului plus că aveam și zone roșii pe scalp. Dupa ce am folosit șamponul respectiv, parul și-a mai revenit.
Atenție, trebuie sa te speli de 2 ori cu șamponul.Prima oară aplici pe scalp, iar a doua oară pe firul parului.Intre aceste 2 spălări trebuie sa te clătești.
Sper sa te ajute!

| LoveSleep a răspuns (pentru Hyperion7):

Ia uite influencarul

| Hyperion7 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu sunt influencer, eu ofer un remediu cu eficacitate 99%, in contextul in care și eu, la rândul meu, am testat n produse și nu au funcționat.
Tu ia-o cum vreibig grin

| vasileparnaie a răspuns:

Recomand otet de mere si sa iti dai cu arzatoru prin par chiar functioneaza.

| Simona2024 a răspuns:

Cauzele aparitiei matretii sunt multe. Vopseaua ce se foloseste la par, dereglari hromonale, dedicit de minerale in organism, produse inadecvate de îngrijire a părului.
Ca sa scapi de matreata trebuie sa apelezi la sampoanele și soluțiile pe bază de zinc piritionă, cele pe bază de gudron, precum și șampoanele care conțin acid salicilic, sulfură de seleniu ori ketoconazol sunt în mod deosebit eficiente în combaterea mătreții și în menținerea scalpului sănătos.
Aceste tratemnete le gasesti in farmacie.

Sper ca ti-au fost de ajutor indicatile mele.