| AlexMAV a întrebat:

Vreau sa imi "imbunatatesc" viata ^_^.
Pentru inceput am nevoie de o dieta sanatoasa ca sa slabesc putin de tot (3-4kg). De slabit vreau sa slabesc la burta si la posterior. Apoi ce fel de exercitii fizice sa fac. Ceva un exemplu. Sa imi spuneti cand se fac (seara/amiaza/dimineata) si daca se fac inainte de masa. Apoi va rog sa imi faceti voi un program de mancare de luni pana duminica. Eu vreau sa imi mai maresc si masa musculara si am citit undeva ca ar trebuie sa iau 5 mase pe zi. De asta am nevoie de un program de mancare(la ce ora sa mananc si ce sa mananc). As fi mai multumit sa primesc un raspuns de la un culturist deoarece eu cred ca el are mai multa grija la mancare deoarece isi prelucreaza muschii. Dar voi fi multumit si de un raspuns de la alt cineva, dar sa fie bun.
Ofer FUNDA pentru cel mai bun raspuns!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secretul este apa!
Consuma cat mai multe lichide necarbogazoase, adica apa plata si fara dulciuri 0!
NU te forta cheia e rabdarea si perseverenta, nu ai cum sa arzi intr-o zi dintrodata daca nu ai ars perjumate din atata!
Sfatul meu du-te la o sala de fitness, acolo sigur ai sa slabesti daca esti disciplinat cu programu si dieta!
Totul se face in bucatarie daca stii cum si restul la sala!
Inainte de exercitii cosnsuma multi carbohidrati (carne alba sau rosie) si fara calorii (paine produse fainoase) si lipide (dulciuri)!

Cel mai eficint exercitiu pentru slabit e alergatul pe banda pentru ca e un exercitiu cardio.
Poti sa alergi in jurul unui stadion cu scurte pauze intre ele.
Cand obosesti si simti nevoia sa bei apa nu bea prea multa deoarece nu o sa mai poti continua exercitul/le.
Bea atat cat sa te dezidratezi o gura doua, 3 guri.
Dimineata poti manca oua fierte dar nu prea tari ca fac rau, sau omleta acolo poti sa adaugi rosii piept de pui ce vrei u si pe langa un cartof fiert dar nu neaparat!
La pranz consuma piept de pui cam 2 felii cat palma cu legume, mazare cu morcovi, brocli ce vrei tu!
Si seara cel mai bine este mananci ceva usor peste de exemplu: pastrav, somon, somn, creveti etc.
Dar seara nu manca inainte de ora 6-7 pentru ca te umfli si o sa simti ca vrei sa ragai!
Cand manci nu manci repede si sa te saturi ca pe urma nu mai esti bun de nimic!
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acasa daca ai gantere fa exerciti a cate 20x1 per brat.
Cele mai bune exercitii care ti le recomand e sa faci la ridicat la bara deoarece ati creste rezistenta si tot odata lucrezi mai multe grupe de muschi: spate, umeri, bicepsi, tricepsi, abdomen.
Daca vrei sa cresti n masa lucrezi cu greutati mai mari dar treptat.
NU fa intr-o zi abdomen bicepsi etc.
Fa o zi bicepsi, tricepsi umeri, iar peste do zile de repauz faci alta grupa spate sau abdomen.
Cel mai bine e sa te duci la sala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acasa daca ai gantere fa exerciti a cate 20x1 per brat.
Cele mai bune exercitii care ti le recomand e sa faci la ridicat la bara deoarece ati creste rezistenta si tot odata lucrezi mai multe grupe de muschi: spate, umeri, bicepsi, tricepsi, abdomen.
Daca vrei sa cresti in masa lucrezi cu greutati mai mari dar treptat.
Nu fa intr-o zi abdomen si bicepsi.
Fa o zi bicepsi, tricepsi si umeri, iar peste doua zile de repauz faci alta grupa spate sau abdomen.
Cel mai bine e sa te duci la sala!

| Sp34kEr a răspuns:

Uite nu sunt vreun culturist sau altceva, sunt un simplu baiat de 14 ani!
Eu nu sunt gras,si niciodata nu am fost! Cel putin eu alerg de mic,de mancat mananc orice fara sa ma ingras,asta mi-e norocul! Acum sa iti zic ce ai putea face tu : Pentru inceput,trebuie sa renunti la sucuri :ca de ex Cola,Sprite,etc. intelegi tu.Bun dupa iti trebuie o alimentatie! La asta nu prea ma pricep si nici nu prea am situatia materiala pentru a-mi face! Eu din bani pe care i am imi iau fructe! Masa musculara : Eu de ex :Eu fac, flotari, abdomene, si tractiuni!, In fiecare zi alerg! Deci sa nu o mai lungesc :1.Alimentatia,2.Alergat + exerciti! Nu stiu, daca raspunsul meu e corect, dar eu asta fac, asta stiu, si functioneaza! Mult noroc in ceea ce vrei sa faci, si bravo ca te-ai hotarat! Succes!