| bruneta1997 a întrebat:

Sunt fata si am 15 ani. M-am horatar sa imi schimb ritmul de viata(sa am o alimentatie sanatoasa si sa practic sport). Eu sunt slaba(vreau sa imi maresc masa musculara indeosebi la fese si picioare). Intre orele 8.00 si 15.00 sunt la scoala. Ce program mi-ati recomanda si ce sa mananc. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Sportul este o modalitate foarte buna- si amuzanta-de a te mentine in forma.Te ajuta sa fii putenica si supla si imbunatateste functionarea inimii si a plamanilor. Poti face o multime de lucruri, cu prietenii sau singura.Secretul este -sa faci ceva care sa-ti faca placere si abia daca sa-ti dai seama ca depui efort. Iata cateva idei:plimba-te cu rolele, mrgi la patinaj, plimba-te cu bicicleta, mergi mult pe jos sau mergi la inot cu prietenii. Urca pe scari in loc sa iei liftul.Plimba-te in parc cu fratele sau sora mai mica si jucati-va cu mingea.Cand vorbesti la telefon, fa exercitii, cum ar fi sa incordezi si sa relaxezi muschii stomacului.Nu o sa stie nimeni ca in acelasi timp exersezi! Mananca multe proteine-carne,peste, oua, lapte, branza, fasole.Carbohidrati-paine,paste,si cereale.Sa nu-ti lipseasca legumele si fructele proaspete.Lichidele sa fie de preferinta ceaiuri de plante neindulcite, apa minerala, sucuri naturale de fructe.Incearca ceva nou! Incearca sa fii activa!

| Anonimuluscyk a răspuns:

Dimineata te trezesti devreme si alergi in ritm moderat, apoi iti iei micul dejun care include un ciai, biscuiti, croasant, poate chiar un sandwici daca vrei! La ora 12 iei pranzul, adica eu te-as sfatui sa-ti iei un fruct de acasa, dupa care la 15 mananci ce ti-a preparat mama,adica ceva cald, o ciorba de legume cu carne, la felul doi peste, carne, etc. La ora 17 iei o mica gustare, iar la 19 cina, dupa care poti trage cateva ture de alergare. Aaaaa, inca ceva, dimineata ai putea sa alergi in drum spre scoala happySucces!

| cosi9 a răspuns:

Incearca si mananca in fiecare dimineata fructe si legume..la pranz cand vii de la scoala supe si mancare bogata in uleiuri iar seara cat mai multe alimente bogate in proteine deoarece aceste proteine ajuta la cresterea musculaturii. Evita mancarurile nesanatoase bogate in grasimi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosi9):

Fructe si legume dimineata? cine te-a invatat asa ceva?