| cassdavid285 a întrebat:

Salut! Vreau să vă spun că am 1.87 și 15 ani mai am 8 luni pana la ziua mea este în 25 iunie și vreau sa va spun ca când eram mic mam ocupat de sport și acum la 15 ani mam ocupat de sala și acum am început sa am problema cu o valva la inima doctorita îmi a spus ca nu se închide bine și o spus sa nu mai merg la sala 1 an și o zis ca un an se vindeca la inima și vr sa va spun ca daca nu mai fac sport un an mai cresc la înălțime?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomnadata copiilor, deoarece afecteaza cresterea si dezvoltarea copilului.
Sala se poate face DUPA 20 de nai, cand corpul si organele copilului sunt ajunse la maturitate.
la 15 ani poti face orice sport doresti, dar NU sala!

| dullcat a răspuns:

Buna.Inaltimea este influentata majoritar de genetica data de parintii tai, nu de sport.E clar ca sanatatea inimii e mai importanta decat 2-3 cm in plus, nu-i asa? Asculta de medic si fa o pauza de la sala, esti si asa destul de inalt la 1.87, mai mult nu iti trebuie.

| johnnny123 a răspuns:

Da, știm că ai 15 ani și 1.87. Ne-ai mai spus de zece ori.
Ești obsedat de înălțime. Ești deja suficient de înalt și ai toate șansele să mai crești câțiva centimetri fără sală (care oricum nu influențează cu aproape nimic înălțimea).

Dacă doctorul ți-a spus să lași sala o perioadă, las-o naibii de sală. Chiar merită să riști probleme reale la inimă pentru o problemă închipuită cu înălțimea?