| VortexLuz a întrebat:

Am nevoie de niște păreri, dacă se poate. Cum ar fi mai bine să-mi țin tricourile pentru a nu se șifona? Pe umerașe sau împăturite? Și am niște tricouri din Koton (Acelea care sunt 100% din bumbac) și am o mică dilemă. E ok după spălare (la mașină) să le și calc? Gen, mă gândesc să nu se strice materialu sau ceva de genul.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe umeras

| Violleta2022 a răspuns:

Daca le tii pe umerase, nu se botesc!
Le poti pune imediat dupa spalare si ele se usuca pe umeras, nefiind nevoie de calcare, dupa aceea.

Cat despre "Koton", corect este "cotton", daca scrii in engleza, iar daca scrii in romana, este "bumbac".
Alege una din doua, dar corect sa fie!

| relian a răspuns:

Koton se scrie cotton,asta daca tot ai vrut sa arati ca stii engleza laughing,daca nu stii nu mai arata,nu mai senmanliza, spune in romana bumbac si oamenii stiu cei ala laughing.Ai niste stifturi de tricouri si intrebi de nu stiu ce ai avea laughing dale la jalea ca sunt haine, Daca vrei sa nu pateasca ceva vezi, fa o vitrina, tinele acolo asa cum tineau parintii tai sau bunicii tai cesti de cafea in vitrine, pahare si bibelouri fara nici o utiliatate.Naspa ati mai ajuns, daca intrebati daca sa calci o rufa, sau sa o speli, unde sunt frate romanii aia buni la toate si cei mai destepti din lume laughing

| 90210 a răspuns (pentru relian):

Realizezi ca exista un magazin numit Koton nu? Ia cauta pe Googlewinking

| relian a răspuns (pentru 90210):

Tu stii ce ai scris? Ia mai citeste odata, apoi spune mie sa caut mai stii tu unde.Ai scris asa -am un tricou din Koton, deci daca ar fi fost magazin, exprimarea ar fi sunat altfel nu crezi? ceva de genul-am un tricou de la deci de la firma sau de la koton.Dar atat timp cat tu spui ca ai tricou din, adica fabricat din koton din bumbac, ca ai si specificat dupa, probabil te gandeai ca romanii nu stiu cei ala cotton si ai bagat-o tu.Deci cum e pana la urma? Ai tricou din koton sau de la koton?laughing hai dao la intors ca sunt curios cum o sa iasa laughing

| VortexLuz explică (pentru relian):

Bă frate, nu înțeleg ceva. De ce faci din țânțar armăsar? Ce sari așa la mine? Am greșit o denumire și repede sari la gât nu alta. Mi-ai mai răspuns tu acum câteva zile tot la o întrebare și tot așa făceai pe nebunu. Omule, răspunde calm și frumos, fără aroganțe. Decât să-mi faci morală, mai bine numai răspunde.

| relian a răspuns (pentru VortexLuz):

Uite vad ca mai sunt si altii care la fel ca si mine au inteles, adica ca ai scris gresit.Nu sar la gatu tau, nu-s curios, doar am facut observatie, daca te uti ba ma si amuzam, asa ca las-o balta.Deci nu-s eu ala nebun, vad ca toti se pare iti spun de cotton ca nu se scie koton si vad ca lu katy nu spui nimic, deci numa eu ma iau de tine, iti fac observatie, altii daca scriu si iti fac observatie, la aia merge laughing du-te ba deaici.Eu nu sar dar vad ca tu incerci sa o dai la intors, de aia si am continuat, tu vrei sa iesi tot tu deasuora chiar daca gresesti.Acu spui ca ai gresit,dar tot tu cu gura mare laughing Aaaa nu accepti sa ti se faca morala? Lasa morala e buna,ce s-ar face lumea daca toti neam peria unu pe altul? Ce voiai sa zic da omule asa e bine cum spui,asa voiai sa zic? Pai daca zic asa tu ramai la ce stii, adica gresit si vei continua sa spui gresit, deci cineva trebuie sa-ti faca morala, asta e, tu daca vezi ca omu are dreptate spune multumesc de observatie sau ce mai zici la revedere, dar nu sa vii sa te iei de mine ce viu eu sa iti fac tie morala.Pai uite asa vreau,ai intrebat si eu am considerat sa iti fac morala,care e problema? Daca nu iti place ce am scris treci mai depare,nu baga in sama, dar nu veni sa spui povesti ca exista magazin ca aia a vrut sa spui, apoi recunosti ca ai gresit dar nu a fost suficient, nu lasi tu asa pe unu care s-a luat de tine laughing sa fii sanatos, vrei sa ma bati? Ok zii data, ora locu si ne gasim laughing

| VortexLuz explică (pentru relian):

Hai că deja o dai în altele sincer să fiu. Eu nu am zis că forma de "Koton" este corectă. Doar am greșit eu gramatical vorbiind. Și dacă e să o luăm așa, în tot ce ai scris tu până acum, ai la greșeli de nu le pot număra. Iar dacă tu de la o simplă întrebare, o dai în bătaie îmi dau seama ce minte strălucită ai. Vorbești cu superioritate și nu-mi place asta, mai ales că nici nu mă cunoști. Dar n-avem ce face, din păcate asta-i mentalitatea multora. Sunt din CT, când te hotărăști îmi dai mesaj pe privat și ne întâlnim.

| relian a răspuns (pentru VortexLuz):

E bun, la CT e plaja, mare, doar ca eu sunt pe malu alantu laughing adica pe malu oceanului Atlantic, dincolo laughing asa ca nu cred ca ne intalnim prea curand.Eu nu o dau in bataie, ziceam asa in gluma, dar vad ca e grele pentru tine laughing nu stii cand glumeste omu sau cu ce ton vorbeste, scrie etc.Superioritate spui? Acu nu stiu cat poti tu sa duci,e posibil sa fii mai destept ca mine,desi ma cam indoiesc de asta laughing na ca acu ma si laud,dar de dat superior cum spui nu cred.Ce ti se pare tie, este ca eu am spus ce am spus pentru ca tu tot insisti, tot o dai la intors, aia e tot.Mie ce imi place sa zica omu da man am gresit asta e, recunosc, ca nu va omoara nimeni.Eu daca gresesc zic,da frate asta e, si cu scrisu acu eu am greseli spui tu, da am, asta pentru ca sunt comod, asta pentru ca nu sunt aici la munca de birou scriu acte si vai ce ma fac ca le gresesc. Iara greseala mea poate, sau e sigur de alta natura decat a ta.Eu poate nu pun semene de punnctuatie,poate maninc ceva litere,ori se pun ceva litere,altele decat trebuie,stii se intampla dau sa apas pe A se apasa S laughing asta nu e greseala de genu sa spui asta habar nu are,e analfabet,desi multi romanii asa gandesc.

Deci stai linistit ca nu o dau in bataie,doara glumeam. Daca nici asta nu ai priceput,inseamna ca esti f tanar sa nu zic foarte mic de ani,adica nu ai experienta,ori esti un tip din ala gen soarece de casa laughing
Mie daca cineva imi face observatie,dar sa fie corecta observatia,nu povesti,eu recunosc,nu ma iau de el,ba si multumesc, asa mai invat una alta, ori ma corectez.
Referitor la modul in care scriu, ca folosesc I din i si nu I din a laughing hai ca le dau in balarii, dar eu am tastaura pe engleza, in sf deci asa vreau eu sa scriu cu i din i si nu cu i din a si inca alte cateva chestii.Nu imi place de ex sa vorbesc cu sunt, nu imi place, nu stiu suna naspa de tot, deci eu vorbesc si scriu cu sunt nici macar nu scriu SANT scriu SINT. Daca voi considerati ca sunt greseli aia e, eu asa scriu pentru ca asa vreau. Daca e sa schimbam la 4-5 ani mereu cate ceva oare ce s-ar alege de limba asta? Ca asa se pare se practica in RO vin unia la guvernare acu, gata nu mai vorbim cu SINT vorbim cu SUNT, poate peste alti 4-5 ani vin altii, aaaa stati asa ca bagam altceva laughing bagam cum in loc de CA scrim K laughing Ca asa sunt aia.ei nu-s capabili de nimic si sa nu treaca viata pe linga ei, zic ca au facut ceva laughing. astia sunt guvernatii romani.Altii au alfabetu ala de sute de ani,au legi de sute de ani si nu le mai schimba nimeni,cas bune asa acum si is bune si psste mii de ani.
Cam asta e mentalitatea de care vorbeai,deci eu am mentalitatea ok,nu pot spune si de voi,de romanii aia ramasi in tara daca o aveti buna sau ba.Dar cu siguranta buna nu o aveti,asta se vede oriunde te uiti,la nivel de trai, la educatie la tot, la economie, mai ales la economie.

Auzim pe romanii vorbind vai o tara asa bogata vin alti sa ne jefuiasca laughing sa jefuiasca ce? Tara bogata, bogata la ce? La saracie poate laughing deci asta e mentalitatea de roman nascut, trait in RO.Nu veni sa imi povestesti mie de mentalitati, is satul.Deci nu vorbesc nimanui cu superioritate, asa vedeti voi romanii care traiti in RO.Stiu f bine ce vorbesc pentru ca si eu asa vedeam cand traiam acolo laughing nimic nu imi convenea din ce spuneau, faceau americanii, ba dimpotriva ma luam cu ei in bete ca nu stiu ce vorbesc, ce fac laughing eu ala romanu ala mare destept laughing cand de fapt noi romanii suntem praf cam la orice.Ok numa bine si scuze daca te simti ofesant, sau mai stiu eu cum.De batut nici vorba nu am eu timp de chestii de astea.

| Andwta a răspuns:

Cand le scoti din masina de spalat, inainte sa le pui pe sfoara le scuturi sa se indrepte. Cel mai bine este sa le pui pe umerase.