| 23DiaDia a întrebat:

Salutare. Spuneti-mi va rog ce pot sa fac ca sa scap de cosuri, pete si alte "chestii" care ar putea aparea pe fata mea fara sa imi cumpar creme, masti sau alte produse. Ceva natural si la indemana. spuneti-mi si cum se aplica si cat trebuie tinut. Va multumesc. Vot si Funda la cel mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| Voluntar a răspuns:

Buna! Poti sa amesteci malai cu albus de ou cu care sa dai pe fata. Stai cu malaiul si albusul de ou vreo 10-15 minute, dupa care te speli cu putina apa, indepartezi malaiul.Sau mai poti da cu zatul de la cafea sau malai cu apa. Eu nu am incercat pana acum, dar am auzit de la alte persoane ca merge. AAA...si apropo trebuie sa faci asta in fiecare saptamana. Sper ca te-am ajutat! big grin Succes!

8 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna! eu iti recomand sa mergi la un dermatolog,ca sa-ti dea un tratament adecvat tenului si problemelor tale. De regula acnee se vindeca cu antibiotic (trebuie actionat din interior si nu superficial,ma refer la creme, geluri, masti care nu sunt decat o solutie de moment). du-te la doctor i nu mai sta ca altfel nu o sa te vindeci

| 23DiaDia explică:

Am zis ca nu vreau sa aplic decat ceva natural. Si inca nu am parte de asa ceva insa sunt semne ca deja incep sa imi apara si nu prea vreau asta.

| Biia14 a răspuns:

Buna! Nu ai cum sa scapi de ele doar daca nu te duci la cateva sedinte la cosmetica. Daca nu iti permiti acest lucru poti folosi un creion corector pentru pete si cosuri(le gasesti in orice magazin de cosmetice sau de la compania AVON). Funda?:*

| AliceThai a răspuns:

Pastreaza-ti funda LOL
Asadar, iata cateva sfaturi:
- spala-te pe fata de 2-3 ori pe zi cu sapun (de fata, recomad Ponds) si de cate ori ai ocazia cu apa curata
- schimba des prosopul de la baie, cel de fata
- nu-ti atinge fata cu mainile, nu te scarpina etc niciodata
- spala-te pe maini cat mai des
- nu lasa parul sa-ti atinga fata, niciodata
- schimba des fata de perna, saptamanal ar fi recomandat
- evita sa faci exces de grasimi, dulciuri, sucuri carbogazoase, mananca multe fructe

| Voluntar a răspuns (pentru AliceThai):

Nu e bine sa te speli pe fata de 2-3 ori pe zi cu sapun. Nu este sanatos. Nu mai stiu cauza, dar stiu ca nu e bine, deoarece am citit intr-o carte despre pubertate.(Pentru fete).

| AliceThai a răspuns (pentru Voluntar):

Pentru ca, pe langa faptul ca curata, stimuleaza secretia de sebum sau, pentru. tenul uscat, usuca si mai tare - insa este vorba despre orice sapun ordinar de maini (ie Cheia LOL) (asta era cauza ta)
Eu vorbesc de sapunuri speciale pentru fata, scuze, ar fi trebuit sa scriu spuma, creme etc. Pond's este de fapt un fel de crema ce nu are un PH atat de acid precum sapunurile obisnuite de maini.
Totusi nu fac reclama Pond's, spun doar ca este bun pentru mine happy. Probabil sunt altele si mai bune

| Voluntar a răspuns (pentru AliceThai):

Da, am inteles.Mersi ca mi-ai spus. Sper ca nu te-ai suparat.big grin

| AliceThai a răspuns (pentru Voluntar):

Dimpotriva, ma bucur ca pot fi de folos happy