Întrebare recomandată | Lapusneanu a întrebat:

Unde sa gasesc o perie buna pentru par?

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Ce tip de păr ai? E lung/ mediu/ scurt; ai firul drept/ ondulat/ creț; des/ rar; cu aspect fin și subțire sau mai degrabă gros și puternic? Contează foarte mult să știu asta înainte să te pot ajuta. O perie bună nu e bună pentru toată lumea.
În general recomand periile din păr natural, de mistreț. Acestea nu agresează părul și nu îl rup la pieptănare, însă deși sunt foarte bune pentru părul scurt sau fin, nu fac față când vine vorba de părul gros, creț și lung. Perii lor sunt mult prea moi și se îndoaie, astfel încât nu reușesc să descâlcească părul eficient.
Pentru părul gros e bună o perie fabricată din păr natural + dinți din plastic. Descâlcește bine și rupe mult mai puține fire decât periile clasice, din plastic. Dacă bugetul nu îți permite (pentru că periile din păr natural sunt destul de scumpe), poți căuta una din nylon sau nylon + plastic, cu efecte similare, însă electrizează părul ceva mai tare.
Pentru părul foarte încâlcit și lung a apărut o perie specială, Tangle Teezer, care poate fi comandată pe internet și e vreo 50 de lei fără transport (din Anglia). Am câteva prietene care o laudă, dar pentru că nu am încercat-o personal nu îmi pot prezenta opinia.
Eu am o perie din păr natural + dinți de plastic de la Avon, cumpărată acum foarte mulți ani, care între timp s-a cam distrus. E foarte bună, aș fi cumpărat-o din nou, dar nu a mai apărut în catalog de vreo 5 ani cel puțin. Mi-am cumpărat una din păr natural 100%, dar eu am părul ondulat, des, cu fir gros și nu reușește să facă față, așa că o folosesc tot pe cea veche.
De asemenea nu mi-ai zis în ce buget dorești să te încadrezi, pentru că tot ce ți-am recomandat eu mai sus e destul de scump. Periile din păr natural ajung și la 100 de lei. Eu am dat în jur de 40 pe a mea și am luat-o din Auchan, am văzut și în Carrefour cred că un pic mai ieftine, dar pe net sunt foarte scumpe. Pe a mea scrie Frank Provost, cică e un nene hairstylist din Franța.
Aștept eventualele întrebări.

| Lapusneanu explică (pentru Lola05):

Multumesc Lola. Am par subtire, scurt. Ca buget da sunt niste sume rezonabile pentru mine 50-70 chiar si 100 cred ca merita daca e ceva bun si rezistent in timp

| Lola05 a răspuns (pentru Lapusneanu):

Cu plăcere! Atunci mergi pe varianta din păr natural, cu inserții de plastic sau fără. happy Dacă are inserții, musai să fie rotunjite la capete. Din experiența mea, periile naturale sunt chiar bune pentru că îți masează scalpul atunci când le folosești și îți curăță părul de reziduuri fără a-l rupe sau afecta. În plus, îl lasă moale și mătăsos. Totuși, pentru că de multe ori în comerț sunt și făcături, te învăț cum să verifici dacă firele din perie sunt sau nu naturale. Poți face în felul următor: Cu un forfecuț de unghii desprinzi și tai un singur fir de păr din peria respectivă. Nu îl smulge pentru că poți afecta stabilitatea mănunchiului de fire din care îl extragi și scazi durata de viață a periei happy Îl prinzi cu o pensetă și îi dai foc. Dacă miroase a "pârlit", e păr natural. Dacă miroase a plastic topit, e clar făcătură. Din păcate nu ai cum să testezi în magazin (ar fi ciudat să începi să tai din periile expuse și să le dai foc acolo laughing ) Totuși, dacă e făcătură și pe ambalaj scrie păr natural, mergi cu bonul și cu produsul la magazinul de unde ai cumpărat și ceri să ți se returneze banii pe produs.
Eu mi-am verificat peria de la Fran(c)k Provost din Auchan și e sigur din păr natural de mistreț. Dacă ai cum să ajungi în Auchan (nu știu din ce oraș ești) poți căuta big grin

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Spune si localitatea de domiciliu sa-ti putem da o indicatie.

| BiuL a răspuns:

In Dm sau pe aoro.ro

| Narcis2007 a răspuns:

Si eu caut

| Neo12 a răspuns:

Eu am luat de la Avon. Am luat una pentru păr lung (cea care e cea mai pătrată) şi aia cu perii rari pentru păr scurt sau ceva de genu'. Îmi plac mult.

| lidiuta a răspuns:

Poti cauta in niste reviste, cum ar fi AVON sau ORIFLAME. Sper ca tea-m ajutat