| oanny91 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog din suflet ce ar trebui sa fac sa scap de punctele negre? Eu nu am probleme cu acneea insa am puncte negre si de fiecare data le storc deoarece nu le suport si imi nenorocesc fatasad. Puteti sa-mi dati si mie un sfat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Cea mai obisnuita metoda de eliminare a punctelor negre este stoarcerea lor. Daca o faci cu grija, poti elimina punctele negre, fara sa provoci vreo infectie.
Cum procedezi?
1) Spala si exfoliaza pielea folosind un agent de exfoliere usoara.
2) Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si abureste fata. Poti adauga cateva picaturi de ulei de arbore de ceai in bolul cu apa calda pe care-l folosesti pentru aburire.
Dupa 10 minute de aburire, porii se vor deschide.
3) Poti folosi o masca sau un tratament facial pentru eliminarea punctelor negre.
4) Aplica masca pe fata conform instructiunilor de utilizare. Dupa 10 minute, clateste cu apa calduta.
5) In cazul in care nu ai o masca, poti utiliza un extractor de puncte negre. Le storci usor, apoi aplici o crema usoara antiseptica pe zona respectiva.
6) Poti folosi benzi pentru puncte negre in loc de metodele mentionate mai sus.
7) Usuca pielea, batand-o usor cu palmele si repeta procedeul de doua ori pe saptamana. Urmeaza o rutina de ingrijire a pielii, si asta te va ajuta sa scapi de punctele negre, incet, dar constant.Bafta!

4 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Si eu ma confrunt cu problema punctelor negre si de o perioada am inceput sa folosesc o masca naturala, despre care bunica mi-a spus ca ajuta tenul foarte mult. Este alcatuita din tarate de grau, miere si zeama de lamaie. Trebuie sa te speli cu ea saptamanal si dupa fiecare gomaj sa folosesti o crema hidratanta. Arunca o privire si aici: http://www.divahair.ro/frumusete/cosmetica. Spor sa ai!

| ella_7332 a răspuns:

Si eu mi-am facut chiar acum 2 zile big grin

deci am procedat astfel :

am facut intr-un ibric ceai de galbemele [ sau poti sa faci si de musetel... plante medicinale ce ai tu la indemana]

apoi m-am pus cu fata deasupra ibricului astfel incat aburul sa vina direct spre fata si am pus pe cap un prosop [ nu prins ca atunci cand te speli la cap ] nu stiu exact sa iti explic cum dar stai cu capul in jos si prosopul in pui pe lungime pe capul tau astfel incat sa cada si pe langa ibric si sa formeze ca o sauna

apoi stai vreo 10-15 min deasupra ibricului

in cele din urma punctele negre vor iesii mai usor

dupa ce ai terminat iti recoman sa iti dai cu crema de fata pentru ca pielea se va inrosii sau se formeaza niste bubite mici -0 nu te ingrijora in cateva zile iti trec

| Ayumha a răspuns:

Eu nu am problema cu cosurile... dar imi apar puncte negre cu sumedenia pe care reusesc sa le indepartez cu o masca preparata in casa. Iei un ou si desparti galbenusul de albus. Pui albusul intr-un bol si il bati pana devine spuma, dupa care adaugi niste malai. Pui masca pe fata evitand contactul cu ochii...lasi sa actioneze pana se usuca apoi o indepartezi cu un tifon dupa care clatesti cu apa calduta, apoi poti sa te dai cu o crema de fata. ca sa fii sigura ca functioneaza foloseste-o o data sau de 2 ori pe saptamana nu mai mult. La mine chiar a functionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nici o masca nu ajuta la eliminarea pe deplin a cosurilor. Pentru a scapa de ele, se face o curatire "mecanica" la salon, dupa care se aplica o masca. Evident ca dupa aceasta curatire vor ramane niste pete care trec intr-o saptamana. Darrr- rezultatul e perfect, pielea e curata, puncte nu mai apar.