Stiaţi că laptele nutritiv Doina are multiple întrebuinţări?

Într-o lume mereu în schimbare, mereu pe fugă, de câte ori nu ne-am gândit cum am putea să ne facem viaţa mai uşoară? Fie că vorbim despre o telecomandă universală, despre un telefon cu aparat foto încorporat, sau chiar un detergent 2 în 1, omenirea a încercat de-a lungul timpului să găsească metode prin care să aducă împreună mai multe funcţionalităţi într-un singur produs, fără a face compromisuri de calitate. Lucru uşor de zis, dar greu de făcut. Pe de altă parte, a existat mereu grija de a nu ne îndepărta de tradiţie şi de a ne pierde, prin inovaţie, cât puţin din istorie şi valori.

Lumea produselor de îngrijire nu e diferită. În goana după formule noi, eficienţa formulelor de bază, naturale, se poate uita, sau chiar pierde. Dar, dacă v-am spune ca există un produs de îngrijire care are nu mai puţin de 12 utilizări diferite? Sau că acest produs şi-a dovedit calitatea şi eficienţa de aproape 50 de ani, fiind nelipsit de pe etajerele mamelor sau bunicilor noastre? O adevărată cutie cu farmece, Laptele nutritiv Doina se adresează tuturor tipurilor de ten, deoarece este bogat în vitaminele A şi F şi are proprietăţi uimitoare de revitalizare, vitaminizare şi protejare a pielii. Marcă tradiţională Farmec, Laptele Doina este considerat un produs inovator tocmai prin versatilitatea modurilor în care poate fi întrebuinţat. Astfel, acesta poate fi folosit fie ca demachiant, vitaminizant, hidratant pentru faţă şi corp, regenerant (vitamina A), mască nutritivă (în combinaţie cu diferite fructe), reparator pentru pielea uscată, emolient, fie ca lapte pentru masaj, calmant după epilare, potenţator al bronzului, calmant după plajă, fie chiar ca hidratant pentru pielea sensibilă a copiilor. În plus, de unde mai pui că este foarte bun şi pentru îngrijirea produselor de piele! :)

Astfel, trebuie să ne gândim că, uneori, lucrurile cele mai surprinzătoare se află chiar lângă noi. Sunt lucruri alături de care am crescut şi de care ne-am ataşat fără să ne dăm seama. Mai mult decât atât, nu trebuie să facem un compromis între inovaţie şi tradiţie pentru a ne îmbunătăţi viaţa, deoarece aceste lucruri le îmbină cu succes.

Farmec.ro

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama mea numai Doina a folosit toată viața, avea o piele atât de catifelată!
Pa, pa.

| CARMENCITA a răspuns:

Sincer nu folosesc Doina.Am alt demachiant.Acum multi ani il foloseam Doina sa sterg ghetele din piele.

| mona a răspuns:

Stiam...chiar l-am folosit o perioada de timp

| Azµre a răspuns (pentru mona):

Știai că nu e recomandat mamicilor și nici copiilor? happy

| mona a răspuns (pentru Azµre):

L-am folosit cu mult timp inainte de a fi mamica si nu...nu stiam

| Azµre a răspuns:

Hai să vedem oare cât de sănătos este? Să vedem ce conține! Dacă o să citiți o să vedeți că, conține cel puțin 4 incrediente cauzatoare de cancer!

Ingrediente Farmec - Doina Lapte Nutritiv Vitaminizant
AQUA, PARAFFINUM LIQUIDUM, LANOLIN, STEARIC ACID, CETEARYL ALCOHOL, TRIETHANOLAMINE, CERA ALBA, GLYCERYL STEARATE, PHENOXYETHANOL, METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, BUTYLPARABEN, ETHYL LINOLEATE, FRAGRANCE (PARFUM), CITRONELLOL, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, LINALOOL, COUMARIN, GERANIOL, EUGENOL, BENZYL SALICYLATE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, HYDROXYCITRONELLAL, EDTA, BHA, RETINYL PALMITATE, ETHYL LINOLENATE, ETHYL OLEATE, HEXYL CINNAMALDEHYDE, D-LIMONENE

Grad de risc ingrediente:
AQUA
PARAFFINUM LIQUIDUM

Sinonime: MINERAL OIL; DEOBASE; LIQUID PARAFFIN; PARAFFINE; LIQUID PETROLATUM; PARAFFIN OIL

Functii: ingredient parfum, agent de ingrijire a parului, agent de ingrijire a pielii, protector piele, solvent, antistatic

Descriere:

complex lichid de hidrocarburi derivat din petrol

Reactii adverse:

Alergii / Imunotoxicitate:
Da
Expunere multipla, cumulativa:
Este considerat sigur
Toxicitate la nivelul organelor:
Da
Probleme la nivel endocrin:
Nu exista informatii
Neurotoxicitate:
Nu exista informatii
Genotoxicitate / Mutagenicitate:
Nu exista informatii
Persistenta si bioacumulare:
Nu exista informatii
Iritatii (piele, ochi, plamani):
Nu exista informatii
Ecotoxicologie:
Nu exista informatii
Cancer:
Da
Toxicitate la nivel reproductiv:
Nu exista informatii
Restrictii de folosinta:
Nu exista informatii
Contaminati:
Nu exista informatii
Riscuri profesionale:
Nu exista informatii
Capacitate absorbtie:
Nu exista informatii
Modificari celulare:
Nu exista informatii

Siguranta/Rating ingredient:

Food and Drug Administration's (FDA) permite folosirea acestui ingredient ca aditiv alimentar direct multifunctional. Paraffinum Liquidum poate fi de asemenea folosit si in produsele farmaceutice fara prescriptie medicala, drept protector al pielii si emolient oftamologic.

Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives and Contaminants permite un consum zilnic acceptabil cuprins intre 0 si 10 mg/kg pentru clasa intai a acestui ingredient – vascozitate mica pana la medie.

LANOLIN

Sinonime: ADSORPTION REFINED LANOLIN; ANHYDROUS LANOLIN; HARD LANOLIN; WOOL FAT; WOOL WAX

Functii: stabilizator emulsie, agent de ingrijire a parului si pielii, emolient, protector piele, surfactant, emulsifiant, antistatic

Descriere:

secretie sebacee provenita de la oi
are rol de lubrifiant, lasand pielea moale si catifelata

Reactii adverse:

Alergii / Imunotoxicitate:
Da
Expunere multipla, cumulativa:
Este considerat sigur
Toxicitate la nivelul organelor:
Nu
Probleme la nivel endocrin:
Nu exista informatii
Neurotoxicitate:
Nu exista informatii
Genotoxicitate / Mutagenicitate:
Nu exista informatii
Persistenta si bioacumulare:
Nu
Iritatii (piele, ochi, plamani):
Nu exista informatii
Ecotoxicologie:
Da
Cancer:
Nu exista informatii
Toxicitate la nivel reproductiv:
Nu exista informatii
Restrictii de folosinta:
Nu exista informatii
Contaminati:
Nu exista informatii
Riscuri profesionale:
Nu exista informatii
Capacitate absorbtie:
Nu exista informatii
Modificari celulare:
Nu exista informatii

Siguranta/Rating ingredient:

Food and Drug Administration (FDA) permite folosirea acestui ingredient in produsele farmaceutice fara prescriptie medicala care au ca scop protejarea pielii si in cele destinate zonei ano-rectale. Lanolin poate fi folosit si ca emolient oftalmologic in produsele farmaceutice fara prescriptie medicala si ca emolient in guma de mestecat. Este permisa si folosirea sa ca aditiv alimentar indirect (component al ciolofanului ce intra in contact cu mancarea).

Cosmetic Ingredient Reviews (CIR) permite folosirea acestui ingredient in cosmetice si produse de ingrijire personala.

STEARIC ACID
CETEARYL ALCOHOL
TRIETHANOLAMINE

Sinonime: ETHANOL, 2, 2', 2"-NITRILOTRIS-; STEROLAMIDE; TEA

Functii: ingredient parfum, reglor ph, surfactant, agent de emulsifiere, rol de mascare/acoperire a mirosului

Descriere:

substanta alcalina fara culoare
ajuta la formarea emulsiei, astfel incat substantele solubile in apa si cele solubile in ulei sa se amestece

Reactii adverse:

Alergii / Imunotoxicitate:
Da
Expunere multipla, cumulativa:
Este considerat sigur
Toxicitate la nivelul organelor:
Da
Probleme la nivel endocrin:
Nu exista informatii
Neurotoxicitate:
Nu exista informatii
Genotoxicitate / Mutagenicitate:
Nu exista informatii
Persistenta si bioacumulare:
Nu
Iritatii (piele, ochi, plamani):
Nu exista informatii
Ecotoxicologie:
Nu
Cancer:
Da
Toxicitate la nivel reproductiv:
Nu exista informatii
Restrictii de folosinta:
Da
Contaminati:
Da
Riscuri profesionale:
Nu exista informatii
Capacitate absorbtie:
Nu exista informatii
Modificari celulare:
Nu exista informatii

Siguranta/Rating ingredient:

Food and Drug Administration (FDA) permite folosirea acestui ingredient ca aditiv alimentar indirect in adezivii ce intra in contact cu mancarea sau ca ajutor la spalarea sau curatarea fructelor si legumelor.

Cosmetic Ingredient Review (CIR) permite folosirea Triethanolamine in cosmetice si produse de ingrijire personala destinate folosirii scurte, concise, urmate de clatire. In produsele care au contact indelungat cu pielea, concentratia de Triethanolamine nu trebuie sa depaseasca 5%. Acest ingredient nu trebuie folosit in produsele care contin agenti N-nitrosating pentru a nu forma nitrozamine cancerigene.

Conform Directivei UE 1223/2009, Triethanolamine este listat in Anexa III, partea I (substante pe care produsele cosmetice nu trebuie sa le contina, exceptand cazurile cand sunt subiectul unor restrictii si conditii prezentate) si poate fi folosit in produsele fara clatire si alte cosmetice si produse de ingrijire personala in concentratii de pana la 2.5%. Acest ingredient nu poate fi folosit cu sisteme de nitrozare, trebuie sa aiba o puritate de 99%, cu un continut maxim al aminei de 0.5% si o concentratie de nitrozamine de pana la 50 microg/kg; de asemenea, produsul nu trebuie sa contina nitriti.

Conform Sage Advice, acest ingredient este comedogen (2/5).

Association of Occupational and Environmental Clinics si U.S. National Library of Medicine considera ca acest ingredient este toxic pentru piele, sistemul imun si respirator. De asemenea, in testele pe animale, a cauzat aparitia cancerului la vezica si la ficat.

CERA ALBA
GLYCERYL STEARATE
PHENOXYETHANOL
METHYLPARABEN
ETHYLPARABEN
PROPYLPARABEN
BUTYLPARABEN
ETHYL LINOLEATE
FRAGRANCE (PARFUM)

Sinonime: PARFUME, PARFUM

Functii: deodorant, rol de mascare/acoperire a mirosului, parfum

Descriere:

Conform U.S. Food and Drug Regulation (FDA), termenul "fragrance" de pe eticheta unui produs inseamna "orice substanta(e) naturala(e) sau sintetica(e) folosita(e) exclusiv pentru a oferi miros unui produs cosmetic". In Europa, acest ingredient poarta denumirea de Parfum.
Alcatuit din compusi sintetici naturali sau sintetici, folositi singuri sau impreuna

Reactii adverse:

Alergii / Imunotoxicitate:
Da
Expunere multipla, cumulativa:
Nu exista informatii
Toxicitate la nivelul organelor:
Nu exista informatii
Probleme la nivel endocrin:
Da
Neurotoxicitate:
Da
Genotoxicitate / Mutagenicitate:
Nu exista informatii
Persistenta si bioacumulare:
Da
Iritatii (piele, ochi, plamani):
Nu exista informatii
Ecotoxicologie:
Nu exista informatii
Cancer:
Da
Toxicitate la nivel reproductiv:
Nu exista informatii
Restrictii de folosinta:
Da

Siguranta/Rating ingredient:

*Intrucat nu se cunosc ingredientele componente ale acestui complex, nu se pot afla toate detaliile privind riscurile sale de utilizare si concentratie.

Ingredientele care intra in componenta Fragrance sunt evaluate de International Fragrance Association (IFRA), evaluarea propriu-zisa fiind efectuata in cadrul Research Institute for Fragrance Materials (RIFM), institut stiintific, non-profit, al IFRA. Informatiile stiintifice utilizate de RIFM provin de la Expert Panel (REXPAN), un grup de toxicologi, farmacologi, dermatologi si oameni de stiinta din domeniul mediului, care nu au nicio legatura cu industria parfumului. Astfel, de-a lungul timpului, International Fragrance Association (IFRA) a restrictionat folosirea anumitor ingrediente care intra in componenta Flagrance.

Conform legislatiei in vigoare, nu este obligatoriu ca pe eticheta produsului sa fie listate toate ingredientele componente ale Flagrance. Se considera insa ca un parfum contine cel putin 14 chimicale ce nu sunt trecute pe eticheta, multe dintre ele nefiind evaluate in ceea ce priveste gradul lor de siguranta.

Conform European Union’s Scientific Committee, este ingrijorator faptul ca din ce in ce mai multe persoane dezvolta sensibilitate in urma expunerii la ingredientele din Fragrance. Odata dezvoltata aceasta sensibilitate, persoanele in cauza pot suferi alergii si chiar atacuri de astm de fiecare data cand sunt expuse la Fragrance.

Exista un numar de 26 compusi ai Fragrance care sunt considerati alergeni (Anexa III, Directiva Cosmetica UE) si care trebuie declarati pe eticheta, in functie de concentratie:

Amyl cinnamal
Anisyl alcohol
Benzyl alcohol
Benzyl cinnamate
Cinnamyl alcohol
Farnesol
Citral
2-(4-tert-Butylbenzyl) propionald-hyd
Eugenol
Linalool
Hydroxy-citronellal
Benzyl benzoate
Isoeugenol
Citronellol
Amylcin-namyl alcohol
Hexyl cinnam-aldehyd
Benzyl salicylate
d-Limonene
Cinnamal
Methyl heptin carbonate
Coumarin
3-Methyl-4-(2,6,6-tri-methyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
Geraniol
Oak moss and treemoss extract
Hydroxy-methylpentylcyclohexenecarboxaldehyd
Treemoss extract.

CITRONELLOL
BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL
LINALOOL
COUMARIN
GERANIOL
EUGENOL
BENZYL SALICYLATE
ALPHA-ISOMETHYL IONONE
HYDROXYCITRONELLAL
EDTA
BHA
RETINYL PALMITATE

Sinonime: RETINYL PALMITATE, AXEROPHTHOL PALMITATE; RETINOL, HEXADECANOATE; RETINOL PALMITATE; VITAMIN A PALMITATE

Functii: agent de ingrijire a pielii

Descriere:

compus din acid palmitic si vitamina A (retinol)
material galben/galben spre rosu sau substanta uleioasa
imbunatateste aspectul pielii uscate sau vatamate reducand exfolierea si restaurand supletea
imbunatateste aspectul parului, crescand volumul, supletea si stralucirea sa

Reactii adverse:

Alergii / Imunotoxicitate:
Nu exista informatii
Expunere multipla, cumulativa:
Este considerat sigur
Toxicitate la nivelul organelor:
Da
Probleme la nivel endocrin:
Nu exista informatii
Neurotoxicitate:
Nu exista informatii
Persistenta si bioacumulare:
Nu
Iritatii (piele, ochi, plamani):
Nu exista informatii
Ecotoxicologie:
Da
Cancer:
Da
Toxicitate la nivel reproductiv:
Da
Restrictii de folosinta:
Da
Capacitate absorbtie:
Da
Modificari celulare:
Da

Siguranta/Rating ingredient:

Food and Drug Administration (FDA) include acest ingredient pe lista cu nutrientii considerati a fi fara riscuri, ce pot fi adaugati in alimente (GRAS).

Cosmetic Ingredient Review (CIR) permite folosirea Retinyl Palmitate in cosmetice si produse de ingrijire personala.

Health Canada permite folosirea acestui ingredient in cosmetice si produse de ingrijire personala in concentratie de pana la 1%.

Atentie! Retinolul (vitamina A) produce radicali liberi in urma expunerii la soare, putand leza AND-ul si cauza mutatii la nivelul genelor, fiind astfel considerat un precursor al cancerului.

Conform ultimelor studii FDA, aplicarea de Retinyl Palmitate pe piele, urmata de expunerea la soare, poate accelera procesul de crestere a tumorilor de piele si alte leziuni. De asemenea, vitamina A se poate acumula in corpul femeilor (prin aplicarea zilnica a cremelor cu retinol), putand afecta fatul.

Conform Sage Advice si DermaDoctor, acest ingredient este considerat a fi comedogen (2/5).

| CARMENCITA a răspuns (pentru Azµre):

Eu stiam.Foarte folositor raspunsul.

| Azµre a răspuns (pentru CARMENCITA):

Mulțumesc frumos.

| andrw1929 a răspuns:

E foarte bun.

| Dєєa a răspuns:

E foarte bun.

| Athée a răspuns:

Am auzit ca e foarte bun. Eu il folosesc pe post de demachiant de cele mai multe ori.

| Pisicanazdravana a răspuns:

Da.cel mai bun lapte.happy

| geopopiku a răspuns:

Laptele asta este chiar " Farmec"

| michaelaaa a răspuns:

Intr-adevar este un produs foarte bun! Sunt lucruri alături de care am crescut şi de care ne-am ataşat fără să ne dăm seama.

| BlueButterfly35 a răspuns:

Am avut si eu si este foarte bun happy

| anacom a răspuns:

Are si mama mea si este foarte buna