| Andreeavalentinna28 a întrebat:

Stie cineva cum as putea scapa de punctele negre de pe fata? Am 14 ani. Cosuri nu am, dar foarte rar imi ies si multe, dar puncte negre sunt tot timpul. Cum as putea scapa de ele?

Răspuns Câştigător
| Anonima69669 a răspuns:

Incearca cu masti. Si eu aveam destul de multe. Am mers la salon dar tot mi se faceau. De la un timp ma spal cu un gel anti acnee de la gerovital pe fata si se vede clar o diferenta. So incearca mai intai cu masti, daca ai atat de multe puncte negre incat sa nu se duca mergi la un salon sa ti le scoata cum trebuie dupa care daca te vei spala zilnic cu un gel special sau apa micelara si ti se vor duce fara sa intrerupi aceasta "rutina". Cel putin asa a functionat in cazul meu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu apa calda, sapun si malai!
Punctele negre sunt puncte de mizerie, care impreuna cu transpiratia de pe fata, astupa porii si in timp, daca nu-s scoase, se infecteaza sis e tranforma in acnee (cosuri).
Sapuneste fata cu apa calda si sapun si pune degetele in mali, dupa care le pui pe fata, masand usor in cerc, de sus, de pe frunte, coborand spre nas, baza nasului, obrazi, gura si chiar chiar gat.
Malai scoate toate punctele negre prin procedura asta, dar trebuie sa ai clabucul de apa calda cu sapun pe fata, ca sa curete bine si in profunzime.
Dupa ce termini curatare, te clatesti foarte bine cu apa calduta si apoi te stergi cu un prosp foarte curat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să scapi de puctele negre:
1.Fa-ti bai de aburi o data pe saptamana

Baile de aburi sunt excelente pentru ten, intrucat deschid porii si ii curata in profunzime de toate impuritatile, celulele moarte si sebumul. Dupa o baie de aburi de 15 minute, punctele negre vor fi mai usor de extras, porii se vor inchide, iar pielea va fi mai supla si mai catifelata.

☰RevistaGastronomieHoroscopFelicitariAmTestatQuizProgramTVCauta in Ele.ro Autentificare

Tratamente naturale: cum sa scapi de punctele negre in 10 minute

Le vezi, sunt mici, negre si inestetice si iti invadeaza fata exact atunci cand ti-e lumea mai draga. Ti-ai dat seama probabil ca vorbim despre punctele negre.

Sunt foarte putine persoane care se pot lauda ca nu au puncte negre, astfel ca daca nu te numeri printre ele, iti vor prinde bine tratamentele naturale pe care ti le recomandam.

Tratamentele cu sare: 5 afectiuni pe care le vindeca

De ce apar punctele negre

Punctele negre apar de obicei in zona T a tenului, adica pe frunte, nas si barbie, dar sunt si situatii in care se ivesc si pe pometi. In termeni medicali, punctele negre se numesc comedoane deschise si nu sunt altceva decat foliculi care au o deschidere mai mare (pori deschisi) decat in mod obisnuit. Foliculii sunt, de fapt, dopuri formate din celule moarte si sebum, care blocheaza oxidarea melaninei (substanta care determina culoarea pielii) si devin negre.

Cauzele aparitiei punctelor negre sunt, asadar, stagnarea sebumului pe piele, precum si acumularea de bacterii, impuritati si celule moarte la nivelul tenului. O cosmeticiana priceputa te va scapa pentru o vreme de punctele negre, insa daca iti place sa ai grija singura de aceasta problema, iata cateva tratamente naturale care te scapa de punctele negre in doar 10 minute.

1. Fa-ti bai de aburi o data pe saptamana

Beneficiile bailor de aburi: cum sa ai un ten stralucitor cu tratamente facute acasa

Baile de aburi sunt excelente pentru ten, intrucat deschid porii si ii curata in profunzime de toate impuritatile, celulele moarte si sebumul. Dupa o baie de aburi de 15 minute, punctele negre vor fi mai usor de extras, porii se vor inchide, iar pielea va fi mai supla si mai catifelata.

2. Foloseste benzi pentru indepartarea punctelor negre

Benzile pentru indepartarea punctelor negre sunt o solutie excelenta. Dar ce te faci daca ai nevoie de ele urgent si nu le ai la indemana? Foarte simplu, iti faci singura benzi pentru indepartarea punctelor negre. Este un tratament natural de pe vremea bunicii, dar functioneaza excelent si in prezent. Ai nevoie de:

- 1 lingura de faina

- 1 lingurita de apa calduta
- 1/2 lingurita miere

Amesteca ingredientele si mai adauga apa daca este nevoie. Acest amestec ar trebui sa fie lipicios. Ia un post-it patrat si taie-l in 3 fasii. Aplica "lipiciul" pe o parte a fasiei, apoi lipeste banda pentru indepartarea punctelor negre pe zona cu probleme. Dupa 10 minute, "lipiciul" ar trebui sa fie uscat. Este momentul sa indepartezi banda si gata, adio puncte negre.

 Autentificare

Tratamente naturale: cum sa scapi de punctele negre in 10 minute

Le vezi, sunt mici, negre si inestetice si iti invadeaza fata exact atunci cand ti-e lumea mai draga. Ti-ai dat seama probabil ca vorbim despre punctele negre.

Sunt foarte putine persoane care se pot lauda ca nu au puncte negre, astfel ca daca nu te numeri printre ele, iti vor prinde bine tratamentele naturale pe care ti le recomandam.

Tratamentele cu sare: 5 afectiuni pe care le vindeca

De ce apar punctele negre

Punctele negre apar de obicei in zona T a tenului, adica pe frunte, nas si barbie, dar sunt si situatii in care se ivesc si pe pometi. In termeni medicali, punctele negre se numesc comedoane deschise si nu sunt altceva decat foliculi care au o deschidere mai mare (pori deschisi) decat in mod obisnuit. Foliculii sunt, de fapt, dopuri formate din celule moarte si sebum, care blocheaza oxidarea melaninei (substanta care determina culoarea pielii) si devin negre.

Cauzele aparitiei punctelor negre sunt, asadar, stagnarea sebumului pe piele, precum si acumularea de bacterii, impuritati si celule moarte la nivelul tenului. O cosmeticiana priceputa te va scapa pentru o vreme de punctele negre, insa daca iti place sa ai grija singura de aceasta problema, iata cateva tratamente naturale care te scapa de punctele negre in doar 10 minute.

1. Fa-ti bai de aburi o data pe saptamana

Beneficiile bailor de aburi: cum sa ai un ten stralucitor cu tratamente facute acasa

Baile de aburi sunt excelente pentru ten, intrucat deschid porii si ii curata in profunzime de toate impuritatile, celulele moarte si sebumul. Dupa o baie de aburi de 15 minute, punctele negre vor fi mai usor de extras, porii se vor inchide, iar pielea va fi mai supla si mai catifelata.

2. Foloseste benzi pentru indepartarea punctelor negre

Benzile pentru indepartarea punctelor negre sunt o solutie excelenta. Dar ce te faci daca ai nevoie de ele urgent si nu le ai la indemana? Foarte simplu, iti faci singura benzi pentru indepartarea punctelor negre. Este un tratament natural de pe vremea bunicii, dar functioneaza excelent si in prezent. Ai nevoie de:

- 1 lingura de faina

- 1 lingurita de apa calduta
- 1/2 lingurita miere

Amesteca ingredientele si mai adauga apa daca este nevoie. Acest amestec ar trebui sa fie lipicios. Ia un post-it patrat si taie-l in 3 fasii. Aplica "lipiciul" pe o parte a fasiei, apoi lipeste banda pentru indepartarea punctelor negre pe zona cu probleme. Dupa 10 minute, "lipiciul" ar trebui sa fie uscat. Este momentul sa indepartezi banda si gata, adio puncte negre.

3. Prepara o mascuta pentru combaterea punctelor negre

Super simplu de preparat, mascuta pe care ti-o propunem va exfolia delicat pielea, va indeparta orice urma de sebum si piele moarta care acopera porii si va contribui la regenerarea celulelor. Ai nevoie de:

- 2 lingurite de miere
- 1/2 lingurita de scortisoara
- 1/2 lingurita vitamina E uleioasa

Lasa masca sa actioneze 10 minute. Punctele negre nu au nicio sansa sa supravietuiasca.

4. Fa-ti un tratament natural cu bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu este un ingredient-minune. Este ieftin si foarte eficient atat pentru tratarea acneei, cat si pentru indepartarea punctelor negre. Ai nevoie doar de 1 lingura de bicarbonat si cateva picaturi de apa, atat cat sa obtii o pasta groasa. Aplic-o in zonele cu puncte negre si dupa 10 minute clateste fata.

5. Apeleaza la clasicii fulgi de ovaz

Pentru acest tratament natural impotriva punctelor negre ai nevoie de fulgi de ovaz maruntiti, putin iaurt, cateva picaturi de ulei de masline si 1 lingurita de suc de lamaie. Dupa 10 minute, indeparteaza masca si bucura-te de un ten fara puncte negre.