| ylakiztenurb a întrebat:

Stie cineva remedii pentru intarirea unghilor?

10 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Eu le dau cu zeamă de lămâie, dar e bun şi uleiul de richin.

| stlucian a răspuns:

Iata cateva trucuri impotriva ruperii unghiilor:

Daca ti se exfoliaza usor unghiile atunci aplica pe acestea, cu o pensula, zeama de lamaie. Las-o sa actioneze timp de un sfert de ora apoi spala-te pe maini cu un sapun hidratant. Apoi aplica o crema pentru maini uscate sau vitamina A lichida. Se gaseste la orice farmacie.
Incalzeste putin ulei de masline extravirgin intr-un ibric si apoi pune-l intr-un castronel. Tine-ti degetele in ulei aproximativ 20 de minute si apoi strege-te cu un servetel. Uleiul intareste unghiile si previne cresterea in exces a cuticulelor.
La fel de folositoare pentru unghiile casante este masca din ceara de albine topita (4 grame) pe care o mixezi cu un galbenus. Se aplica pe unghii o data pe luna. In acest amestec se mai pun doua-trei lingurite de ulei de masline. Mixtura se aplica pe unghii seara si se lasa sa actioneze 20 de minute. O indepartezi cu apa calduta.

Bineinteles si un consum de calciu (alimente cu un grad ridicat de calciu)

| SaschaM a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic calciul pentru ca unghiile sunt formate din proteina, au doar 1% minerale, in care e inclus si calciul. Nu te ajuta cu nimic zeama de lamaie, ba chiar iti face mai rau pentru ca lamaia este acida si iti corodeaza unghiile (de-aia se si albesc pentru ca stratul de celule patate este dizolvat). Citeste si aplica sfaturile de aici si vei avea unghii sanatoase si frumoase http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html Succes!

| digital7shady a răspuns:

Calciu.

| Inela a răspuns:

Buna!
Poti folosi zeama de lamaie, la mine a mers. happy
Iti aplici de 1-2 ori pe zi zeama de lamaie proaspata pe fiecare unghie si dupa e de dorit sa nu te speli pe maini minim 30 min.-1 ora. big grin
Bafta!

| ylakiztenurb explică:

Si daca o sa iau calciu dupa cat timp se vad rezultatele?

| ylakiztenurb explică:

Multumesc:*

| andymili a răspuns:

Zilnic sa bei lapte si coaja de la un ou macinata.