| ShyGirl a întrebat:

Stie cineva vreo dieta DISOCIATA eficienta? :-s

Răspuns Câştigător
| Abii a răspuns:

Buna! Mama mea a folosit timp de 1 saptamana o dieta foaret simpla si a fost foarte multumita de rezultat http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=155. Aceasta este dieta sper sa te ajute. Am mai auzit insa de un regim disociat clasic de al o prietena de familie si suna cam asa
Luni: Carne. De pui sau de vita, slaba, pregatita la aburi sau pe gratar;

Marti: Legume. Orice fel de legume, sote, fierte, pe gratar, frigarui de legume, cu adaos de condimente, suc de lamaie, sub forma de salata dar fara ulei;

Miercuri: Peste. Fiert, fript, cu condimente; de preferat este sa alegi pestele de apa dulce, este mai sarac in calorii;

Joi: Lactate. Iaurt slab, branza cu continut scazut de grasimi, lapte dulce sau acru, cascaval slab, sana, kefir;

Vineri: Oua. Este cea mai grea zi. Poti consuma practic oua in orice cantitate, dar nu iti recomandam acest lucru. Chiar daca nu ai probleme de sanatate, nu este indicat sa consumi mai mult de doua oua zilnic. Daca ti se pare foarte dificil, poti inlocui aceasta zi cu una din cele prezentate mai sus;

Sambata: Fructe. Fructe la discretie, in orice cantitate doresti. Poti manca chiar si fructe dulci, care in alte regimuri de slabire sunt interzise - banane, pere, struguri.

Duminica: Ai liber la combinatii intre alimentele cuprinse in celelalte zile ale saptamanii.
Sper ca te-am ajutat:)!

2 răspunsuri:
| Ioana_7944 a răspuns:

Buna! Eu stiu o dieta care m-a facut sa slabesc 10 Kg in 4 luni. De fapt nu e o dieta, e un stil sanatos de viata. Am eliminat prajelile, painea, dulciurile, sucurile din comert, am inceput sa consum foarte multe lactate, pentru ca acestea ajuta foarte mult la slabit, am mancat la ore fixe, mergeam cu pachetele mici la mine pentru a manca la orele stabilite, nu mancam intre mese, trebuie sa ai o vointa de otel. Am inceput de asemenea sa consum fructe, adica un fruct la o masa si atat, multa apa intre mese, legume crude, tot asa cate un morcov la o masa. Supe, ciorbe, mancare gatita fara ulei. Eu am ramas surprinsa placut, si cei care ma cunosteau ma intrebau ce am facut ca sa faca si ei. Bineinteles ca sa arati si bine dupa aceea, adica sa ai masa musculara nu piele care atarna trebuie sa faci miscare. Si inca ceva foarte important, nu mai mananci dupa ora 7 seara. Si trebuie sa iei suplimente cu vitamina D pentru ca daca elimini painea vei pierde vitamina D din organism si vei avea explozii de cosuri pe corp. Vorbesc din experienta! Ideea e ca e cat se poate de eficienta, si vei fi incantata cand toata lumea va ramane uimita de noul tau corp. Inca ceva, va trebui sa elimini mezelurile, carnea doar la gratar sau fiarta, pizza iese din discutie, salatele te avantajeaza. Glicemia iti va scadea, daca te simti slabita poti sa iei ceva dulce dar nu transforma asta intr-un obicei. Si fructele sunt o sursa de fructoza si este buna pentru hipoglicemie. Nutritonistul ti-ar spune acelasi lucru, oricine poate gandi o astfel de "dieta", pentru ca stim fiecare dintre noi ce e sanatos si nu. Bafta multa, eu stiu ca e nevoie de multa ambitie si mai ales daca esti pofticios e si mai greu. Mai vorbim, sper ca ti-am fost de folos cu ceva.

| AncaSlaba a răspuns:

Vezi ca sunt aici cateva:
http://www.rodiete.com/disociate/