| Anakarateka a întrebat:

Stiti cum pot scapa de cearcane? In fiecare noapte dorm 9 ore, dar am cearcane mereu cand ma trezesc.

Răspuns Câştigător
| pinkpityc a răspuns:

Pielea din jurul ochilor este sensibilă şi are nevoie de îngrijire specială, atrag atenţia dermatologii. Cearcănele, ridurile fine, pungile sunt doar câteva dintre problemele frecvente care apar în această zonă şi care ne trădează vârsta, nivelul de stres cât şi lipsa somnului. Ce facem când dimineţile ne sunt umbrite de cearcăne?

Iată 5 remedii naturale eficiente care vor reda prospeţimea ochilor tăi în doar câteva minute. Încearcă-le!

1. Felii de cartof crud. Face parte dintre cele mai cunoscute şi eficiente tratamente naturale împotriva cearcănelor şi pungilor de la nivelul ochilor. Aplică-le seara înainte de culcare şi lasă-le câteva minute pentru a acţiona. Dimineaţa vei avea o surpriză plăcută. Repetă tratamentul de cel puţin 3 ori pe săptămână.

2. Suc de castraveţi. Fie că îl aplici cu ajutorul unor dischete demachiante, fie că aşezi direct feliuţe de castravete pe ochi, castravetele te va ajuta să redai luminozitate pielii din jurul ochilor. Lasă-i timp de acţiune aproximativ 15 minute.

3. Ceai verde. Nu numai consumat aduce beneficii. Păstrează-l la frigider şi aplică-l sub formă de comprese pe ochii obosiţi.

4. Smochine. Un alt remediu delicios care şi-a dovedit eficienţa în timp este smochina. Taie o smochină proaspătă pe jumătate şi aşaz-o pe ochi. Lasă-le 10-15 minute şi apoi clăteşte cu apă calduţă.

5. Ulei de migdale şi ulei de măsline. Extrem de hrănitoare pentru piele, aceste uleiuri hidratează, reduc ridurile şi te scapă de cearcăne. Masează-ţi pielea cu ulei în fiecare seara şi vei avea numai de câştigat. funda happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru pinkpityc):

Buna!
Conform regulamentului, ar trebui data si sursa!
O dupa-amiaza excelenta!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Analize de sânge, comprese reci pe zonele afectate, dimineața după trezire.
Pa, pa.

| UrbanViolent a răspuns:

Daca ai pielea subtire o sa se vada mereu. Probabil sunt ereditare. Daca stii ca nu ai cazuri in familie, atunci e foarte posibil sa ai sangele ingrosat si trebuie sa il purifici. Adica: evita alimente grase sau grele, prea multi carbohidrati..Incearca sa mananci legume CRUDE, cele fierte nu mai au vitaminele necesare. Incearca sa bei 2-3 cani de ceai verde pe zi, dar nu la plic, ci infuzie. E absolut delicios si aromat, il vei iubi. Cearcanele nu se trateaza doar local, ci si printr-un stil de viata sanatos(alimentatie, sport etc.) Ma confrunt cu aceeasi problema si crede-ma, am obseravt mari diferente si la aspectul tenului de cand traiesc (cat de cat laughing ) sanatos.

| Anakarateka explică (pentru UrbanViolent):

Asa e! Ai mare dreptate.Si eu de cand mananc sanatos am observat mari diferente din toate punctele de vedere. Multumesc pentru raspuns!winking

| fetitzatacuminte99 a răspuns:

Eu ma dau cu fond de ten. In vacante incerc sa dorm totusi vreo 10-11 ore...