| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat și as vrea sa îmi las parul sa crească. Nu trebuie sa îl tund deloc? Un amic care are parul lung mi-a zis ca la fiecare 3 luni sa tai vârfurile (ca sunt arse) ca să crească, ca altfel nu mai creste. Are dreptate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să nu te tunzi deloc. Da, e o idee bună să mai tunzi vârfurile, dar nu că ar fi arse, ci despicate sau tocite. Dar problema e că de multe ori frizerii habar n-au ce înseamnă ăla "vârf" și îți taie 5cm de păr adică te dau cu o lună înapoi. Am pățit. Deci mai bine nu le tai deloc, sau hai, la 6 luni, iar dacă le tai mai bine găsești pe cineva din familie să ți le taie cât vrei tu, că la frizer te nenorocește.

| Rocklove a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am exprimat greșit, voiam sa spun despicate, nu arse. Chiar ma întrebam la câte luni ar trebui sa tai vârfurile.
Mulțumesc de răspuns.

9 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Exista si un risc daca iti lasi parul lung: acela de a cheli atunci cand vei mai inainta in varsta.winking Majoritatea barbatilor care in tinerete aveau parul lung acum au chelie laughing))) (exemplu: Gabi Balint si multi alti fotbalisti sau cantareti).

| Drimmero a răspuns (pentru tonyc7):

Astea-s prostii, nu exista nicio legatura intre lasat parului mare si aparitia cheliei. Pe logica asta ar trebui ca majoritatea femeilor din toata lumea sa cheleasca pentru ca au parul lung? chelesti aproape 100% doar genetic.

| tonyc7 a răspuns (pentru Drimmero):

Femeile au parul rezistent.
Barbatilor, in schimb, le cade foarte usor odata cu inaintarea in varsta. Mai ales daca si-l lasa lung! Daca nu stiai asta, inseamna ca esti total paralel cu lumea fotbalului, sa fi vazut cum aratau fotbalistii cand erau tineri (prin anii 70-80, cand se purtau plete) si cum arata acum, cu chelie partiala sau completa.

| Drimmero a răspuns (pentru tonyc7):

Esti paralel cu subiectul chelie. Nu are absolut nicio legatura chelia cu faptul ca in tinerete aveai parul lung, mai informeaza-te inainte sa dezinformezi oamenii care cauta sa stie ceva util. Pentru azi ai nota 2. Chelia apare genetic, nu pentru ca iti lasi tu plete, iar barbatilor le cade parul mai usor pentru ca au testosteron mult mai mult, iar acest testosteron cand interactioneaza cu o enzima se produce DHT-ul care ataca foliculii pilosi si asa apare chelia, dar numai daca exista predispozitie genetica se intampla asta, asta daca vorbim de alopecia androgenetica, mai sunt cateva tipuri de chelie care apar mai rar, insa predispozitia genetica e factorul cel mai important. Te-am invatat ceva nou, ca ai suferit de analfabetism functional.

| Răzvi42 a răspuns:

Nu e adevarat, cum ar putea sa se arda varfurile daca tu nu iti vopsesti parul? Si eu l-am lasat sa creasca de vreo 3 luni si m-am si vopsit, si nu am nici un varf "ars". Zi-i prietenului tau ca habar nu are ce vorbeste. Lasa-ti parul sa creasca si nu folosi toate produsele pe care te sfatuiesc "prietenii" tai sa le folosesti. Sampon si atat.

| Răzvi42 a răspuns:

Parul creste de la radacina, nu de la varf laughing Prietenul ala al tau poate e extraterestru.

| Marian12123 a răspuns:

Totul este o minciună, părul crește de la rădăcina si dacă îți întinzi părul cu placa si iti arzi puțin vârfurile tot așa va crește părul.

| Palorma a răspuns:

Sunt arse doar daca ti.l dai cu ceva, dar poti sa.ti tai vârfurile pentru a arăta mai bine deoarece ele se mai tocesc. Si da, se spune ca parul crește mai repede daca iti tai vârfurile