| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, 16 ani, in jur de 45 kg, 1.69 inaltime. Am de gand sa ma apuc de sala, nu pentru a slabi, ci pentru a face masa musculara.
Intrebarea se adreseaza celor care au facut/fac sala si se pricep cat de cat. Stiu ca probabil un nutritionist ar putea sa-mi faca un program, dar nu am de gand sa apelez la unul, deci:
Cam ce exercitii ar fi recomandate si pentru cat timp? Sugestii?
FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| BogdanBGD95 a răspuns:

Daca vrei sa faci masa musculara, sa mai iei in greutate, dar nu grasime incearca ai 4-5 mese pe zi, bogate in proteine si carbohidrati. Cand te duci la sala incearca sa faci la inceput exercitii pentru toate zonele corpului, cu greutati mici. Dupa ce obisnuiesti corpul cu efortul, incepi sa faci 1-2 pe zi(2 zile de pauza pe saptamana)
Exercitii,faci exerciti pentru ce parte a corpului vrei tu sa depui masa musculara, dar incearca sa faci exercitiile cu o greutate relativ mare si numar mai mic de repetari.
Daca vrei un corp frumos eu iti recomand sa faci si exercitii cu greutatea corpului : flotari, abdomene, tractiuni, alergat, genoflexiuni, orice happy

1 răspuns:
| Pau17 a răspuns:

Uite aici :
http://www.youtube.com/user/passion4profession/videos

Sper ca ti-am fost de folos!:*