| Olivers a întrebat:

Salut, am 22 de ani inaltime 185 cm si greutate de 105 kg si azi m-am hotarat sa ma apuc de sala. As dori sa stiu si eu ce trebuie sa mananc si ce exercitii ar trebui sa fac pentru a slabi si pentru a pune si masa musculara pe mine!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti cam gras man cu 20 kg, esti obez ai un imc de 30 e foarte mare,in prima faza elimina ceea ce da pofta de mancare adica dulciuri, patiserie, cofetarie etc si manca mai multa carne recomand pieptul de pui, peste, miel, curcan, porc etc
multe legume sa nu te constipi si sa mergi macar pe jos macar 10 km in prima saptamana, si sa in deficit caloric mereu,problema e ca tu nu manci de foame si impulsiv cred ca trebuie sa mergi si la psiholog,si eu am problema asta manc din cauza stresului,nervilor dulce, trebuie vazut de ce manci? ca nu cred ca manci cand ti foame ca nu te ingrasai asa,deci da zaharul da mare pofta de foame si grasimile deci eliminale din dieta ta zilnica,grasimi sanatoase ai voi si fructe, legume, calculeazati rata metabolica, ce masa musculara trebuie sa slabesti si apoi mai vorbim de masa musculara, e bine sa ridici greutati dar tu trebuie sa slabesti esti prea gras

| RAY a răspuns:

Recomand sa bagi pe bicicleta macar 30 de minute dar moderat in prima saptamana sa acelerezi arderile, apoi in a doua saptamana 50 de minute si tot mai mult, culturism vezi si tu de un program, in orice caz vezi si de niste analize de sange ca sigur ai glicemia mare, grasimea in sange, cu inima cum stai?

| Vla2ca a răspuns:

La mâncare mănâncă fructe și legume pana slăbești apoi mănâncă carne, brand oua ca sa pui masa musculara. Sport eu îți recomand
inotul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vla2ca):

DE CAND slabesti cu fructe? Fructele au fructoza ( ZAHAR ) care ingrasa ca orice tip de zahar.

| Gallagher a răspuns:

Schimba cit mai des mersul cu orice transport pe mersul pe jos.
Cind iti este foame sau pofta de ceva bea apa simpla.
Nu mai bea apa cu gaze: minerala dulce indeosebi Coca Cola, Fanta, Sprite.
Maninca inainte de orice masa un pic de tarita (cumperi tarita si o pui intr-o cana torni apa fiarta si lasi, apoi scurgi apa si maninci 3-4 linguri) inainte de fiecare masa. Asta te va ajuta sa digeri mai bine alimentele si sa se duca dorinta de a minca mai mult.
Elimina dulciurile si prajiturile, pastele si legumele preferat sa fie la cuptor, nicidecum crude.
Cind iti apare vreo 5 min liber fa niste asezari sau ridicarea trunchiului.
Cel mai important fa-ti singur niste reguli pe care le vei respecta si puneti gard la ceea ce crezi ca nu iti este folositor.
SUCCES