| MrFunky2 a întrebat:

Am 14 ani, si nu ma aflu intr-o conditie fizica foarte buna, asa ca vreau sa ma apuc de sala.
Poate cineva sa-mi dea un program de sala, adica ce exercitii sa fac, pentru a slabi si pentru a construii masa musculara in acelasi timp?
Si o dieta care sa functioneze. Multumesc foarte mult!

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu poti pune masa musculara in timp ce slabesti, asculta pe unu' care face sala de 8 ani.Cei care iti vor spune ca se poate, habar nu au ce este ala sport.Intai slabesti si abia apoi incepi exercitiile pentru masa.Fiecare dintre slabire, masa musculara, definire, reprezinta un proces diferit care trebuie lucrat individual.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tu iti înțelegi limba maternă? "Pentru a slabi si a construi masa musculara in acelasi timp", cum slăbești si pui pe tine in acelasi timp?

| MrFunky2 explică (pentru BuLaNNNeL):

Exista astfel de exercitii..si pe bune, voi astia de ii corectati pe altii, sunteti penibil..vezi-ti de treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Este incepãtor nu are ani in spate, sã ii fie greu sã punã in acelasi timp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrFunky2):

Exercitii? e vorba de alimentatie.

cand pui masa musculara mananci 2500-3000 kcal pe zi
cand slabesti mananci 1500-2000 kcal pe zi

CUM poti sa fi si in exces caloric si in deficit caloric IN ACELASI TIMP ca sa slabesti si sa pui masa simultan?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cam mic tu poti face doar street workout deocamdatã(inot, box, mma etc), nu ai nevoie de salã sau aparate deoarece doar pierzi bani si timp, mai ales la ce preturi au salile si echipament de rahat, de antrenori nu mai zic au doar câteva cursuri nici macar o carte cititã.
Iti recomand FitWorldExposed si AlphaDestiny, au un background de calistenice, dacã te apuci de la vârsta asta si dupã faci salã in ani de zile vei fi un monstru.

| emilitalia a răspuns:

Mergi la o sala si instructorul stie ce are de facut dupa ce ai sa vorbesti cu el.

| WolfYTB a răspuns:

Pentru slabit logic ca, cardio, iar pentru masa musculara incepi usor cu greutati.Iti recomand sa vorbesti cu un antrenor pentru lucruri mai detaliate.

Iar pentru dieta recomand Rina

| Stefan_Stefan_2002_hEqU a răspuns:

După părerea mea ești prea mic sa faci sală. Sfatul meu e sa mai aștepți până la 16 ani, atunci ar trebui sa te îngrijorezi, acum stai calm, daca vrei plimbate cu bicicleta, sau fă sporturi in aer liber, basket, deoarece te ajuta la înălțime.