| anonim_4396 a întrebat:

Sunt invitata de o colega de clasa,la ea la biserica,la pocaiti(penticostali),ce fel de esarfa sau batic ar trebui sa port, si sub ce forma sa o prind pe cap? Fundita

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Colega ta este cea mai in masura sa-ti spuna. Desi ei sint stricti, exista diferente de la o zona la alta si noi putem gresi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te dui acolo vei fi,, captata,, de acea religie si vei renunta la religia asta! Eu zic sa nu te duci!

| Alicezzz a răspuns:

Daca tu esti de religie ortodoxa, de ce mergi la alta biserica? Nu am nimic cu alte relgii dar... este ciudat! Cred ca rasp il are chiar prietena ta care frecventeaza biserica. De ce nu o intrebi chiar pe ea?winking

| morningstar a răspuns (pentru Alicezzz):

Pentru ca este bine educata, probabil si vrea sa onoreze o invitatie! Ce este atat de rau in asta? Tare va mai temeti sa intrati intr-o biserica de alta religie.

| hummmer a răspuns:

Copii sunt uşor de, scuză-mă, prostit. Chiar vrei să te duci?

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nu porți nimic. Ai o religie, colega ta știe asta, deci nu ești obligată să îți pui nimic pe cap. Mergi îmbrăcată așa cum mergi tu de obicei la biserică.
Am fost și eu o dată din curiozitate la ei, dar nu am purtat batic sau eșarfă și nici nu le-am acceptat normele. Din moment ce am fost invitată și-au asumat faptul că mă voi îmbraca așa cum cred eu de cuviință.
Dacă te vor vedea că deja din prima clipă îți pui batic, iei fustă cum au ele până peste genunchi, atunci nu vei mai avea scăpare, vor începe procesul de persuasiune și asupra ta până ce vei renunța cu totul la religia ta.

| AnonimKidd a răspuns:

Si eu am o colega si ma invita, dar nu acolo unde se tine slujba. La Templul Penticostal din judetul meu, au si un program special pentru copii. Si cateodata duminica dimineata pe la 10, ne aduna pe toti intr-o camera amenajata in functie de eveniment (mie colega imi da invitatie pe care scrie :"te invitam in desert... " ). Si acolo ne jucam, dar in acelasi timp invatam despre Dumnezeu. Eu cand ma duc acolo niciun copil nu poarta batic, dar acolo unde se tine slujba toate femeile sunt in fusta si cu batic. Tu in ce clasa esti? Si unde te duce? La slujba?

| G2225hda a răspuns:

Pai da, inseamna ca tu nici nu mergi la biserica? E mai bine sa se duca decat sa hoinareasca prin oras ca tine.

| TamasTyphoon a răspuns (pentru G2225hda):

Si daca hoinaresc care e faza? dac am timp liber nu ma duc la biserica.

| G2225hda a răspuns (pentru TamasTyphoon):

Da ti-am scris cumva tie? Nu te mai baga daca nu e vorba despre tine.Pravo tie ca nu te duci la biserica, pacatosule'.

| G2225hda a răspuns (pentru G2225hda):

*bravo

| G2225hda a răspuns:

In general, la penticostali se poarta batic colt http://www.google.ro/......tp?/search ca te-am ajutat, si nu te lua dupa ceilalti.Fa ce vrei

| G2225hda a răspuns:

Te sfatuiesc sa o cauti pe EmaS, la TPU, stie eawinking

| G2225hda a răspuns:

Te rogi lui Dumneze sa te ajute, canti, te rogi, citesti din Biblie...pai normal ca nu stii daca tu nu te-ai dus niciodata la biserica.

| AnyAnA99 a răspuns:

Nu iti recomand sa te duci.Adica, treaba ta ...Sa zicem ca mergi acum, ca sa nu o refuzi, dar sa nu incepi sa frecventezi mersul la biserica lor.De ce nu o inviti tu la o biserica ortodoxa? O idee mult mai buna.winking

| Machetuţă a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te duci. De obicei asa se incearca "recrutarea" de noi membri ai Bisericii. In scurt timp o sa te trezesti ca frecventezi acea biserica si maine-poimaine te gandesti la o schimbare a religiei. Depinde si cat de apropiate sunteti voi ca prietene.

| TamasTyphoon a răspuns:

Nu te duce pentru ca asta este o secta...dac tii la viata ta "libera" n-o fa. sper sa-mi iei in considerare rasp...

| G2225hda a răspuns (pentru TamasTyphoon):

Si ce daca se duce, oricum e mult mai bine ca la ortodixi,

| Vasso a răspuns:

Nu te duce. plecasem si eu. Totul arată foarte frumos, dar în spatele lui se ascunde ceva foarte întunecat. Nu vă lăsați să vă spălați creierul

| Damy17 a răspuns:

Vaiii de mine cate raspunsuri cu incurajare la nu a merge la acea biserica.
Dar ce are?
EU sunt penticostala.
Si nici unu din noi nu a obligat PE nimeni sa poarte batic si fusta in bisericile noastre.
Si nici nu o sa obligam PE nimeni.
Oricum da, se poarta batic si fusta mai in jos de genunchi.
Asa ii place lui Dumnezeu. happy