| ViseColorate_4467 a întrebat:

Sunt reprezentant avon, dar nu prea am comenzi. Ce sa fac? Cum sa procedez pentru cat mai multe comenzi? Ca daca nu am comenzi, nu primesc premiile.sad

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu toti cunoscutii si sa le prezinti catalogul. Poti eventual sa mergi prin diferite magazine si sa intrebi pe cei de acolo. Sunt unii care poate ar fi interesati. Poti lansa si anunturi pe diverse site-uri din orasul tau.

La un astfel de job trebuie sa ai incredere in tine, sa comunici mult cu ceilalti. Sa poti sa abordezi strainii pentru a le prezenta produsele.

| Bishop a răspuns:

Intraba-ti mai multi prieteni, cunoscuti, si roag-o pe mama ta sa le prezinte catalogul colegelor si prietenelor sale.

| marga09 a răspuns:

Fa'te reprezentant metropolitan ca sunt mai ieftine produsele si poate asa o sa ai mai multe comenzi iar comisionul tau este de minim 25% iar la avon mi se pare ca e mai putin nu? daca vrei sa devii da-mi un mesaj privat si te ajut!

| emillie a răspuns:

Intreaba colegi, prieteni, vecini, prietenii mamei tale, rudele... pe toti cunoscutii, chiar si profesorii sau cei cu atitudine mai rece, de care in mod obisnuit iti e rusine.
Cand esti intr-un grup mare de oameni, cunoscuti, ma refer, mai poti si sa adaugi subtil anumite replici:
" Stii, mi-am comandat acel luciu de buze si arata grozav... tine chiar foarte mult." - ex.
nu stiu sigur daca va da roade, dar poate va trezi interesul unor persoane si iti vor mai veni comenzi.
daca nu, dupa cum au spus si ceilalti, poti da anunturi...

Oricum, chiar daca esti in preajma unor straini, nu deveni timida... de exemplu, la o coada imensa la doctor/dentist sau supermarket, sau oriunde unde ai mult de asteptat, sigur vor fi cativa doritori care vor sa se uite putin prin brosura, si daca gasesc ceva interesant probabil le poti da numarul de telefon si ei tie...

O alta optiune ar fi sa comanzi tu mai multe produse si sa le duci pe la prieteni, sau oriunde ai drum, cu ele, si sa le vinzi direct. Poti sa ridici pretul cu 2-3 lei daca vrei, dar nu exagerat...

Sper ca ti-am fost de folos.

| bianca_1917 a răspuns:

Pai cere recomandari in primul randhappy
de exemplu iti poti ruga cunoscutii sa te recomande si altora, daca esti eleva te poti duce cu catalogul si pe la alte clase, ii poti da mamei tale catalogul sa il ia cu ea la serviciu, poti lasa catalogul la o prietena si o poti ruga sa mai dea si altora dar atentie! banii sa ii iei atunci cand dai produsele, nu poti avea incredere in oricine. poti da catalogul cunoscutilor, prietenilor, fostilor colegi, actualilor, rude, vecini, fosti, vecini, prietenului tau si il poti ruga sa il dea si la el la scoala sau in blocul lui...in primul rand trebuie sa ai incredere in tine si sa fii optimistahappybafta:*

| ANA_8475 a răspuns:

Draga mea, si eu sunt reprezentanta AVON. Din pacate azi am dat comanda si nu am facut-o de suma care imi trebuia, nu e nici-o problema. Este totusi un regret.