lolita
| lolita a întrebat:

Sunteti pro sau contra hainelor din blana naturala? De ce? Eu sunt pro, animalele s-au sacrificat dintotdeauna, daca nu este pentru blana este pentru mancare. Daca nu se vor mai face haine din blana atunci sa nici nu mai mancam carne de animale.

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Animalele nu s-au sacrificat ca nu stiu sa se sinucida. Animalele sunt sacrificate de catre om.
Si pentru ca tot esti pro haine din blana naturala, am o provocare pentru tine: data viitoare cand vrei o haina de blana naturala, fa-o cu mana ta. Gaseste tu animalul si rade-i capul. Apoi sa te vad cum porti haina aia cu mandrie!

Si uneori, cand am vise erotice, vad omuleti de pe alte planete sosind pe la noi si cum vad ca pielea noastra e super ok si calduroasa si incep sa ne sacrifice pentru incaltaminte. Si, asa, ca preselectie incep cu oamenii care au deja haine din blana naturala pentru ca, deh, astia inteleg cel mai bine ce inseamna asta. Nu s-ar putea impotrivi ei, nu?

25 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Contra!sad
Fac si eu ca larettewinkingNu imi pasa cati stupizi voi primi.Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa se faca haine din blana naturala.winkingDc? Sunt 2 motivebig grin
1.Sunt oribile! Nu as purta nici moarta scarbosenia aia pe minelaughing
2. Cel mai important motiv : Aveti suflet? Scuzatima ca va zicsad Ganditiva la saracele animale cat de chinuite sunt.Eu sunt o persoana foarte miloasa si nu suport gandu ca ele sunt omorate numai sa ne imbracam noi cu minunata lor blanasad

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie nu-mi plac, mi se pare urat sa port animale moarte pe mine.

| Paris a răspuns:

Pro!

| Ana a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra pentru ca eu nu port, nu-mi plac. mi-e indiferent

| xibalba a răspuns:

Animalele nu au vina si nu ar trebui sacrificate, deci sunt contra hainelor din blana naturala. Sunt pro hainelor din piele de om, unii chiar ar merita tratamentul asta.

| Kqzu97 a răspuns:

De asta nu sunt de acord: http://images.google.ro/......tp?/imgres

| Victoria a răspuns:

Contra absolut. Iubesc enorm animalele si ma doare foarte mult sa le vad suferind, mai ales din dorinta omului de a arata cat mai elegant. sad

| oz a răspuns:

Uite-te la documentarul earthlings->
http://video.google.com/....../videoplay
Si apoi sper sa porti cu mandrie blana...si sper sa te simti bine purtand-o.

| eounik a răspuns:

Animalele trebuie iubite, nu purtate.

| deejayra a răspuns:

Mi se pare stupid sa sacrifice un animal pentru a satisface placerea unor pitzipoance care mai mult ca sigur vor purta blana decat o data dupa care se vor plictisi de ea si va putrezi in dulap printre sutele de haine

| Alex_7297 a răspuns:

Nu sunt de acord, decât cu haina din blană de şarpe! În rest nu!

| knnight a răspuns:

Eu habar n`am laughing...nu porttongue... dar daca ma uit mai bine multe voturi prosmug. deci sunt contratongue

| Larette a răspuns:

Can't believe this! Adica ele sunt fiinte ca si noi, animale dar fiinte.Are dreptate bro, acum exista o gramada de materiale din care se fac haine, de ce blana? Sunt suflete nevinovate!
Uite-te te rog la videoclipul asta sa vezi cum sunt trantite de pamant(animalele normal) si dupa smulsa pielea de ele pe viu si lasate intr-un container in agonie. Uh? Ce zici? Poarta in continuare blana ca nu esti mai buna decat cei ce le omoara pentru ea.
Voi primi stupid dar sincer, chiar nu imi pasa.

http://video.google.com/videoplay?docid=-3998863333872536083#

Uite-te pana la sfarsit si dupa spune-mi ca nu am dreptate.

@Lora:Eu sunt vegetariana.

| Larette a răspuns:

@alessiaS- No offence dar tu ai vazut ce ai scris? Sa dea carnea la copii nevoiasi?
Depinde daca tu esti de acord ca (,) copii nevoiasi sa manance carne de ratoni, ursi, foci etc.

| Larette a răspuns:

@khiflutza - eu nu am nimic din blana de animale nu stiu de ceilalti dar... eu stiu ca blana se tunde de pe oi...De putine ori se si omoara.
Si de ce nu purtati blana artificiala? Chiar nu inteleg.

| ☼loli☼ a răspuns:

Eu nu sunt vegetariana, sunt numai o demi-lacto-ovo-vegetariana, uneori mananc carne pentru ca sincer am pofta si toata familia mananca, dar numai o bucata si de la o vreme mi se face greata de la eawinking. Deci am redus semnificativ cantitatea de carne din cauza faptului ca este revoltator sa ne consideram atat de superiori incat sa omoram miliarde si miliarde de animale pe an. Totul pentru hrana si pentru haine.
Dar chiar si asa si eu am cizmulite si geci captusite cu blana si le ador. Si cizmulite din piele. Deci nu sunt contra, dar nici complet pro. Ar fi mult mai bine daca am avea toate aceste lucruri din blana artificiala, nu? Doar e la fel.

| dorinaugustin a răspuns:

Ha, ha, ha! "Legea junglei". si omul este un animal, hai sa facem ceva... sa-i punem pielea pe bat! laughing

| hottweet a răspuns:

@alessiaS - tu cam pe ce lume traiesti?

and ontopic - conta! animale sufera la fel ca noi, noroc ca am deja piele pe mine ca o jupuiam si eu pe sora mea si ma imbracam cu pielea eiwinking.

| khiflutza a răspuns:

Cel mai bun raspuns, dupa mine, este al lui "Sensei.BRO-----Andrei". Si l-as completa: toata lumea se gindeste doar la animalele acelea exotice crescute (sau vinate) doar pentru blana lor frumoasa. Dar tuturor ne plac pantofii de piele, cei cu talpa de piele, gecile de piele, curelele de piele, portofelele din piele... Cei care sunt atit de 'contra', sa se caute mai bine prin dulapuri si sa isi arunce si bluzele sau puloverele din lina, ca vorba aia, cine stie daca oile respective si-au donat de buna voie blana?!?

| fcsb32 a răspuns:

Sunt pro aceleasi pareri ca tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul este controversat. Pe de o parte, daca folosesti blana unor animale care oricum ajung si pe masa noastra (scuze daca suna dur), cum ar fi iepurele, ele totusi sint sacrificate chiar daca le folosesti sau nu blana. Dar cind sint sacrificate animale doar pentru blana, cum ar fi vulpea, atunci animalul ala moare doar pentru ca are o blana frumoasa. In epoca de piatra era o necesitate, acum insa este doar snobism. Daca omul cavernelor nu avea alta solutie, acum avem haine dein fibre textile, in, bumbac, cinepa... De asemeni avem si blanuri artificiale, deci sa ai o blana naturala devine un moft. Sigur ca blana naturala este mai calduroasa decit cea artificiala, totusi... s-ar sacrifica cineva ca pielea lui sa devina portofel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut filmuletul postat de Larette. Animalul ala a fost jupuit de viu, dupa ce a fost jupuit el inca era viu, clipea, suferea. Nu mi-am imaginat nicidata atita cruzime. Si ne mai numim oameni, fiinte rationale. Iti dai seama de cita suferinta a avut parte animalul ala cind a fost jupuit de viu? Cum ar fi, cum spunea si Zbenguici sa vina niste extraterestri care sa ne exploateze si ei, sa ne faca sclavii lor cum facem noi cu animalele puse la jug, sa ne jupoaie ca sa ne faca manusi, incaltaminte si posete, cum facem noi cu crocodilii, caii si altele? La asta de fapt ma gindeam si eu de multe ori, ca putem fi oricind in situatia asta, daca apar niste creaturi mult mai avansate tehnologic decit noi, care au arme mai puternice decit noi. Am fi cam cum au fost amerindienii cind au calcat spaniolii pe continentul de peste ocean si i-au macelarit. In stae cel putin, se pusese pret pe fiecare scalp. Adica erau platiti sa ucida bastinasii. Desigur noi am avea o sansa. O civilizatie atit de avansata tehnologic, incit sa fie capabila sa ajunga pina la noi, are si o inteligenta cu mult superioara noua, poate nu au gindirea noastra odioasa, apucaturile noastre criminale, lipsa noastra de respect pentru viata. Deja mi-e greata de oameni, sint unii oribili. Si-mi aduc acum aminte de masacrul din timpul razboiului din Iugoslavia, cind dupa ce barbatii erau "executati" (a se citi asasinati) pe loc, femeile erau tinute in custi si luate una cite una, violate in gasca si apoi impuscate. Oribila specie sintem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o super pitipoanca, stii ce draga mea animalele nu s-au sacrificat niciodata si nici nu o vor face. Daca am sta putin sa ne gandim animale sunt si cainele si pisica, asa ca mai bine ia-ti un cutit si du-te la vanatoare de pisici si caini. O sa fi de invidiat cu o blana din pisica sau caine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro.De cand ma stiu am purtat blana.
Nimic nu se compara cu o haina de blana. E sanatate curata pe timp de iarna.
Cine a purta macar o data in viata blana nu va mai folosi nimic altceva pe timp de iarna.Carpele sunt carpe si atat.

| alessiaS a răspuns:

Buna.
Eu sunt pro si te sustin dar unii oameni omoara bietele animale doar pentru blana si carnea lor o arunca acest lucru mi se pare ceva necorect ar putea sa le deie copiilor nevoiasi sau celor care nu are. Poate chiar sa le vanda carnea asa nu se va omora mai multe animale doar pentru carne. Cu blana sunt de acord dar cu brazii nu acestia nu pot fi refolositi.
BYE