| HoMiE a întrebat:

ce parere aveti despre blana naturala si cea artificiala? Merita sa-si dea viata animalele pentru ca noi sa purtam haine din blana >naturala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt total impotriva uciderii animalelor pentru mancare, haine si alte lucruri.Ma voi lupta pentru ele pentru ca nu mi se pare corect sa luam pielea sau blana unui animal doar ca sa ne imbracam

"Blana este o piele care trece de la un animal la altul."
A. Scholl

Atata timp cat exista alternative la aceste haine precum imitatia de piele sau blana artificiala nu mi se pare deloc normal sa le omoram, dar aici deja vorbim de anumite interese pe plan financiar si astfel de interese sunt foarte mari.Dar totusi ar fi bine sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim cum ar fi sa ii luam pur si simplu pielea unui om fie ca e vecin sau orice om de pe strada sau sa ne gandim ca noi suntem cei carora li se ia pielea de catre alti oameni sau chiar animale, desi pana la urma tot niste animale suntem si noi.

Inainte sa va mandriti cu o anumita haina de origine animala as vrea sa vizualizati acest filmulet http://www.youtube.com/watch?v=VTZQnQeAPJc&feature=relmf

Vizionare placuta!

ps. HoMiE, daca vrei sa vorbim mai multe despre astfel de subiecte, lasa-mi mesaj pe privat.

6 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Dar cand mancam porci, vaci, pui cum se cheama? Nu este acelasi lucru? Pantofii, curelele, portofelele nu se fac din piele de vaca? Nu sunt de acord dar asta e viata pana la urma si 2-3 oameni contra nu pot schimba obiceiurile si modul de viata al mapamondului, nu? Si cand mananci doar buruieni, ca esti vegetarian sa stii ca si plantele sufera cand sunt rupte, tot se cheama ca iei o viata. Este exact acelasi lucru. Dar asa e viata, asa e normal, oamenii sa manance animale si plante dar sa le si stapaneasca, sa le ingrijeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Minnie):

Draga Minnie,sa stii ca atunci cand o planta este rupta nu ii e luata viata deoarece viata plantei sunt insasi enzimele care traiesc si dupa acea rupere. Daca fierbem sau expunem planta la o temperatura ridicata atunci enzimele vor pieri, deci viata plantei se va duce... Si inca un lucru pe care vreau sa-l mentionez si acela este faptul ca planta nu are sistem nervos, asadar nu simte nici un fel de durere.Si pentru ca trebuie sa ne hranim cu ceva pentru a trai,este evident ca vom apela la vegetale plus ca sunt mult mai sanatoase decat carnea.A fi vegetarian inseamna sa te respecti pe tine, pe animale si pe mediul inconjurator. Apropo, nu ne hranim cu buruieni...hee hee

| Minnie a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu sigur ca aura unei plante spre care te duci cu dragoste e rotunda si emana energie pozitiva si arata ca aurele sfintilor, e rontuda dar daca te indrepti spre planta doar cu gandul de a o rupe aura acelei plante arata ca si cum planta vrea sa fuga de tine pentru ca iti simte gandurile si intentiile asa ca...

| iEmonel a răspuns:

Animalele nu isi dau viata, noi o luam. laughing
Eu as purta haine din animale vii. E mai cool.

| MMihai a răspuns:

Pe măsură ce blana artificială va fi mai bună, va scădea necesarul de blană naturală.

| Birjaru a răspuns:

Simplu. Da!