| cristina_8819 a întrebat:

Uleiul de masline este bun pentru cosuri? si alte intrebuintari in afara de mancare si care sunt.mersi

Răspuns Câştigător
| RhoOphiuchi a răspuns:

Uleiul de masline este intr-adevar benefic pentru piele pentru ca hidrateaza. DAR, pentru cosuri nu e indicat. Pt cosuri ai nevoie de ceva care sa le usuce, cosurile aparand dintr-un exces de sebum, care este tot un ulei, produs de piele. Deci ai nevoie de ceva acid care sa usuce cosurile, precum suc de lamaie, suc de rosii, argila, sau aspirina. Nu folosi ulei de masline ca o sa se faca si mai rau,

7 răspunsuri:
| Beatrice_5910 a răspuns:

Ulei de masline pentru cosuri nu are foarte mult efect. Incearca sa il folosesti ca demachiant. Pentru cosuri incearca praf de argila amestecat cu lapte/apa/suc de lamaie. Uleiul de masline il poti folosi ca demachiant, ca masca de par (il aplici inainte de spalare cu vreo 3-4 ore),balsam de buze,poti pune o lingura de ulei de masline in cada cu apa cand faci baie, ajuta la hidratarea pielii si sunt multe altele. Uleiul de masline este bun aproape la orice, il poti considera un fel de aur.

| Angelik_6250 a răspuns:

Nu are foarte mult efect incearca ulei de migdalesmug

| AndreDeeaA a răspuns:

Folosit ca un aliat al frumusetii in tratamente cosmetice precum masca pentru fata, uleiul de masline este potrivit pentru orice reteta naturista. Recunoscut ca un pretios ajutor al sanatatii, specialistii recomanda aplicarea unei masti pentru fata cu ulei de masline cel putin o data pe saptamana. In demachierea cu ulei de masline presat la rece se poate adauga putina crema de fata. Efectele in folosirea unei astfel de masti pentru fata sunt imediate si vizibile : o piele mai catifelata si mai neteda. Cremele hidratante ce au la baza ulei de masline si miere si sunt recomandate pentru toate tipurile de ten. In saloanele de cosmetica apar mereu noi tratamente naturale cu ulei de masline ce previn imbatranirea tenului.

| AndreDeeaA a răspuns:

Folosit ca un aliat al frumusetii in tratamente cosmetice precum masca pentru fata, uleiul de masline este potrivit pentru orice reteta naturista. Recunoscut ca un pretios ajutor al sanatatii, specialistii recomanda aplicarea unei masti pentru fata cu ulei de masline cel putin o data pe saptamana. In demachierea cu ulei de masline presat la rece se poate adauga putina crema de fata. Efectele in folosirea unei astfel de masti pentru fata sunt imediate si vizibile : o piele mai catifelata si mai neteda. Cremele hidratante ce au la baza ulei de masline si miere si sunt recomandate pentru toate tipurile de ten.

| AndreYutzUU a răspuns:

Cosuri,rani si ten.

| Catty_9676 a răspuns:

Este bun pentru par si pentru varfurile parului(asta stiu eu) dar mai stiu ca daca ai probleme cu m, atreata(nu are legatura cu uleiul de masline) poti pune la radacini sare de bucatarie si o lasi pana la viitoarea spalare. Funda?:X

| monica_8577 a răspuns:

Uleiul de masline este foarte bun pentru par, daca iti cade.eu am incercat si a dat rezultate.chiar incearca si ai sa vezi ca am dreptate.impreuna cu uleiul de ricin este si mai eficient... sper sa te ajute rasp meu.iar pentru fata nu stiu...