| mgtow a întrebat:

Un parfum expira chiar daca l-ai folosit de 3 ori si apoi l-ai lasat luni intregi fara sa apesi pe pulverizator? Daca expira cat timp are valabilitate? Nici nu pune data expirarii pe el.

Răspuns Câştigător
| Alex1 a răspuns:

Da...parfumul contine oxigen in cantitate mare si de aceea se evaporeaza toate parfumurile sunt asa

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De regulă au valabilitate un an de zile de la prima utilizare!
Data expirării o găsești pe ambalaj, nu pe sticla de parfum.
Pa, pa.

| MihaelaDart a răspuns:

Parfumul sau spray-ul nefolosit cateva luni isi pierde din calitatea mirosului.

| AncutaM a răspuns:

In ciuda faptului ca este un topic foarte vechi, il redeschid deoarece apare in Google la o cautare cu privire la data de expirare a parfumurilor si contine informatii foarte eronate.

1) Parfumurile nu au data de expirare. Un parfum depozitat corespunzator isi mentine proprietatile ani de zile fara probleme.
2) @legiutoarea, nu exista asa ceva. Recomandarea specialistilor merge catre 36 de luni de la data fabricarii in conditiile in care nu sunt cunoscute date despre depozitarea lor. De asemenea, spune-mi te rog (si nu sunt ironica) la ce parfumuri ai vazut data expirarii pe ambalaj.

Mai multe despre expirarea parfumurilor gasiti aici: http://parfumero.ro/parfumurile-expira/