| StefanDrg a întrebat:

Imi expira buletinul in 2 saptamani. Unde trebuie sa merg sa il schimb si ce acte imi trebuie? Si pot merge inainte de data expirarii sau dupa data expirarii? Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa depui actele cu 15 zile inainte de expirarea actualei carti de identitate.
In principal ai nevoie de certificatul de nastere, cartea de identitate si dovada domiciliului. Daca esti casatorit ai nevoie si de certificatul de casatorie.
Pe internet gasesti toate actele de care ai nevoie, in functie de situatia ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti tot ce ai nevoie pentru acte de identitate (si nu numai):
http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html

| Violleta2022 a răspuns:

La Politie, sectia Evidenta Populatiei din Orasul tau.
Da, poti merge cu 2 saptamani inante de expirare.

| mi25 a răspuns:

Jassmina, nu mai da indrumari gresite.
Evidenta populatiei nu mai este in cadrul, ea este gestionata de Consiliile locale si servicii publice comunitare locale. Acestea se afla in sediul primariilor.

| DanielTrifTomas a răspuns:

Ce trebuie sa fac ca în expiră buletinul în tro luna adică luna viitoare în 18