| Sara a întrebat:

Unghiile mele sunt cam subtirele, se exfoliaza cand sunt lungi si se rup repede la prima agatare. Stiti cumva cu ce le pot da? Nu mi recomandati lacuri din alea de la diferite firme pentru intarirea unghiilor caci nu se intaresc, si nici la salon nu ma duc sa dau o gramada de bani pe nimica. de mica ma confrunt cu prb unghiilor, niciodata nu le puteam lasa lungi, sau cresteau greu. greu. Stiti cu ce ma pot da? Exista un silicon in magazine ca sa le fac sa fie mai grosutze?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai face o mare greseala daca ai lua vitamine exclusiv pentru unghii, par. in primul rand pentru ca rezultatul e indesirea firului de par atat cel de pe cap cat si cel din... celalalte locuri.

eu am 3 solutii:
1. timp de doua saptamani, in fiecare zi, cate 5 minute, tine-ti unghiile in zeama de lamaie. e simplu, deloc costisitor, pur natural.
2. mai poti de asemenea sa iei cate o pastila de vitamina C, in fiecare zi, ca surplus. ajuta nu numai unghiilor si in general sanatatii tale.
3. poti eventual sa iei vitamine. se numesc SUPRADYN. contin aprox 15 feluri diferite de vitamine printre care vit B, D, E, C, dar si magneziu, fier etc etc.

eu pun in practica toate cele trei solutii. am un par foarte sanatos, unghiile tari, nu se exfoliaza, pielea la fel, arata foarte bine.
daca poti, incearca sa nu fumezi, sau sa bei cafea. insa daca esti dependenta de vreunul dintre aceste vicii(sau altele), bea multa apa, intrucat prin apa recapeti anumite minerale de care fumatul spre exemplu te priveaza.

succes!

9 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Te ajut eu cu cateva sfaturi happy
Mananca cat mai sanatoswinking
Imoaie unghiile in zeama de lamaie in fiecare searabig grin
Si uleiul de masline te poate ajuta in privinta astabig grin

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Și eu îmi țin unghiile lungi la mâna stângă, pentru ciupiturile de la chitară și... mi se rupeau destul de ușor. Mănânc multe fructe, în fiecare dimineață beau lapte, iar la școala câte un Activia pe zi. Pot spune că s-au mai intarit...
Spor!

| Kidu a răspuns:

Tine-ti unghiile jumatate de ora in ulei de masline incalzit, atat cat sa-l suporti tu, sau taie o lamaie in jumatate si tine degetele in ea 20-30 de min.
bineinteles acest procedeu trebuie repetat.
baftahappy

| mami a răspuns:

Un remediu la indemana - ulei de floarea soarelui rafinat nu dublurafinat, pui intr-o craticioara la incalzit atat cat sa rezisti cu unghiile in uleiul cald si asta pina vezi rezultatul
sa le tai scurte ca cele lungi sunt laborator de fabricat mizerie

| m_6429 a răspuns:

Poate fi de la lipsa de calciu thinking
Incearca sa bei/mananci mai multe lactate.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...am avut aceeasi problema cu a ta acum 3 ani de zile.am luat vitamine... eurovita pentru par si unghii si am niste unghii acum de moare lumea... tari si groase si frumoase incearca nu ai sa regreti si nici nu sunt scumpewinking te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ulei de ricin și o vizită la medic pentru determinarea vitaminelor din organism.
Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista in magazine dar nu am auzit in romania am auzit pe cineva din italia vbind d asta si cica nu era scump ca in romania il gasesti la saloane. ulei de ricin(il gasesti in farmacii 3 lei sticluta) e bun pentru orice il aplici pe unghie daca vrei il poti combina cu ulei de masline si vitamine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o carenţă relativ cronică de zinc şi vitamina B6 (aceste 2 substanţe organice, printr-o reacţie bio-chimică, produc keratina), dar şi o posibilă hipocalcemie.
Suplimentul Revalid te poate ajuta! Toate cele bunewinking