| EmpireStateOfMind a întrebat:

Buna :* am si eu o intrebare...am unghiile foarte moi, adica se rup imediat nu pot sa le las decat foarte putin sa creasca pentru ca mi se exfoliaza sau se rup. ce tratamente stiti pentru intarirea unghiilor? multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Aplica pe unghii ulei de ricin ajuta la cresterea si la intarirea acestora sau este la avon o solutie foarte buna pentru intarirea unghiilor este rosie in sticluta mica.Iti spun din proprie experienta pentru ca am folosit-o si nu am mai avut probleme cu unghiile un timp, iar cu uleiul de ricin la fel.

Sper ca te-am ajutat:*

12 răspunsuri:
| Roberta00 a răspuns:

Incalzeste ulei de floarea soarelui si tineti unghiile in el apoi cand le scoti lasa sa intre uleiul in unghii si piele si ai grija sa nu fie incins pentru ca o sa te arzi!

| mariaw a răspuns:

Tine-ti de cateva ori pe saptamana unghiile in zeama de lamie, iar noaptea, da-le cu ulei de ricin(de la plafar)

| alexa18 a răspuns:

Buna, eu folosesc Gel calciu Kallos. E ca un fel de lac dar numai ca e putin verde. E foarte bun. Mie mi s-au intarit unghiile imediat. Sper ca ti-am fost de folos.

| 16.laura.16 a răspuns:

Bine ai venit in clubul nostrulaughing
Eu mi-am cumparat de la farmacie un lac de unghii cu alge rosii si calciu(9lei) si a inceput sa dea rezultate!
Am vazut ca cineva te sfatuia sa iei de la Metropolitan intaritor: crede-ma, NU!

| Mirii (:. a răspuns:

Hey :*! Eu m-am dat cu "Lotiune pentru tratarea unghiilor" de la Farmeclove struck. E foarte buna. Cu 5 lei happy. Prima saptamana de dai in fiecare zi, iar dupa aia de 2-3 ori pe saptamana.

| Led a răspuns:

Si uleiul de ricin este foarte bun il gasesti la farmacie sau la plafar

| LostInDreams a răspuns:

Buna, si eu am problema asta, eu folosesc de 3 -4 ori pe zi o pasta rezultata din glicerina si zeama de lamaie.amesteci 2 linguri de glicerina cu 1-2 de zeama de lamaie si le aplici pe unghii, se usuca repejor si e f bun! Eu am si de la avon un fel de lac de unghii care intra in ele si le intareste, le da stralucire si naturalitate! e foarte bun!winking

| inna_8493 a răspuns:

La orice farmacie exista un tratament foarte bun:"Lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina B5 de la Farmec"...Nu este scumpa(la mine e 5-6 lei) si este foarte buna. Dar sa nu te astepti ca unghiile tare sa se intareasca in 1-2 saptamani... abia dupa 1 luna o sa se vada imbunatatiri! Eu o folosesc de 3 ani si pot spune ca am niste unghii foarte tari si nu se mai exfoliaza deloc.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...

| mariamarybu a răspuns:

Ca sa nu ti se mai rupa ar trebui sa iti dai cu lac de unghi! am citit intr-o revista! sau ai putea sa iti pui unghii false!

| Andu27 a răspuns:

Eu sunt la fel. Tine unghiile in zeama de lamaie big grin asta natural.
Si inca ceva ce este foarte bun de la Metropolitan intaritorul de unghii arata mov, este nemaipomenit ffff bun!
incearca.