| Anonima6789777 a întrebat:

Usturoiul are efect de antibiotic. Întărește sistemul imunitar și distruge bacteriile dăunătoare ( nu cele sănatoase) etc... Am citit că ar fi un bun tratament pentru coșuri și acnee.

Fetele îl aplicau direct pe față, pe mine chiar mă irită, nu-l suport în contact direct cu pielea.

Este o idee bună să îl consum? Va avea efect?
De doua zile beau cate un cățel de usturoi.
Vreau păreri.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este complet interzisa aplicarea usturoiului pe piele, arde pielea si poate lasa cicatrici definitive. Nu stiu pe nimeni care sa il fi aplicat pe piele si sa nu se fi ales pe arsuri. Stiu insa glumeti care testeaza prostia umana indemnand pe diversi sa faca chestia asta, doar ca sa se distreze de urmari.
Este bine sa consumi usturoi. Nu baut, ci mancat pur si simplu, pisat sau mestecat. NU va avea efect in acnee, dar te va ajuta sa eviti virozele si diareea. Nu face minuni, dar iti va creste imunitatea cu 1-2%

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe piele e normal sa ai o reactie mai mult sau mai putin puternica. Legat de mincat, MANINCA-l. Nu te prosti cu "bautul". Iei si mesteci. Plus de asta, lasa mai usor timpeniile ca margarina, brinzeturi procesate, chipsuri, sucuri gen cola, prajituri de supermarket, produse de patiserie "de la colt" samd.

| Hammurabi a răspuns:

Da, e foarte bun usturoiul dar nu aplicat direct pe față. Și nu usturoi crud.
Cumpără de la Dacia Plant tinctură de usturoi și ia câte o linguriță de 3 ori pe zi în jumătate de pahar cu suc. Avantajul e că nu miroase decât când o bei, după ce ai înghițit-o și te speli pe dinți nu mai miroși absolut deloc. Al doilea avantaj e că tinctura fiind concentrată, o linguriță echivalează cu aprox. 6-7 căței de usturoi crud.
Dacă urmezi riguros tratamentul scapi de acnee în max. 2 săptămâni. Și e și o foarte bună cură de detoxifiere a organismului.

| Iunix a răspuns:

Dacă te irită ăsta e modul pielii de a-ți spune că usturoiul îi face rău.

Aşa, treaba cu usturoiul ca antibiotic.
Vorbesc fără să mă informez deoarece gândesc.

Antibiotic = distruge orice bacterie fie ea bună sau rea.
În plus, nu ai auzit de triferment? Sau ceva de genu, un medicament la care se făcea reclamă şi se spunea că e bine să-l iei deoarece reface flora intestinală ( bacterii bune care ajuta la digestie ) după consumul de antibiotice. Dacă antibioticele, fie ele naturale sau nu, nu ar fi ucis bacteriile bune din organism ( flora intestinală ) de ce ar mai fi fost nevoie de acel medicament?
Şi numele " antibiotic "
anti biotic, omoră orice bacterie.
În plus, de unde ştie usturoiul ce bacterii sunt bune şi ce bacterii sunt dăunătoare? E ca " o otravă ", omoară tot.

** LOGICĂ **

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Daca te irita si nu il suporti, inseamna ca organismul tau nu il accepta. Putem vorbi chiar de o reactie alergica. Asa ca nu il mai pune pe fata. Cat despre consum, nu stiu daca merge, dar ce conteaza? Eu sincer prefer o fata cu cosuri si acnee decat una care miroase a usturoi. Poate nu iti dai seama, dar miroase INGROZITOR de rau. Nu conteaza daca te speli sau nu pe dinti. Mirosul vine din stomac. Doua zile cel putin nu scapi de el orice ai face. Nici gumele nu functioneaza. Am fost odata la un prieten acasa, si mi-au fost servite niste chiftele cu putin usturoi in ele. Cand am plecat cu autobuzul de la el, mi-a zis soferu ca put a usturoi laughing). Cel mai jenant moment din ultimii multi ani. Nu e de bine, crede-ma. Si tu vrei sa il bei simplu in fiecare zi? Eu zic sa sati cuminte. Exista atatea tratamente pentru ce avem noi, adolescentii.

Sper ca te-am ajutat putin happy

| raMLesS a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nici doua zile, trece mai repede.
Daca mestecatul nu te ajuta, atunci inghite gumele laughing.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru raMLesS):

Tot nu e o idee buna. Ea vrea sa bea in fiecare zi